Płockie muzeum znane jest ze zbiorów w stylu Secesji. W ostatnich latach zainteresowało się również sztuką Art Deco.
Sztuka Art Deco to styl występujący w architekturze, malarstwie i grafice oraz w architekturze wnętrz, który został rozpowszechniony w latach 1919 – 1939. Nazwa jest połączeniem dwóch francuskich słów (art – sztuka i decoratif - dekoracyjny).
Art Deco było swoistą reakcją na styl secesyjny, który przejawiał się brakiem dyscypliny przestrzennej. W secesji pojawił się nurt projektowania wyrobów przemysłowych dla mas, lecz dopiero w Art Deco podjęto sie nowoczesnego projektowania, które rzeczywiście miało spełniać oczekiwania ludzi. Charakterystyczna była dla niego tendencja do geometryzowania, posługiwanie się mocno zestawionymi barwami, a także sięganie do orientalizmu i kultur krajów arabskich.
Było to świadome działanie, próba stworzenia stylu w sztuce, który przypominałby starsze style, lecz wybiegałby w przyszłość. Styl ten miał pasować do nowoczesnych trendów a tym bardziej do rodzących się wówczas mass mediów.
Niestety okazało się, że zbytnie nawiązywanie do starszych stylów w sztuce, które przejawiało się w perfekcyjnym wykonaniu przedmiotów użytkowych z wykorzystaniem drogich materiałów np. złotych zdobień, inkrustacji z kości słoniowej, było kompletnie nietrafione. Przedmioty te były po prostu za drogie dla szerokiej klienteli.
W Polsce przedstawiciele nurtu Art Deco działali w latach 20. Były to głównie grupy artystyczne: Blok, Praesens oraz spółdzielnia artystyczna Ład. W 1925 w Paryżu odbyła się wystawa, na której Polacy pokazali oryginalność sztuki kraju, który odrodził się po okresie wykreślenia z mapy politycznej Europy.
[reklama2]
Napisz komentarz
Komentarze