I Tomaszowski Piknik Komiksowy rozpoczął się warsztatami zorganizowanymi w Młodzieżowym Domu Kultury. Sala MDK zapełniła się dziećmi, które chciały zgłębić komiksową sztukę. Warsztaty nazwane „W komiksowych chmurach” prowadzili pomysłodawcy pikniku oraz koordynatorzy całej imprezy, Michał Słomka i Anna Suska.
Zanim najmłodsi zaczęli tworzyć Michał wytłumaczył im dokładnie na czym polega rysowanie komiksu.
- Podzielcie sobie kartkę na kadry. Następnie zacznijcie rysować historię. Wiecie co zwykle towarzyszy obrazkowi w kadrze? – pytał.
- Taka chmurka, w której są napisy – odpowiedziała młoda uczestniczka warsztatów.
- Zgadza się. W chmurce autor umieszcza wypowiedź postaci. Zanim jednak narysujecie chmurkę, musicie dobrze wiedzieć co ma się w niej znaleźć, dlatego dobrze poćwiczyć tekst na innej kartce. W przeciwnym razie może się nie zmieścić – pouczał Słomka.
Dzieci dostały specjalne zadanie. Musiały rozwinąć na papierze historię, którą zaczęli prowadzący.
- Wasz bohater jedzie na rowerze przez Tomaszów. Mija budkę telefoniczną i nagle dzwoni telefon. To bardzo ważne, żebyście pamiętali o lokalizacji historii, a więc o Tomaszowie – zaznaczała Suska.
Dzieciaki wywiązały się z powierzonych zadań. Otrzymały nagrody w postaci koszulek i komiksów.
Dla starszych amatorów komiksów w trakcie trzech dni imprezy organizatorzy przewidzieli inne ciekawe rozrywki. W piątkowy wieczór odbył się wernisaż wystawy Comics behind the Iron Curtain (Komiks za żelazną kurtyną).
Osoby, które przyszły do Galerii Arkady mogły podziwiać prace pochodzące z różnych krajów Europy Wschodniej (Polska, Czechy, Słowenia, Serbia, Chorwacja, Rumunia, Bułgaria, Węgry). Komiksowe strony były powiększone do dużych formatów, dzięki temu mogliśmy doskonale przyjrzeć się kresce autorów. Gorzej było natomiast z czytaniem. Radzili sobie wyłącznie ci, którzy znali języki obce.
Celem wystawy było głównie zwrócenie uwagi na podobieństwa i odmienności w komiksografiach wschodnich krajów europejskich oraz przede wszystkim zainaugurowanie bardziej szczegółowych badań i wzajemnych kontaktów, dotyczących komiksu jako cennego źródła i lustra wiedzy o tej części świata.
W sobotni poranek odbyła się giełda komiksowa. Na kilku stanowiskach można było zaopatrzyć się w nowe wydania, a także w numery już nie wydawane, które pochodziły z kolekcji własnych. Swoją premierę miały nowe numery „Zeszytów Komiksowych”, „Stripburgera” oraz „KUSa”. „Zeszyty Komiksowe” zostały w całości poświecone sylwetce zmarłego niedawno Janusza Christy, twórcy nieśmiertelnej serii „Kajko i Kokosz”.
Podczas giełdy, nasz uzdolniony artysta Gepas, oczekiwał na chętnych do zrobienia sobie tatuażu z komiksowym motywem. Wiemy na pewno, że jeden chętny się zdecydował.
- Wytatuował sobie „13”, która symbolizuje jego ulubiony komiks – mówi Gepas. - Co ciekawe, ta „13” występuje również jako tatuaż w tym komiksie – dodaje.
Zafascynowani pracami Gepasa oraz jego ciekawą osobą postanowiliśmy poświęcić mu na portalu osobny artykuł, który ukaże się, jeżeli tylko artysta znajdzie chwilę czasu by z nami porozmawiać przy kawie w jego studio – galerii. Jest bowiem ostatnio bardzo zapracowany. Szykuje się do konwencji tatuażu.
[reklama2]
Sobota owocowała również w liczne spotkania z autorami komiksów oraz ludźmi związanymi z komiksami. Gościła ich Miejska Biblioteka Publiczna oraz Galeria Arkady. Miłośnicy komiksów spotkali się z grupą Estremadura, która w swoich pracach wyraża własny stosunek do otaczających ich rzeczywistości.
Gośćmi tomaszowian był także Adam Rusek z Biblioteki Narodowej w Warszawie (autor książek „Tarzan”, „Matołek i inni”) oraz Rafał Wójcik z Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu (tworzy pionierską wśród bibliotek naukowych Kolekcję Komiksu). Spotkanie z nimi miało na celu zwrócenie uwagi pracowników bibliotek na kondycję polskiej komiksografii pod kątem gromadzenia i opracowywania zbiorów komiksowych.
W Galerii Arkady tomaszowianie spotkali się z artystami: Krzysztofem Gawronkiewiczem, Tomaszem Niewiadomskim, Ireneuszem Kiniorem, Adrianem Madejem, Robertem Olesińskim i Pawłem Marszałkiem. Zainteresowani mogli bez problemu porozmawiać z twórcami oraz wymienić się opiniami na temat sztuki komiksowej.
Później wszyscy przenieśli się z Arkad ponownie do MDK – u na koncert Brudnych Dzieci Sida i tomaszowskiego zespołu Miasto. Muzycy Elektrycznego Węgorza nie pojawili się. Zachorowali na grypę. Na portalu ukaże się osobna relacja z koncertu. Ogólnie było sporo ludzi i dużo się działo. Również pozamuzycznie…
W niedzielę rano na szczęście nie padało. Deszcz mógł pokrzyżować plany organizatorów, które obejmowały plener komiksowy. Uczestnicy pikniku spotkali się o 10:00 w Parku Miejskim „Solidarność”, by inspirowani słowami piosenki „A może byśmy tak najmilsza…” tworzyć komiksy „pod chmurką”. W plenerze uczestniczył Krzysztof Gawronkiewicz, Ireneusz Kinior oraz Tomasz Niewiadomski.
I Tomaszowski Piknik Komiksowy zakończył się spływem kajakowym w dół rzeki Pilicy.
Więcej zdjęć z pikniku w
Napisz komentarz
Komentarze