Dzieci bardzo ochoczo zadawały pytania. Pisarka miała nie lada problem, aby wyczerpująco odpowiedzieć na każde z nich. Robiła to bardzo starannie, by w pełni usatysfakcjonować młodych ludzi.
A ile książek pani napisała?, Jak długo pani pisze?, Ile ma pani lat?, Czy gdy pisze pani książkę, nie gubią się w głowie pomysły? - to tylko niektóre z pytań.
Jedna dziewczynka powiadomiła wdzięcznie autorkę, że również zajmuje się pisaniem. Napisała już trzy książki.
- A gdzie je wydałaś? – zapytała Chotomska.
- W zeszycie. – odpowiedziała dziewczynka.
Ta odpowiedź rozbawiła pisarkę, która pogratulowała młodej konkurentce oraz namawiała do dalszego tworzenia.
Na zakończenie spotkania Wanda Chotomska otrzymała wielkanocne prezenty od przedszkolaków i uczniów. Były nimi własnoręcznie wykonane stroiki świąteczne. Później Chotomska podpisywała swoje książki wymyślanymi na poczekaniu rymowankami. Każde dziecko chciało mieć autograf autora swoich ulubionych wierszy. Kolejka ciągnęła się w nieskończoność.
Wanda Chotomska urodziła się 26 października 1929r. w Warszawie. Jej twórczość to przede wszystkim wiersze dla dzieci. Pierwsze jej utwory umieścił na swoich łamach „Świat Młodych” w roku 1949.
Wydała kilkanaście zbiorów wierszy dla dzieci. Ważniejsze z nich to „Tere-fere”, „Gdyby tygrysy jadły irysy”, „Kaczka tłumaczka”, „Dla każdego coś śmiesznego”, „Gdyby kózka nie skakała”, „Dlaczego cielę ogonem miele”, „Dziesięć bałwanków”, „Kram z literami”.
Poetka jest autorką wielu audycji radiowych i telewizyjnych. Pisała też piosenki i sztuki dla dziecięcych teatrzyków. Z zakresu tych ostatnich warto wspomnieć o „Teatrze na jednej nodze”, „Przebierańcach” oraz „Trampku na drodze”.
Większość utworów Wandy Chotomskiej zawiera niezmiernie ważne dla każdego dziecka wartości wychowawcze. Charakteryzują się dowcipem i są bardzo pouczające.
Za twórczość literacką, radiową i telewizyjną pisarka otrzymała wiele nagród i odznaczeń państwowych i resortowych.
[reklama2]
Napisz komentarz
Komentarze