Bogusław Drozdowski był prekursorem łyżwiarstwa szybkiego w Tomaszowie Mazowieckim. Przez 50 lat uczył wychowania fizycznego w tomaszowskich szkołach. Pochodził z Pinska na Polesiu. Do Tomaszowa Mazowieckiego trafił po II wojnie światowej. W 1967 roku z inicjatywy Bogusława Drozdowskiego powstała sekcja łyżwiarstwa szybkiego Klubu Sportowego "Pilica", a on zastał jej pierwszym instruktorem. Kilka miesięcy później zarząd klubu zdecydował o budowie naturalnego toru do jazdy szybkiej na lodzie przy ul. Strzeleckiej. W 1979 roku rozpoczęto budowę sztucznie mrożonego toru. Nowy obiekt został oddany do użytku w 1984 roku. Bogusław Drozdowski wychował wielu olimpijczyków: Jana Józwika, Stanisławę Pietruszczak - Wąchałę, Jaromira Radke oraz wielu mistrzów Polski na czele z Andrzejem Józwikiem i Markiem Łakomskim.
W 2013 roku Rada Miejska Tomaszowa Mazowieckiego uhonorowała Bogusława Drozdowskiego tytułem "Zasłużony dla Tomaszowa Mazowieckiego".
Dr inż. płk Antoni Mosiewicz urodził się we wrześniu 1913 roku. Zmarł w nocy z 31 maja na 1 czerwca 2018 roku w wieku 104 lat. Ogromny wpływ na losy pułkownika wywarła II Wojna Światowa. W momencie jej wybuchu był 26 - letnim oficerem Wojska Polskiego. Podczas kampanii wrześniowej walczył m.in. o twierdzę Brześć i brał udział w działaniach w rejonie Krzemieńca, Poczajowa i Lwowa. Jego oddział został wzięty do niewoli sowieckiej, a sam pułkownik trafił do gułagu w Szepietowie, z którego udało mu się uciec i przedostać do Rumuni. Tam dostał propozycję porzucenia ogarniętej wojną Europy i wyjazdu do Stanów Zjednoczonych. Nie zdecydował się jednak na to, przedarł się do Paryża i wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych we Francji.
W 1943 roku, na własne życzenie, wraz z 2000 innych polskich żołnierzy pułkownik Mosiewicz został przeniesiony do Egiptu i wcielony do 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez generała Władysława Andersa – jako kapitan 2. kompanii artylerii przeciwlotniczej, uczestniczył w wyzwalaniu Włoch, w których później osiadł na stałe. Walczył m.in. nad rzeką Sangro i Rapido, pod Monte Cassino, na linii Gustawa, linii Gotów, w Północnych Apeninach, nad rzeką Senio, uczestniczył również w bitwach o Równinę Lombardzką. Brał udział w wyzwoleniu Ankony i Bolonii.
W 1947 roku wyemigrował wraz z rodziną do Argentyny, tam pracował jako robotnik, później brygadzista w wojskowej fabryce lotniczej w Cordobie, by w końcu założyć własną fabrykę. W 1953 roku wrócił do Włoch. Firma założona przez Antoniego Mosiewicza stała się jedną z czołowych firm na świecie zajmujących się projektowaniem i budową chłodni kominowych i wentylatorowych oraz kondensatorów powietrza.
Rodzina pułkownika jest nierozerwalnie związana z Tomaszowem Mazowieckim – zarówno rodzice jak i siostry oraz bracia mieszkali i zmarli w naszym mieście. Do dziś Tomaszów Mazowiecki zamieszkują ich potomkowie.
Napisz komentarz
Komentarze