Analizując złożone wnioski można stwierdzić, że najwięcej osób zainteresowanych jest mieszkaniami 3 pokojowymi (68%) wnioskodawców, a najmniej (7% wnioskodawców) kawalerkami. Najczęściej wnioskodawcami były osoby w przedziale wiekowym 30-50 lat oraz 18-30 lat (56% i 33% osób zainteresowanych udziałem w Projekcie). Spośród wszystkich wniosków 6 rodzin zadeklarowało zdanie lokalu komunalnego, a 18 wskazało, iż w skład ich gospodarstwa domowego wchodzi osoba niepełnosprawna. Dodatkowo, blisko 22% wnioskodawców zadeklarowało wpłatę partycypacji na wyższym, niż wynika z Regulaminu Projektu poziomie, czyli powyżej 35 tys. zł.
Jeśli chodzi o liczbę dzieci w gospodarstwach domowych wnioskodawców, to najwyższa liczba wniosków została złożona przez osoby nieposiadające dzieci (38 wniosków), rodziny z jednym dzieckiem – 28 wniosków, z 2 dzieci – 21 wniosków, 4 rodziny z 3 dzieci oraz 1 rodzina z czwórką podopiecznych. Wśród wnioskodawców nie było wniosków złożonych przez pracodawców czy osoby prawne.
- Zanim powstał program Mieszkanie TM Plus, celem określenia jego podstawowych założeń i jednocześnie przygotowania inwestycji dostosowanej do potrzeb mieszkańców, Urząd Miasta przeprowadził wśród tomaszowian badanie ankietowe. Mieszkańcy miasta biorąc udział w badaniu, a zatem partycypując w fazie przygotowawczej projektu, poprzez swoje odpowiedzi tak naprawdę wyznaczyli nowy kierunek rozwoju mieszkalnictwa w naszym mieście. Dlaczego? Kształt polityki mieszkaniowej winien odzwierciedlać potrzeby społeczne, które są zróżnicowane. I tak, do osób najuboższych kierowana jest oferta najmu lokali socjalnych, dla osób o nieco wyższych, ale ciągle niskich dochodach – oferta najmu lokali komunalnych, osoby, które nie kwalifikują się do najmu lokalu komunalnego, z uwagi na przekroczenie kryteriów dochodowych – mogą skorzystać z oferty najmu lokali budowanych w formule TBS. Urzędnicy na czele z Panem prezydentem Marcinem Witko poprzez opracowaną ankietę zbadali rynek i otrzymali jasną odpowiedź na temat preferencji mieszkańców miasta. Tylko nieco ponad 11% ankietowanych opowiedziało się za najmem, czyli mieszkaniami komunalnymi i budowanymi w formule TBS, pozostali (blisko 89%) za długoterminowym najmem z możliwością wykupu lokalu na własność w okresie od 5-25 lat i o umiarkowanym czynszu w wysokości od 801 do 1000 zł (75,08% ankietowanych). Wracając do pytania, program jest w zasadzie „kalką” omówionych powyżej preferencji tomaszowian, trudno zatem zarzucić, że nie został dostosowany do potrzeb lokalnej społeczności - wyjaśnia prezeska.
Wiele osób myli tomaszowski program budowy mieszkań z programem rządowym. Projekt jest w jakimś stopniu na nim oczywiście oparty ale różnice wynikają z preferencji lokalnej społeczności. Przede wszystkim w rządowym programie najemcą może być wyłącznie osoba fizyczna, nie można podnajmować mieszkania, ustawodawca wprowadził ograniczenie co do liczby mieszkań na wynajem z opcją jego wykupu - max. 30% lokali w danej inwestycji mieszkaniowej, umowa sprzedaży może być zawarta po min 15 latach. Ponadto ramy rządowego Programu oraz zasady jego realizacji zostały określone w Ustawie, zatem jakiekolwiek zmiany wymagają długiego procesu legislacyjnego.
Napisz komentarz
Komentarze