W naborze zorganizowanym przez Urząd Miasta wpłynęło w pierwszym terminie 68 wniosków. To sporo mniej niż można się było spodziewać po liczebności osób, które przychodziły na spotkania informacyjne. Przedłużono więc termin ale skutkiem było 20 dodatkowych wniosków. Czy to dużo, czy mało? może to świadczyć o tym, jakie są oczekiwania potencjalnych lokatorów. Spodziewają się raczej tanich w utrzymaniu, w dodatku o niskim czynszu mieszkań komunalnych. Dodatkową barierą była kwota partycypacji w kosztach budowy. Wnioski poddane zostały weryfikacji i ocenie punktowej przez Komisję Kwalifikacyjną. Po zakończeniu prac komisji osoby umieszczone na liście zaproszone zostaną do wyboru mieszkań (zgodnie z postanowieniami Regulaminu, według kolejności na Liście).
- W 1,5 m-ca znaleźliśmy 88 nabywców na mieszkania. To jest wynik, którym chciałaby się pochwalić niejedna firma budująca mieszkania. W dalszym ciągu odbieramy telefony i rozmawiamy w siedzibie Spółki z rodzinami zainteresowanymi tym Projektem. Nadal przyjmujemy również wnioski, które rejestrujemy na liście rezerwowej. Wezmą one udział w II etapie naboru - mówi prezeska Tomaszowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, Wioletta Magin.
Szefowa TTBS podkreśla, że "Mieszkanie TM Plus" to projekt skierowany do osób, dla których dotychczasowa oferta miasta czy deweloperów nie była dostosowana do ich możliwości finansowych czy potrzeb. Prezydent Marcin Witko zaprosił do uczestnictwa w projekcie zarówno młodych ludzi zaczynających swoją karierę zawodową, którzy nie mają na tyle ustabilizowanej sytuacji finansowej aby pozyskać kredyt hipoteczny, jak również rodziny z dziećmi, dla których balast w postaci kredytu długoterminowego znacznie ogranicza możliwości inwestowania w siebie i swoje pociechy, ale także osoby, które wynajmują mieszkania na rynku ponosząc w zasadzie wydatki o wyższej wartości niż proponujemy za własne - w perspektywie M.
Zaproszenie skierowane zostało również do osób spoza Tomaszowa Mazowieckiego, aby zachęcić ich do osiedlania się w mieście, jak również do tych osób, które zamieszkują już mieszkaniowy zasób Gminy i chciałyby poprawić swoje warunki mieszkaniowe.
- Najlepszym odniesieniem jest najem. Obecnie płaci się w Tomaszowie ok. 800zł plus czynsz dla spółdzielni, więc wychodzi podobnie lub nieco taniej. Pytanie co z wkładem gdy lokator się wycofa i jaki będzie czynsz po 10 latach. Teoretycznie jest to, to samo co kupić na kredyt bo w normalnym układzie trzeba mieć 20% na wkład własny a resztę można kredytować. Natomiast banki potrafią odmawiać kredytowania, bo np. ktoś ma złą historię kredytową lub nie ma wystarczającej zdolności kredytowej, więc taka osoba ma alternatywę. Masa mundurowych miała "bana" w BIK- u więc mają szansę na własne mieszkanie bez udziału banku. Czytałem komentarze z których wynika, że te mieszkania powinny być tańsze . Pytanie kto miałby za to płacić. Miasto? Państwo? - mówi Piotr Kucharski przedstawiciel Nest Bank SA.
Napisz komentarz
Komentarze