„Liście” to tytuł utworu, który został wyróżniony przez jury na konkursie. Zagajewski otrzyma 1250 dolarów nagrody. Wręczenie czeku nastąpi 24 września podczas festiwalu Warszawska Jesień.
Warto wspomnieć, że wcześniejszymi laureatami konkursu byli Krzysztof Penderecki i Henryk Mikołaj Górecki.
Konkurs Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda miał w tym roku 50. edycję. Mogą w nim brać udział polscy kompozytorzy, którzy nie ukończyli 35 lat. To nie pierwszy sukces Zagajewskiego w Poznaniu. W 2006 r. otrzymał również ex aequo drugą nagrodę za utwór "Glassmusic-motet" na klarnet, akordeon, wiolonczelę, fortepian, taśmę i wideo.
Co słychać u Oświęcimia?
Oświęcim urodził się 10 kwietnia 1978 r. Ukończył z wyróżnieniem teorię muzyki u Ryszarda Daniela Golianka oraz kompozycję w klasie Bronisława Kazimierza Przybylskiego w Akademii Muzycznej w Łodzi.
W latach 2004-2006 uczestniczył w zajęciach Studia Muzyki Komputerowej prowadzonych przez Krzysztofa Knittla. Od 2006 jest uczestnikiem studiów doktoranckich przy Katedrze Muzykologii Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pod kierunkiem Ryszarda Daniela Golianka.
Artur jest laureatem wielu prestiżowych nagród. W 2006 r. został wyróżniony na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim 850 Jahre Cottbus – Musikalische Bilder einer Stadt za utwór „Lichtspiele in der Oberkirche” na akordeon i orkiestrę smyczkową.
Również w 2006 r. jego kompozycja „TR13” na taśmę została wyróżniona na konkursie BMW Crash, który był organizowany przez Stowarzyszenie Zachęta Sztuki współczesnej w Szczecinie. W nagrodę Stowarzyszenie kupiło utwór, który następnie został wykonany podczas szczecińskiego Biennale Muzyki Współczesnej.
[reklama2]
W 2005 roku Oświęcim wziął udział w V Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy w Słupsku. Otrzymał tam wyróżnienie za utwór „Secession Club” napisany na saksofon altowy i taśmę.
Rok 2007 to I nagroda za utwór „Re – cykl (…a jej duszę poszarpaną…)” na Konkursie Kompozytorskim Crash!
Zagajewski regularnie bierze udział w koncertach poświęconych muzyce nowej w ramach sesji Muzyka Moderna, które odbywają się w łódzkiej Akademii Muzycznej. Współpracuje również z artystą video Michałem Brzezińskim. Ich wspólne prace były prezentowane na pokazach w Łodzi, Krakowie, Poznaniu czy Warszawie.
Utwory Oświęcimia można było usłyszeć podczas festiwali „Dźwiękowe perspektywy ekranu. Muzyczne laboratorium sztuk” w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i „Kolory Polski” w Filharmonii Łódzkiej.
Na co dzień Artur „Oświęcim” Zagajewski pracuje w Zespole Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki i Akademii Muzycznej w Łodzi.
Tomaszowska kariera wśród Ziemniaków
Artur Zagajewski to wychowanek Tomaszowskiej Państwowej Szkoły Muzycznej. Od połowy lat 90-tych to również znany w Tomaszowie muzyk rockowy.
Artur „Oświęcim” Zagajewski był współzałożycielem i głównym autorem muzyki takich zespołów jak Praca Domowa (po za nim zespół tworzyli: Dariusz Karp- perkusja i Zbyszek Śliwka – gitara basowa, później również Andrzej Zagajewski - wokal) czy Ziemniaki (wraz z Dariuszem Karpiem – gitara, Zbyszkiem Śliwką – akordeon, Szymonem Kociuckim – gitara basowa, Radkiem Mencfelem – perkusja i Andrzejem Zagajewskim – wokal).
Z Ziemniakami nagrał w 1995 r. płytę demo „Wiosna” i zagrał szereg koncertów na terenie całej Polski, m.in. poprzedzając takie zespoły jak Dezerter, Alians czy Positive Vibrations.
Muzyka grupy Ziemniaki była bardzo dobrze przyjmowana przez publiczność i „starszych kolegów” a należąca do managera grupy Dezerter wytwórnia Qqryq planowała wydać pierwszą płytę zespołu, niestety plany te pokrzyżowała trudna sytuacja finansowa firmy. Jednak są tacy którzy w aranżacjach niektórych utworów z płyty Dezertera „Ziemia jest płaska” doszukują się aranżacyjnych patentów „Ziemniaków” (np. utwór „Jezus”).
Oświęcim grał również w takich zespołach jak „Crossing road” (na perkusji) czy „Światłość” (Zagajewski – gitara, Kociucki – gitara, Marcin „Śwagier” Adamczewski – gitara basowa, Mencfel – perkusja) z ostatnią grupą przygotował m.in. około godzinny materiał inspirowany Biblijną Księgą Rodzaju na zamówienie i zaproszenie jednej z Niemieckich diecezji gdzie grupa miała wystąpić, co nie doszło do skutku ze względów finansowych.
Obecnie przez pryzmat starych czasów
Artur często koncertuje z własnym materiałem awangardowym. Są to głównie kompozycje na „taśmę” połączone z muzyką graną przez autora na „żywo” (na instrumentach i przedmiotach) i prezentacjami DVD autorstwa Michała Brzezińskiego.
Podczas koncertu 2 kwietnia w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w dwóch utworach Arturowi Zagajewskiemu towarzyszył na perkusji Radosław Mencfel. Zagajewski specjalnie zmodyfikował utwory, by na scenie mógł mu towarzyszyć kolega z dawniejszych tomaszowskich czasów. Nie grali razem kilka lat.
Napisz komentarz
Komentarze