Spotkanie miało miejsce 22 czerwca w tomaszowskim Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego. Zygmunt Dziedziński oraz Zdzisław Raczyński, byli pracownicy Wistomu, zostali wyróżnieni dyplomami za swój wkład w ratowanie pamięci po zakładzie.
W maju przekazali do działu historycznego muzeum, którego kustoszem jest mgr Andrzej Kędzierski, eksponaty w postaci map terenów należących do fabryki, plany techniczne poszczególnych hal i budynków fabrycznych.
Większość z nich dotyczy okresu międzywojennego, gdy późniejszy ZWCh Wistom nosił jeszcze nazwę Tomaszowskiej Fabryki Sztucznego Jedwabiu (TFSJ). Są również dokumenty, które pochodzą sprzed I Wojny Światowej, a więc z czasów, gdy powstawał TFSJ.
W ten sposób ilość eksponatów związanych z Wistomem powiększyła się z 300 do ponad 430. Na tę chwilę wiemy, że będzie ich coraz więcej.
W 2011 r. będzie miała miejsce setna rocznica powstania zakładu. Dziedziński i Raczyński odpowiedzieli na apel komitetu przygotowującego jubileuszowe obchody. Szefem komitetu jest wiceprezydent Waldemar Wendrowski.
Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego odpowiada za realizację części naukowej obchodów, która składać się będzie z tematycznej wystawy czasowej.
Napisz komentarz
Komentarze