Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 stycznia 2025 05:55
Reklama
Reklama

Mosiewicz i Drozdowski uhonorowani

Nowe tomaszowskie ronda mają już swoich patronów. Są nimi Bogusław Drozdowski oraz Dr inż. płk Antoni Mosiewicz. Wnioski o nadanie imion w obu przypadkach złożył prezydent Maricn Witko.

Bogusław Drozdowski był prekursorem łyżwiarstwa szybkiego w Tomaszowie Mazowieckim. Przez 50 lat uczył wychowania fizycznego w tomaszowskich szkołach. Pochodził  z Pinska na Polesiu. Do Tomaszowa Mazowieckiego trafił po II wojnie światowej. W  1967 roku z inicjatywy Bogusława Drozdowskiego powstała sekcja łyżwiarstwa szybkiego Klubu Sportowego "Pilica", a on zastał jej pierwszym instruktorem. Kilka miesięcy później zarząd klubu zdecydował o budowie naturalnego toru do jazdy szybkiej na lodzie przy ul. Strzeleckiej. W 1979 roku rozpoczęto budowę sztucznie mrożonego toru. Nowy obiekt został oddany do użytku w 1984 roku. Bogusław Drozdowski wychował wielu olimpijczyków: Jana Józwika, Stanisławę Pietruszczak - Wąchałę, Jaromira Radke oraz wielu mistrzów Polski na czele z Andrzejem  Józwikiem  i  Markiem  Łakomskim. 

W 2013 roku Rada Miejska Tomaszowa Mazowieckiego uhonorowała Bogusława Drozdowskiego tytułem "Zasłużony dla Tomaszowa Mazowieckiego".

Dr inż. płk Antoni Mosiewicz  urodził się we wrześniu 1913 roku. Zmarł w nocy z 31 maja na 1 czerwca 2018 roku w wieku 104 lat.  Ogromny wpływ na losy pułkownika wywarła II Wojna Światowa. W momencie jej wybuchu był 26 - letnim oficerem Wojska Polskiego. Podczas kampanii wrześniowej walczył m.in. o twierdzę Brześć i brał udział w działaniach w rejonie Krzemieńca, Poczajowa i Lwowa. Jego oddział został wzięty do niewoli sowieckiej, a sam pułkownik trafił do gułagu w Szepietowie, z którego udało mu się uciec i przedostać do Rumuni. Tam dostał propozycję porzucenia ogarniętej wojną Europy i wyjazdu do Stanów Zjednoczonych. Nie zdecydował się jednak na to, przedarł się do Paryża i wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych we Francji. 

W 1943 roku, na własne życzenie, wraz z 2000 innych polskich żołnierzy pułkownik Mosiewicz został przeniesiony do Egiptu i wcielony do 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez generała Władysława Andersa – jako kapitan 2. kompanii artylerii przeciwlotniczej, uczestniczył w wyzwalaniu Włoch, w których później osiadł na stałe. Walczył m.in. nad rzeką Sangro i Rapido, pod Monte Cassino, na linii Gustawa, linii Gotów, w Północnych Apeninach, nad rzeką Senio, uczestniczył również w bitwach o Równinę Lombardzką. Brał udział w wyzwoleniu Ankony i Bolonii.

W 1947 roku wyemigrował wraz z rodziną do Argentyny, tam pracował jako robotnik, później brygadzista w wojskowej fabryce lotniczej w Cordobie, by w końcu założyć własną fabrykę. W 1953 roku wrócił do Włoch. Firma założona przez Antoniego Mosiewicza  stała się jedną z czołowych firm na świecie zajmujących się projektowaniem i budową chłodni kominowych i wentylatorowych oraz kondensatorów powietrza.

