Tymczasem PKW poinformowało, że każdy obywatel może sprawdzić przez Internet czy istnieje w rejestrze wyborczym swojej gminy. Aby to jednak było możliwe, samorząd powinien uruchomić odpowiednią usługę na platformie ePUAP.
- W Tomaszowie takiej możliwości, jak na razie nie ma – powiedział portalowi odpowiedzialny za przebieg wyborów w naszym mieście Przemysław Sepkowski. – Na takim etapie jeszcze nie jesteśmy.
Potwierdza to również pani Beata Gamrot, naczelnik Wydziału Ewidencji Ludności. – Spisy wyborców zgodnie z kalendarzem są wydrukowane. Tomaszowianie mają możliwość sprawdzenia swoich danych w Urzędzie Miasta w pokoju numer 13.
Informatyzacja, jak widać nie dotarła jeszcze pod tomaszowskie strzechy.
Jak to działa gdzie indziej? Otóż, aby uzyskać informację, czy widniejemy w rejestrze wyborców, należy zalogować się na platformę ePUAP. Po kliknięciu w zakładkę pn. Katalog Usług Publicznych, odnajdujemy wzór wniosku o udostępnienie rejestru wyborców. Poprzez wyszukanie żądanej gminy korzystając z podziału terytorialnego lub wg kategorii „Wybory i referenda", należy wniosek wypełnić i wysłać do urzędu.
Po zweryfikowaniu informacji konkretny Urząd przesyła odpowiedź do wnioskodawcy. Odpowiedź twierdząca oznacza, że obywatel znajduje się w rejestrze wyborców; odpowiedź przecząca informuje o braku wpisu do rejestru. Odpowiedź, że dane osoby wpisanej do rejestru są niezgodne z danymi osoby we wniosku, oznacza, że dane podane we wniosku nie pokrywają się ściśle z danymi w rejestrze wyborców.
W najbliższy weekend równolegle we Wrześni i Opocznie odbędą się prawybory. Być może dowiemy się, który z komitetów wyborczych ma największe szanse na najlepszy wynik.
Przypominamy, że jest trójka kandydatów z naszego miasta. Są nimi Anna Grabek (PiS), Grzegorz Haraśny (PO), i Stanisław Dziubałtowski (Samoobrona).
Napisz komentarz
Komentarze