Udar i co dalej
Dla pełenego powrotu do zdrowia niezwykle istotna jest rehabilitacja. W praypadku udarów mamy do czynienia do czynienia z rehabilitacją wczesną i wtórną. Obejmuje zwykle fizjoterapię, terapię zajęciową, terapię mowy, neuropsychoterapię i opiekę pielęgnacyjną. Rehabilitacja wczesna rozpoczyna się w oddziale neurologicznym lub udarowym często już w dniu przyjęcia do szpitala i jest kontynuowana w oddziale rehabilitacyjnym oraz w domu chorego.
- Jesteśmy przygotowani merytorycznie i kadrowo także do działań rehabilitacyjnych bezpośrednio po zakończeniu leczenia i w żaden sposób nie ograniczy to dostępu do zabiegów rahabilitacyjnych dla innych pacjentów. Planowane 10 łóżek rehabilitacji neurologicznej zlokalizowanych będzie w budzynku przy ulicy Niskiej lub w budynku, w którym mieści się obecnie szpitalna apteka i krwiodawstwo. Zgodnie z wytycznymi i rozporządzeniem ministra Zdrowia rehabilitacja ropzoczyna się w drugim dniu po zachorowaniu. Pacjenci spełniający kryteria do do leczenia w oddziale wczesnej rehabilitacji przekazywani są do tego oddziału w ciągu 14 dni od wypisu lub bezpośrednio z oddziału neurologicznego - zapewnia doktor Jarosław Dębiec.
TCZ podejmuje też starania o pozyskanie dodatkowych środków na rehabilitację pacjentów po udarach.
Ze środków NFZ rehabilitacja może trwać do 9 do 16 tygodni w ciągu roku od zachorowania. Jeżeli w tym czasie chory nie odzyska sprawności lub potrzebne są dalsze zabiegi, przez kolejne lata po udarze może on skorzystać z nich bezpłatnie przez 3 do 6 tygodni w roku. Osoba ubezpieczona, która nie porusza się samodzielnie i nie może dotrzeć na rehabilitację, ma prawo do niej w warunkach domowych. Uprawnienie to przysługuje przez rok od dnia wystąpienia udaru.
NFZ refunduje 80 dni zabiegowych, czyli dni, w których do domu chorego przychodzi fizjoterapeuta. Skierowanie na zabiegi rehabilitacyjne wystawia lekarz oddziału neurologicznego, neurochirurgicznego, urazowo-ortopedycznego. Natomiast w przypadku rehabilitacji wtórnej skierowanie można otrzymać od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Te formy rehabilitacji są finansowane przez NFZ.
Napisz komentarz
Komentarze