Rodzina pułkownika jest nierozerwalnie związana z Tomaszowem Mazowieckim – zarówno rodzice jak i siostry oraz bracia mieszkali i zmarli w naszym mieście. Do dziś Tomaszów Mazowiecki zamieszkują ich potomkowie. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Serdecznie proszę 24.03.2019 16:52
Na początek pytanie/propozycja: Czy na rondzie Bogusława Drozdowskiego. można posadzić drzewo? Skoro nie ma latarni w środku, to o jakiś strzelisty świerk aż się prosi. W czym to może przeszkadzać kierowcom? W niczym. A byłoby piękne, nawet widokówkowe rondo. Teraz ważny drobiazg: Jako, że obserwuje niemal codzienne rondo Tomaszowskich Olimpijczyków, serdecznie proszę by tabliczkę z patronem tutaj na rondzie Drozdowskiego, umocowwać na DWÓCH aluminiowych słupkach. Nie na jednym! Nie mija rok, po czym te tabliczki umocowane na jednym słupku są powykrzywiane i wyglądają jak stare ogłoszenie przydrożne o sprzedaży farmy nie odświeżane przez 40 lat. Błagam szanujmy się! Takie drobne elementy powszechnej brzydoty wpływają na to jak czujemy się w naszym mieście. Proszę porównać te tabliczki na rondzie Wyszyńskiego przy szpitalu, tym przy salonie Bodzio, gdzie tabliczka jest umocowana n dwóch słupkach a tu przy Tomaszowskich Olimpijczyków gdzie wygląda jakby była właśnie niechlujnie wbita na chwilę. Prosta sprawa, a nie poprawiana potem latami. Serdecznie dziękuję, za wzięcie chociaż pod uwagę moich spostrzeżeń.

Frazes 23.03.2019 22:25
Jak ma Rada Powiatu się nie przychylic jak wiekszosc ma PiS z KWW Marcin Witko . To byla tylko formalność

Znowu 23.03.2019 14:34
zapomniano o plut. Stefanie Karaszewskim, tomaszowianin, który sam powstrzymywał niemieckie natarcie niszcząc 6 czołgów i ginąć za Polskę też jest wart upamiętnienia.

& 23.03.2019 00:22
Dlaczego nie można wstawić negatywnej pozycji?

question 25.03.2019 21:09
Bo to jest organ, w którym tylko poprawność - niestety, tylko polityczna, bo z poprawnością językową i edytorską są trochę na bakier i o byle co się obrażają - jest ważna.

Q 27.03.2019 21:07
Nieźle redagowany portal, na pewno najlepszy w dawnym województwie piotrkowskim. Łącznie z tymi prowadzonymi przez duże wydawnictwa prasowe, bo mimo, że one mają osobną korektę, to zwykle są nudne jak flaki z olejem, a informują o lokalnej rzeczywistości z częstotliwością trzech tekstów na tydzień. Przykładem niech będzie w Tomaszowie NaszeMiasto.pl Wchodzisz dziś na ich jedynkę i natykasz się na teksty często sprzed dwóch-trzech miesięcy. Sam nie masz pewnie nawet bloga, który interesuje kogokolwiek poza Tobą więc zazdrościsz i kwękasz.

Tomaszowianin 22.03.2019 17:46
I takich patronów można honorowac. Ludzie którzy przyczynili się dla Tomaszowa jak i dla kraju. Ale rondo im. Marii i Lecha Kaczyńskich to jest wielkie nieporozumienie i poPISówa.

Opinie
Reklama
Reklama
Malarska opowieść o rzece Marcina Stańca Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na wyjątkowy wernisaż malarstwa „W NURCIE”, który odbędzie się 17 stycznia, o godz. 18 w sali wystawowej MCK przy placu Kościuszki 18. Wstęp wolny.Ekspozycja obejmuje zbiór prac powstałych na przestrzeni ostatnich trzech lat w ramach cyklu „Rzeka”. Motyw rzeki w pejzażu jest obecnie głównym tematem malarskim realizowanym przez autora. Obrazy przedstawiają miejsca, które artysta lubi nazywać „swoimi”. Są to leśne strumienie i zbiorniki wodne znajdujące się w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego. Prace wykonane zostały w technice olejnej na płótnie.Marcin Staniec to artysta wszechstronny – malarz, grafik, ceramik, a także organizator licznych plenerów artystycznych. Jego bogaty dorobek obejmuje m.in. udział w prestiżowej wystawie „Najlepsze dyplomy ASP” oraz nagrodę Galerii Manhattan. Od 2017 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów oraz aranżuje wystawy w Miejskim Centrum Kultury. Jest także autorem projektów murali, scenografii dla lokalnych instytucji kultury, a także współtworzy elementy graficzne dla Love Polish Jazz Festival.Wystawa „W NURCIE” to nie tylko podróż po malowniczych zakątkach regionu, ale również okazja do zapoznania się z wyjątkową wrażliwością artysty, który z pasją i niezwykłą starannością uchwycił piękno natury.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.01.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama