Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 12 stycznia 2025 05:02
Reklama
Reklama

Rozpoczyna się Łódź Young Fashion

Mistrzowskie pokazy mody Nuno Gamy i Natalii Jaroszewskiej, wystawy, warsztaty branżowe projekcje oraz finały konkursów Złota Nitka oraz Gali Dyplomowej Instytutu Ubioru ASP złożą się na rozpoczynające się w czwartek Łódź Young Fashion - wydarzenie z pogranicza mody i sztuki.

Łódź Young Fashion to jedno z najważniejszych wydarzeń rodzimej branży mody, wyspółorganizowane przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi i Stowarzyszenie Pola Designu. Tegoroczna 8. edycja odbędzie się w dniach 21-23 listopada; w jej programie znalazły się m.in. pokazy mody, konkursy dla młodych projektantów, spotkania i warsztaty z ekspertami branży mody.

"Tegoroczna edycja przebiegnie pod hasłem +Fashion stories+, które spina wydarzenia odwołujące się do mody jako medium wypowiedzi na temat wyzwań współczesności i daje punkt wyjścia do opowieści o ludziach, miejscach, ideach. Opowieści o przyszłości mody, jej odpowiedzialności, ale też o kunszcie wysokiego krawiectwa. Hasło stanowić będzie tematyczny trzon spotkań, wystaw czy debat z udziałem najważniejszych postaci polskiej branży mody i gości zagranicznych. Chcemy, by ŁYF był przestrzenią integracji branży fashion oraz społeczności akademickiej skupionej wokół mody i designu, ale też bliskich im dziedzin sztuki" – zapowiedziała dyrektorka artystyczna ŁYF Katarzyna Wróblewska na konferencji prasowej w czwartek.

Formuła ŁYF ewoluowała przez lata i obecnie jest to wielowymiarowe przedsięwzięcie, którego trzon stanowią trzy konkursy.

Najstarszym z nich jest "Złota Nitka" – jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych w kraju. Konkurs pozwolił zaistnieć wielu znanym obecnie projektantom, m.in. Agacie Wojtkiewicz, Łukaszowi Jemiołowi, duetowi Paprocki & Brzozowski, Adrianowi Krupie czy Mikołajowi Żurkowi. Do tegorocznej edycji zgłosiło się ponad 100 projektantów, z których 12 najlepszych wybrało jury złożone głownie z niezależnych ekspertów branży mody. O tym, do kogo ostatecznie trafi statuetka Złotej Nitki oraz ufundowana przez Miasto Łódź nagroda finansowa w wysokości 30 tys. złotych, jurorzy zdecydują 23 listopada w czasie gali finałowej, którą pokazem swojej kolekcji uświetni Gosia Baczyńska.

Od 1995 roku duże emocje budzi również Gala Dyplomowa Instytutu Ubioru łódzkiej ASP - w tym roku odbywająca się w czwartek 21 listopada. To realizowany na światowym poziomie wizualny spektakl, prezentujący najlepsze licencjackie oraz magisterskie kolekcje dyplomowe. W tym roku o nagrodę rektora powalczy 15 kolekcji. W czasie Gali odbędzie się również pokaz będący zwieńczeniem projektu "Mistrz/Uczeń", w ramach którego uznana projektantka Natalia Jaroszewska podjęła współpracę z Dominikiem Żyżą, studentem rekomendowanym przez łódzką ASP, który zdążył już zwrócić na siebie uwagę ekspertów branży. Dzięki kolekcji "Nigdy o Tobie nie zapomnę", inspirowanej sztuką Władysława Hasiora, znalazł się na liście „Vogue" najmłodszych polskich projektantów, którzy mogą zmienić modę na świecie.

Najmłodszym z konkursów ŁYF jest Fashion Film Festival, organizowany w partnerstwie ze Szkołą Filmową w Łodzi; 22 listopada, w sali Odeon kina Narodowego Centrum Kultury Filmowej zaprezentowanych zostanie 15 finałowych filmów, których autorzy powalczą o 3 tys. euro oraz uznanie jury, w którym zasiadają m.in. reżyserka filmowa Małgorzata Szumowska, fotograf modowy Mateusz Tyszkiewicz.

Łódź Young Fashion stwarza liczne okazje do korzystania z doświadczeń ekspertów branży modowej. Wiedzą o funkcjonowaniu na rynku mody podzieli się m.in. Natalia Jaroszewska, zaś Marcin Świderek podczas warsztatu "Analiza trendów na wiosnę/ lato 2025 i najnowszy raport z wiosennych tygodni mody" przekaże informacje o najnowszych tendencjach na światowym rynku mody.

W Galerii ASP Piotrkowska 68 zagości ekspozycja fotografii modowej zatytułowana "Nothing is real", przygotowana przez osoby studiujące i wykładające w Szkole Filmowej w Łodzi. W Mediatece MeMo oraz przestrzeni wystawienniczej Wydziału Kultury UMŁ zagoszczą prace studentów Instytutu Tkaniny, Druku i Stylizacji Wnętrz łódzkiej ASP prezentowane na wystawie "Textile stories", zaś prezentowana w Galerii Kobro ASP "Fashion Story – wystawa retrospektywna Łódź Young Fashion" przybliży historię wydarzenia i postaci z nim związanych oraz twórczość laureatów poszczególnych konkursów.

Szczegółowe informacje na temat programu ŁYF znaleźć można na www.lodzyoungfashion.com. (PAP)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Malarska opowieść o rzece Marcina Stańca Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na wyjątkowy wernisaż malarstwa „W NURCIE”, który odbędzie się 17 stycznia, o godz. 18 w sali wystawowej MCK przy placu Kościuszki 18. Wstęp wolny.Ekspozycja obejmuje zbiór prac powstałych na przestrzeni ostatnich trzech lat w ramach cyklu „Rzeka”. Motyw rzeki w pejzażu jest obecnie głównym tematem malarskim realizowanym przez autora. Obrazy przedstawiają miejsca, które artysta lubi nazywać „swoimi”. Są to leśne strumienie i zbiorniki wodne znajdujące się w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego. Prace wykonane zostały w technice olejnej na płótnie.Marcin Staniec to artysta wszechstronny – malarz, grafik, ceramik, a także organizator licznych plenerów artystycznych. Jego bogaty dorobek obejmuje m.in. udział w prestiżowej wystawie „Najlepsze dyplomy ASP” oraz nagrodę Galerii Manhattan. Od 2017 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów oraz aranżuje wystawy w Miejskim Centrum Kultury. Jest także autorem projektów murali, scenografii dla lokalnych instytucji kultury, a także współtworzy elementy graficzne dla Love Polish Jazz Festival.Wystawa „W NURCIE” to nie tylko podróż po malowniczych zakątkach regionu, ale również okazja do zapoznania się z wyjątkową wrażliwością artysty, który z pasją i niezwykłą starannością uchwycił piękno natury.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.01.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 26 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama