Pytanie konkursowe brzmiało:
Jakie nazwy nosiły trzy inne kina, które oprócz Włókniarza funkcjonowały kiedyś w Tomaszowie?
Odpowiedzi na wyżej postawione pytanie może być kilka, ponieważ w historii naszego miasta było wiele kin. Wiemy, że na pewno więcej niż trzy.
Odwiedzało nas również kino objazdowe „Bioscop” należące do braci Krzemińskich. Było to około roku 1901.
Źródła podają, że już w 1925 roku były w Tomaszowie trzy kina. Dwa z nich były prywatne i jedno „oświatowe – subsydiowane przez magistrat”. W latach późniejszych otwarto jeszcze jedno kino. Kryzys gospodarczy, który miał miejsce w latach 30 XX wieku sprawił, że w mieście egzystowało zaledwie jedno kino. Dwa inne – „Modern” i „Odeon” były czynne co drugi tydzień.
Pomieszczenia w którym znajdowało się przedwojenne kino „Odeon” tuż po wojnie zaadaptowano pod nowy twór, jakim było kino „Przedwiośnie”.
Siedziba kina znajdowała się na ulicy Jerozolimskiej 5. W 1949 roku przeszło generalny remont, w wyniku którego zmniejszono liczbę miejsc w sali kinowej z 500 do 400. Od połowy lat 50 kino „Przedwiośnie” zmieniło nazwę na „Mazowsze”. Było to wtedy jedyne kino w mieście. Nie mogło w pełni zaspokoić potrzeb mieszkańców. Przed seansem bilety były praktycznie nie do zdobycia.
Na szczęście dla mieszkańców postanowiono otworzyć drugie kino. W Zakładowym Domu kultury przy ulicy Armii Czerwonej w roku 1955 ruszył „Włókniarz”. Kino, które mogło pomieścić 327 widzów.
W 1962 roku w mieście powstało kino „Związkowiec”, które później zmieniło nazwę na „Chemik”. Siedziba kina znajdowała się w sali widowiskowej Tomaszowskich Zakładów Włókien Sztucznych. Kino mieściło 183 widzów.
Liczba widzów w tomaszowskich kinach osiągnęła najwyższy poziom w roku 1961. Odwiedziło je wówczas 452 900 osób. Później nastąpił spadek liczby widzów. Miało to związek z rozpowszechnieniem się telewizji.
Informacje do tekstu czerpałem z książki „Tomaszów Mazowiecki. Dzieje Miasta”, PWN, Warszawa 1980.
Adres redakcji NaszTomaszow.pl: ul. Słowackiego 4, tel: 726 04 56
[reklama2]
Napisz komentarz
Komentarze