Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 stycznia 2025 05:53
Reklama
Reklama

Kolejne środki dla miasta!

Kolejne środki płyną do naszego miasta. Tomaszów znalazł się na 3 miejscu listy rankingowej Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Tym razem otrzymaliśmy dofinansowanie na realizacje zadania "Zintegrowany system zarządzania infrastrukturą miejską, komunikacji z mieszkańcami i zapewnienia usług publicznych w zakresie ruchu drogowego, bezpieczeństwa oraz ochrony zdrowia w ramach konkursu "HUMAN SMART CITIES. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców". Co kryje się pod tą nazwą?

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju ogłosiło w lipcu 2017 roku konkurs dotacji pt. „HUMAN SMART CITIES. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców” dotyczący wsparcia jednostek samorządu terytorialnego w procesie opracowywania i wdrażania inteligentnych i innowacyjnych rozwiązań w miastach jako szansy na rozwój społeczno - gospodarczy, w szczególności stymulowania przedsiębiorczości oraz aktywnego włączania obywateli w kreowanie zmian w miastach.

Konkurs składał się z II etapów. Pierwszy etap zakładał złożenie fiszki projektowej zawierającej wstępną koncepcję projektu. Do dnia 24 listopada 2017 roku do Ministerstwa wpłynęło 109 fiszek projektowych, z których 108 zostało  ocenionych pozytywnie pod względem formalnym jak i merytorycznym. Spośród miast, które zakwalifikowały się do II etapu konkursu, wnioski złożyły 72 miasta, z czego do oceny merytorycznej skierowano 69 wniosków.

Po przeprowadzonej ocenie merytorycznej 19 lutego 2019 roku Komisja Konkursowa podjęła decyzję o przyznaniu dotacji 25 projektom w podziale na trzy kategorie miast: 2 miasta duże (12 wniosków); 15 miast średnich (40 wniosków); 8 miast małych (17 wniosków).

Nasz wniosek znalazł się wśród 15 miast średnich, które otrzymały dofinansowanie na realizację wskazanego zadania. Warto podkreślić, że na liście rankingowej dla miast średnich znaleźliśmy się na 3 miejscu pod względem przyznanych punków (na 40 zgłoszonych projektów).

Zadania realizowane w ramach projektu:

Opracowanie "Planu rozwoju rozwiązań Smart City w Tomaszowie Mazowieckim" jako spójnej strategii inteligentnego rozwoju wraz z Planem działań dot. planu wdrożeń strategii HSC.
Opracowanie i pilotażowe wdrożenie platformy partycypacji społecznej (z narzędziami crowdsourcing’owymi) oraz modułem na urządzenia mobilne dla mieszkańców.
Wykonanie analizy możliwości wdrożenia, opracowanie Studium Wykonania Inwestycji (SWI), opracowanie dokumentacji technicznej oraz wdrożenie "Systemu monitorowania ruchu na 5 głównych arteriach miejskich" (natężenie ruchu na 5 wybranych skrzyżowaniach). Dane pozwolą na opracowanie modelu ruchu w mieście. (Analiza rozwiązań dot. natężenia ruchu na 5 skrzyżowaniach).
Opracowanie modułu aplikacji do prezentacji aktualnych danych o natężeniu ruchu, które będą korelowane z poziomem zanieczyszczenia powietrza (PM 2,5, PM 10, gazy szkodliwe) i hałasu oraz prezentowane w module na urządzenia mobilne, www i w ramach paneli instalowanych w jednostkach podległych (urzędzie, szkołach).
Pilotażowe wdrożenie "Systemu monitorowania wagi pojazdów ciężarowych" na jednej z głównych arterii miejskich
Opracowanie koncepcji i Studium Wykonalności Inwestycji oraz dokumentacji technicznej dla inteligentnego monitoringu miejskiego, opartego o zaawansowane moduły analityczne oraz pozwalającego na wykrywanie skatalogowanych zagrożeń.
Opracowanie dokumentacji technicznej dla aplikacji udostępniającej Straży Miejskiej i mieszkańcom dane z zainstalowanych przez Miasto sieci 44 czujników pomiaru zanieczyszczenia powietrza, w tym systemu pozwalającego na monitorowanie i analizowanie jak największej ilości wskaźników (podstawowych oraz pomocniczych).
Pilotażowe uruchomienie aplikacji udostępniającej Straży Miejskiej (SM) i mieszkańcom dane z zainstalowanych przez Miasto sieci czujników pomiaru zanieczyszczenia powietrza.
Wykonanie inwentaryzacji i opracowanie raportu wraz ze Studium Wykonalności Inwestycji dot. punktów zagrożeń i przygotowanie koncepcji czujników mierzących ryzyko powodziowe dla przepływających przez Miasto 5 rzek. Wyniki pomiarów będą dostępne dla Straży Miejskiej i mieszkańców w ramach  opracowanej aplikacji i modułu na urządzenia mobilne - aktualne dane udostępniane z Platformy crowdsourcingowej.
Dodatkowo odbywać się będą spotkania oraz działania informacyjno – edukacyjne dla mieszkańców miasta z zakresu Human Smart Cities, działań ekologicznych oraz współpracy mieszkańców z władzami miasta w celu wypracowania wspólnych rozwiązań zmierzających do poprawy jakości życia mieszkańców. Działania te dostosowane będą do poszczególnych grup społecznych. Objęci nimi zostaną także uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, nauczyciele jak i NGO działające na terenie naszego miasta. Prowadzone będą też akcje i konkursy mające na celu promowanie ekologii.

