Przyszli studenci mogli zapoznać się z kierunkami studiów dzięki wykładom prowadzonym przez wykładowców uniwersyteckich, a także z atrakcyjnych materiałów promocyjnych przygotowanych przez uczelnię.
Poniżej zamieszczamy krótką rozmowę z dr Rafałem Rouba, pracownikiem Filii UŁ w Tomaszowie, wykładowcą na kierunku Turystyka i rekreacja. Doktor chętnie spotkał się z nami, aby rzetelnie przedstawić ofertę uczelni oraz opowiedzieć o przebiegu dni otwartych w szkole wyższej.
Skąd wzięła się inicjatywa, aby zorganizować dni otwarte filii UŁ w Tomaszowie?
Dr Rafał Rouba – adiunkt, pracownik Filii Uniwersytetu Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim: Dni otwarte postanowiliśmy zorganizować dlatego, by młodym ludziom przybliżyć nasza ofertę edukacyjną oraz po to aby mogli wysłuchać wykładów, które wprowadzą ich w temat zajęć na kierunkach, na których chcieliby w przyszłości studiować. Z tego co wiemy to wielu młodych ludzi podejmuje decyzje o wyborze kierunku studiów bardzo późno. Kilka minut temu skończyłem prowadzić z nimi wykład i pytałem ich, kto już na pewno wie, jaki kierunek chce studiować? Około 5% osób zgromadzonych w auli podniosło ręce. Ci ludzie są jeszcze na tym etapie w życiu, w którym się wahają i nie do końca wiedzą co zrobić, a niestety zbliża się moment, kiedy muszą podjąć ostateczną decyzję. My jesteśmy po to, aby informować młodzież jak wybrać właściwy kierunek, a także jak wygląda studenckie życie. To bardzo ważne, żeby dokonali właściwego wyboru, własnego wyboru, nie sugerując się przy tym wyborami kolegów.
Czy w trakcie wykładów przyszli studenci zadają dużo pytań? Czy są ciekawi, jak to jest studiować?
Oczywiście, że tak. Na dni otwarte staramy się wybierać popularne i ciekawe tematy i przedstawiać je w sposób przystępny. Jest to mniej spotkanie o charakterze akademickim, a bardziej popularno naukowym. Młodzież jest zainteresowana tematami tych spotkań, a także kierunkami studiów, które oferujemy. Pytają nas o warunki przyjęć na uczelnię oraz o przedmioty, których będą podczas studiów nauczani.
Ile osób przewinęło się przez szkołę podczas tych dwóch dni?
Na tę chwilę około 400 osób (rozmowę prowadziliśmy przed godziną 12), ale z tego co wiem, to kolejni goście mają jeszcze przybyć. Liczne szkoły przyjęły nasze zaproszenia, tak więc spodziewamy się wzrostu tej liczby.
Jakie kierunki studiów oferują państwo obecnie?
W tej chwili w Filii można studiować dziennie Turystykę i Rekreację oraz Leśnictwo, które w tym roku jest nowością. To będzie jedyny taki kierunek w województwie łódzkim. W trybie zaocznym można również studiować wspomniane kierunki, a także Zarządzanie, Ekonomię oraz Administrację.
Zdecydowali się państwo na otworzenie kierunku Leśnictwo, czy zatem były wcześniej robione badania rynku, które potwierdziły popyt na ten kierunek?
Zapotrzebowanie rynku jest. Tomaszów otaczają piękne lasy, chociażby spalskie. Niewiele jest miejsc w Polsce gdzie można Leśnictwo studiować. Wiadomo, że musimy iść z duchem czasu i należy kierunki studiów cieszące się mniejszym zainteresowaniem wymieniać na takie, które cieszą się powodzeniem. U nas Leśnictwo zastąpi Informatykę. Kolejnego naboru na ten kierunek już nie będzie, ponieważ skończył się na niego popyt. Mamy również kolejne projekty uatrakcyjnienia oferty, lecz jest jeszcze za wcześnie, by przytaczać jakieś konkrety. Na rynek związany z edukacja wyższą należy patrzeć perspektywicznie, ideałem jest wyprzedzanie zapotrzebowania na specjalistów o trzy lub pięć lat, tak aby absolwenci trafiali jako pierwsi w najchłonniejszy rynek.
Jakie materiały promocyjne przygotowali państwo dla młodzieży?
Przygotowaliśmy ulotki oraz katalogi. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że jedna ulotka jest zrobiona w formie indeksu, czyli de facto rozdajemy takie „prawie” indeksy. Każdy kierunek ma swoją ulotkę. Studia na naszej uczelni reklamujemy również poprzez bannery, plakaty reklamowe i katalogi, mamy długopisy reklamowe, przygotowywane są kolejne gadżety. Oferta jest bardzo bogata.
Liczą państwo zatem, że młodzi ludzie będą zainteresowani studiowaniem w Filii UŁ?
My nie liczymy, my to wiemy. Uczniowie szkół co roku są bardzo zainteresowani przygotowaną przez nas ofertą kształcenia. W tym roku na pewno będzie podobnie. W zeszłym roku na skutek działań reklamowych wielkim sukcesem zakończył się nabór na pierwsze dzienne studia, na kierunku Turystyka i Rekreacja.
Jak wielu studentów ma w tej chwili Filia? Jest ich z roku na rok coraz więcej, czy może coraz mniej?
Ta liczba się troszkę waha, koniunktura na rynku jest różna, uruchamiamy nowe kierunki. Na przykład w zeszłym roku przyjęliśmy więcej studentów chociażby dlatego, że została otwarta wspomniana już wcześniej dzienna Turystyka i Rekreacja. Dzięki temu na Turystykę przyjęliśmy de facto dwa razy więcej osób niż rok wcześniej. Uważam, że to był naprawdę duży sukces, tym bardziej, że konkurencja na rynku jest spora.
Dziękuję za rozmowę.
Napisz komentarz
Komentarze