Podczas warsztatów uczestnicy zajmowali się tworzeniem biżuterii z gliny oraz glinianych kufrów i kuferków, okolicznościowych monet z herbem Tomaszowa i logo MOK -u, oraz lepieniem Glinoludów.
3 czerwca warsztaty prowadzili p. Pola i Albert Krystyniakowie - artyści plastycy od ponad 30 lat zajmujący się ceramiką, na co dzień prowadzący warsztaty artystyczne dla nauczycieli
i instruktorów.
Dzień później miał miejsce finał projektu, czyli otwarte warsztaty plenerowe. Tego dnia, od samego rana, dzieci i młodzież ze szkół podstawowych nr 12 i 13 pod kierunkiem Bożeny Gajdy oraz p. Poli i Alberta Krystyniaków budowali plenerowy piec do wypalania glinianych elementów stworzonych wcześniej na warsztatach.
Piec został misternie „obmazany” glinianym błotem, obklejony białymi kartonami i następnie wspaniale przyozdobiony przez młodych budowniczych, własnoręcznie wykonanymi, cudownie kolorowymi malunkami. Przed budynkiem Miejskiego Ośrodka Kultury stanęła niezwykle oryginalna i kolorowa budowla.
Kolejnym punktem było załadowanie pieca glinianymi cudami stworzonymi wcześniej na warsztatach oraz rozpalenie. O godzinie 15 nastąpiło rozebranie pieca i wyjęcie gotowych elementów.
Można było posłuchać gawędy o zbóju Madeju opowiedzianej przez p. Alberta Krystyniaka, która posłużyła za scenariusz całego przedsięwzięcia. Oprócz tego można było obejrzeć repliki zabytków archeologicznych wyeksponowanych przez p. Agnieszkę Wieloch. Była to głównie ceramika łużycka, chociaż dla porównania pokazano także ceramikę pochodzącą z Afryki i Meksyku. Przy tym stanowisku można było również skorzystać z możliwości toczenia na kole garncarskim oraz ręcznego lepienia w glinie.
Przy kolejnym stanowisku, koordynowanym przez wychowanków p. Bożeny Gajdy - uczestników kół plastycznego i Pracowni Ceramiki MOKultury, najmłodsi mieszkańcy naszego miasta próbowali zmierzyć się z gliną – ceramiką.
[reklama2]
W czasie trwania warsztatów odwiedzić można było również stanowisko Drużyny Wojów Słowiańskich – Sława z O.K. Tkacz.
Wszystkiemu towarzyszyła oryginalna oprawa muzyczna w wykonaniu zespołu MIASTO.
Uczestnicy zostali obdarowani, wykonanymi z gliny, biżuterią oraz specjalnie na tę okazję stworzonymi monetami
Projekt Madejowe Glinoludy zrealizowany został m.in. dzięki wsparciu finansowemu Ceramiki Paradyż oraz dotacji z Urzędu Miasta. Drewna do rozpalenia pieca dostarczyła firma Tartom.
Sponsorom oraz szkołom, które zaangażowały się w projekt Madejowe Glinoludy, a szczególnie numer 12, 13 i 14, organizatorzy składają serdeczne podziękowania.
Napisz komentarz
Komentarze