Kwoty założone w projekcie:

Wartość zadania brutto: 1.605.803,37 zł

Wartość zadania netto: 1.328.993,66 zł

Kwota wnioskowanej dotacji: 1.191.108,44 zł.

Niebawem poznamy dokładną kwotę dotacji, którą otrzymaliśmy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tomasz Mazowiecki 26.02.2019 14:53
Wspaniale !!! tylko co z tego jak polityka przestrzenna w mieście jest mało smart.To trochę jakby z Wartburga przerobić na pojazd autonomiczny. Jeśli dalej w centrum miasta będą powstawać kolejne supermarkety :lidle beidronki stonki itp. to nawet mega smart eco city system 100G nie pomoże ! Miasto potrzebuje planów miejscowych !

. 22.02.2019 17:22
No to w województwie będziemy drudzy po Łodzi ze Smart City, a warto wiedzieć że Łódź jako pierwsza będzie testować to w oparciu o sieć 5G. I to jest też w ramach rządowej strategii bo Zdanowska by tego nie udzwignela ani finansowo a przede wszystkim komptencyjnie (widząc kogo zatrudnia na przykłd z Tomaszowa) To jest dla Tomaszowa bardzo duży sukces. Przede wszystkim wizerunkowy. Bo czy to będzie przydatne zwyklemu człowiekowi to zobaczymy. Jestem zwykle sceptyczny do wszelkich elektronicznych nowinek począwszy od kuchni indukcyjnej, której żywotność pełnej funkcjonalności konczy się wraz z upływem dwuletniej gwarancji), no a skończywszy na tak dużych projektach jak monitoring całego miasta czy właśnie rozwiazania oparte na internecie. Zwykle musi minąć wiele, wiele lat by to się co chwila nie psulo, nie irytowało i spełniało swoje funkcje.

tom 21.02.2019 19:38
Czy to znaczy że w mieście poprawi się fatalna sytuacja dróg?

Trochę niepotrzebne, wizerunkowo dobre 22.02.2019 22:24
Że będziesz miał na smartfonie informacje o natężeniu ruchu z dokładnością do 15 cm drogi i w którym miejscu najmniej kradną. Z podziałem na: tylko kradną radia nie wybijajac szyby / kradną radia wybijajac szyby / kradną całe auta. Generalnie to całe smart city już na poziomie założeń jest gadżetem, no ale mnóstwo jest takich programów. Mniej rządowych, więcej unijnych. Czy warto w to wchodzić? Jednak tak. Na chwilę być może zwiększy się trochę zatrudnienie przy tym, poza tym czasem jest tak, że przy realizacji czegoś niepotrzebnego na boku za pieniądze z zewnątrz, choć legalnie robi się coś pożytecznego. Tu kawałek doasfaltija drogi, gdzie indziej poprawia chodnik itd. Taką mamy demokrację w ykonajiu elit oderwanuch od rzeczywistości, że o rzyciu w Tomaszowie decyduje ktoś w Brukseli, lub w przypadku duzc korporacji w siedzibach tychże 3000-13000 km stąd. I oni smią podążać wybory ludzi, czy to u nas, czy we Francji (w przypadku tych żółtych kamizelk), określając nas demokratura. PS Google Maps mimo 74920027392 moich zgłoszeń, werfikowalnych informacji w sieci, nie zmienia ulicy nazwy Duracza. Może jak zainstaluj tam sensory 5G to kapną się że już się tak ni nazywa. Tyle, że to jest pół polna uliczka.

Opinie
Reklama
Reklama
Malarska opowieść o rzece Marcina Stańca Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na wyjątkowy wernisaż malarstwa „W NURCIE”, który odbędzie się 17 stycznia, o godz. 18 w sali wystawowej MCK przy placu Kościuszki 18. Wstęp wolny.Ekspozycja obejmuje zbiór prac powstałych na przestrzeni ostatnich trzech lat w ramach cyklu „Rzeka”. Motyw rzeki w pejzażu jest obecnie głównym tematem malarskim realizowanym przez autora. Obrazy przedstawiają miejsca, które artysta lubi nazywać „swoimi”. Są to leśne strumienie i zbiorniki wodne znajdujące się w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego. Prace wykonane zostały w technice olejnej na płótnie.Marcin Staniec to artysta wszechstronny – malarz, grafik, ceramik, a także organizator licznych plenerów artystycznych. Jego bogaty dorobek obejmuje m.in. udział w prestiżowej wystawie „Najlepsze dyplomy ASP” oraz nagrodę Galerii Manhattan. Od 2017 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów oraz aranżuje wystawy w Miejskim Centrum Kultury. Jest także autorem projektów murali, scenografii dla lokalnych instytucji kultury, a także współtworzy elementy graficzne dla Love Polish Jazz Festival.Wystawa „W NURCIE” to nie tylko podróż po malowniczych zakątkach regionu, ale również okazja do zapoznania się z wyjątkową wrażliwością artysty, który z pasją i niezwykłą starannością uchwycił piękno natury.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.01.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama