Czy jesteśmy gotowi
W odpowiedzi na interpelację, jaką w tej sprawie złożył przewodniczący komisji Zdrowia Rodziny i Spraw Społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego, Mariusz Strzępek, czytamy, że co prawda zatrudniony obecnie w TCZ personel nnie wykonywał dotychczas zabiegów trombolizy, ale jest odpowiednio przygotowany do ich wykonywania. Aby je wykonywać potrzebne są odpowiednie warunki techniczne (o których za chwilę). Minimalne kryteria dla pododdziałów udarowych określają specjalne wytyczne Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Kadrowo jesteśmy gotowi, by przystąpić do pracy na pododdziale udarowym natychmiast. Dysponujemy wykwalifikowaną kadra medyczno lekarską oraz magistrami,technikami i personelem pomocnicznym. Musimy zatrudnić jedynie jednego fizjoterapeutę - zapewnia ordynator.
Jednak w związku z nowymi normami dotyczącymi liczby etatów pielęgniarskich i zachowaniu 40 łóżek na całym oddziale neurologii koniecznym będzie także zatrudnienie trzech dodatkowych pielęgniarek z pełnymi kwalifikacjami do pracy w oddziale udarowym.
Poważna inwestycja
Na udar niedokrwienny mózgu zapadają coraz częściej osoby młode, przed 40 rokiem życia. Stąd inwestycja w ich lecznie jest poważna nie tylko w kategoriach finansowych.
- Kwestia kosztów funkcjonowania TCZ nie może byż związana z tworzeniem jednostek leczniczych, które są standardami w funkcjonowaniu każdego szpitala, w którym funksjonuje oddział neurologii i nie spotykkaliśmy się, by ten argument był oficjalnie podnoszony przez jakiekolwiek czynniki społeczne bądż właścicieli jednostek leczniczych. Nalezy podkreślić, że jednostka chorobowa, jaką jest udar mózgu wyceniana jest inaczej na oddziale udarowym niż na innych oddziałach,mimo wykonanina tyuch samych procedur diagnostycznych - czytamy w tym samym piśmie, kierowanym do szefa komisji zdrowia.
Nawet jeśli czynniki społeczne o kosztach nie wspominają a dżentelmeni o nich nie dyskutują, to w procesie zarządzania warto o nich wspominać. Dla przykładu podobny remont przeprowadzana aktualnie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Kopernika kosztować ma ponad 1 milion złotych. Prezes tomaszowskiegoo szpitala zapewnia, że u nas będzie to dużo tańsze i nie obciąży nadmiernie ani finansów spółki ani też budżetu Powiatu Tomaszowskiego. Zarząd TCZ prowadzi szeroka akcję agitacyjną, mająca na celu pozyskanie sponsorów, którzy chcieliby partycypować w kosztach utworzenia oddziału.
Napisz komentarz
Komentarze