PRAWDA CZY NIEPRAWDA
Otrzymaliśmy również drogą mailową list od pani Agnieszki Kubicy. List zawierał propozycję spotkania i wyjaśnienia problematycznych kwestii. Oczywiście odpowiedzieliśmy ale kontakt się urwał.
Poniżej fragment listu:
„Ale co najważniejsze nie jestem pracownikiem TOMY i nigdy nie byłam - miałam faktycznie poprowadzić tam zajęcie z młodzieżą, bo dostałam taką propozycję - ale było to na przełomie września-października gdy jeszcze nie byłam pracownikiem UM. Byłam tam tylko na spotkaniu organizacyjnym po czym zrezygnowałam z powody oferty pracy w UM - właśnie żeby nie było konfliktu interesu. Z TOMY nie podpisywałam umowy, nie pobierałam ani nie pobieram wynagrodzenia i nie współpracuje z nimi. Ulotka została prawdopodobnie wydrukowana wcześniej, kiedy wstępnie się zgodziłam podjąć prowadzenia zajęć. Poza tym jestem szeregowym pracownikiem, który nie ma żadnego wpływu na wynik tego przetargu”.
Trudno nam polemizować z powyższymi stwierdzeniami. Uważamy jednak, że ich właściwym adresatem jest Stowarzyszenie, które rozpowszechnia ulotki zawierające nieprawdziwe dane.
JAK I DLACZEGO
Wanda Rybak Naczelnik Wydziału Spraw Społeczny Urzędu Miasta – Byłam przewodniczącą komisji rozpatrującej wnioski o dotacje. Nie mamy sobie nic do zarzucenia. Oceny wniosków dokonywaliśmy w oparciu o regulamin i wynikającą z niego punktację. Konkurs miał charakter otwarty i wpłynęły na niego 3 oferty – dodaje. Konkurs dotyczył działań o charakterze profilaktycznym a nie terapeutycznym – podkreśla pani naczelnik Wydziału Spraw Społecznych.
Dokładniej ujmując nazwa zadania brzmi: „Prowadzenie profilaktycznej i edukacyjnej działalności w zakresie przeciwdziałania narkomanii w szczególności dzieci i młodzieży oraz działań na rzecz osób uzależnionych od narkotyków na terenie miasta Tomaszów Mazowiecki”. Trudno sobie wyobrazić taką działalność bez prowadzenia działalności terapeutycznej.
Naczelnik wydziału przyznaje, że Arka Noego ma większe doświadczenie w pracy z osobami dotkniętymi narkomanią. Jednocześnie jednak stwierdza, że zgodnie z opinią Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii Stowarzyszenia nie mogą prowadzić leczenia osób uzależnionych, chyba że prowadzą równocześnie nzoz-y. Dane dotyczące kwalifikacji kadry nzoz reguluje ustawa o zakładach opieki zdrowotnej.
- Żadna z organizacji nie przedstawiła nam dokumentów świadczących o uprawnieniach zatrudnionych tam osób do prowadzenia terapii uzależnień – twierdzi Wanda Rybak.
Nieco innego zdania jest Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, które w piśmie z dnia 17 stycznia br. (sygn.ZSS-BB-1441-42-53/08) jednoznacznie zaświadcza, że osoba prowadząca terapie w Stowarzyszeniu Arka Noego posiada „możliwości uczestniczenia w udzielaniu świadczeń z zakresu terapii uzależnienia i współuzależnienia”.
Z kolei dołączony do wniosku TOMY „Certyfikat Instruktora Terapii uzależnień” dotyczy uzależnień alkoholowych i jest zaświadczeniem ukończenia Studium dla Instruktorów Terapii Uzależnień wystawiony przez Fundację UWOLNIENIE z Łodzi. Nie jest to dokument wystawiony przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, który otrzymać można, jak wynika z uzyskanych przez nas informacji, po zdaniu państwowego egzaminu.
Zapytaliśmy również Panią naczelnik dlaczego Podmioty ubiegające się o dotacje w konkursie nie otrzymują pisemnego zawiadomienia o jego rozstrzygnięciu wraz z merytorycznym uzasadnieniem.
Nie mamy takiego obowiązku – tłumaczy Wanda Rybak. – Nie stosuje się w tym przypadku przepisów KPA ale Ustawę o Organizacji Pożytku Publicznego i Wolontariacie. Osoby zainteresowane powiadamiamy telefoniczne. W przypadku przyznania niższej niż wnioskowana kwoty Stowarzyszenia dokonują aktualizacji oferty. Potwierdzeniem przyznania dotacji jest podpisanie umowy.
ILE I ZA CO
Stowarzyszenie Arka Noego złożyło wniosek o dotacje w wysokości 45 tysięcy złotych. Urząd miasta w wyniku konkursy przyznał organizacji 27 tysięcy złotych.
W ramach tej kwoty (analogicznej jak w roku ubiegłym) Stowarzyszenie zamierzało prowadzić terapię dla osób uzależnionych i współuzależnionych, punkt pierwszego kontaktu (tzw. punkt konsultacyjny) oraz przeprowadzić cykl spotkań i wykładów w szkołach skierowanych zarówno do młodzieży jak i rodziców.
O innych płaszczyznach działalności Arki pisaliśmy wcześniej w artykule pt. Stowarzyszenie Pomocy "Arka Noego" z 29 grudnia 2007.
Stowarzyszenie TOMY wnioskowało o kwotę 15.600 złotych, którą otrzymało w całości.
Działania Organizacji ograniczają się do cyklu Warsztatów prowadzonych w szkołach, organizacji imprez kulturalno – oświatowych oraz prowadzeniu punku konsultacyjnego.
Podkreślić w tym miejscu należy, że z tego co nam wiadomo, punkt powinien funkcjonować co najmniej trzy dni w tygodniu i być prowadzonym przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje.
Reklama
Nic nie mamy sobie do zarzucenia
Zamieściliśmy niedawno skargę Stowarzyszenia Arka Noego na rozstrzygnięcie konkursu ogłoszonego przez Urząd Miasta na realizację zadań wynikających z Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii. Jej treść wzbudziła wiele emocji
- 08.02.2008 21:31 (aktualizacja 15.08.2023 10:11)
Napisz komentarz
Komentarze