Budżet żłobkiem naznaczony
Pierwszy, merytoryczny, punkt obrad dotyczył zmian w tegorocznym budżecie miasta. Jeszcze przed sesją autopoprawkę do projektu uchwały zgłosił Prezydent, Marcin Witko. Dotyczyła ona wydatków związanych z budową nowego żłobka, który ma zostać sfinansowany z rządowego programu "Maluch +". - Wprowadzając na sesję ten zapis zmian w budżecie miałem nadzieję, że do dnia dzisiejszego będziemy mieli informację w 100 procentach, że dofinansowanie już jest. Natomiast tej informacji przekazać Państwu nie mogę. Jako miasto złożyliśmy wniosek do programu. Znaleźliśmy się na liście. Niemniej jednak do dnia dzisiejszego nie została podpisana umowa. A to ona jest elementem warunkującym przekazanie nam środków na realizację tej inwestycji. Mam nadzieję, że zostanie ona niebawem podpisana. Jeśli tak się stanie, będę wtedy składał wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej w tej sprawie. Dopiero wtedy wprowadzimy zmiany w budżecie. Na chwilę obecną czekamy na realizację procedur związanych z umową - wyjaśniał Prezydent.
Procedury są dosyć skomplikowane. Lista podmiotów zakwalifikowanych do programu z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej trafić ma do wojewody, który następnie kieruje do beneficjentów informację o przyznaniu dotacji. Marcin Witko podkreślał, że inwestycja jest dla Tomaszowa bardzo ważna. Zaznaczał jednak, że inwestycje tego rodzaju realizowane są w cyklu jednorocznym. Zbyt późne przekazanie pieniędzy przez wojewodę może skutkować koniecznością rezygnacji z budowy placówki. - Mam nadzieję, że tak się nie stanie. Mamy jeszcze odrobinę czasu. Jeśli jednak umowę będzie można podpisać w lipcu, to niemożliwym będzie jej wykonanie w ciągu 4-5 miesięcy
Autopoprawka wywołałą niezadowolenie radnych opozycji. Adrian Witczak dopytywał o projekt budowlany, który miasto przygotowało jeszcze przed ogłoszeniem programu "Maluch +". - Na stronach Biuletynu Informacji Publicznej ukazało się obwieszczenie Prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Co to jest za dokument - pytał.
Skarbnik Miasta, wyjaśniała, że do przyznania dotacji niezbędne było wydanie oświadczenia o zamiarze przystąpienia do programu i skorzystania z dotacji, na jego podstawie teoretycznie możliwe jest wprowadzenie inwestycji do budżetu. Wartość inwestycji jest niebagatelna, bo sięga 9 mln złotych.
Nie obyło się bez uszczypliwości. Witczak zarzucał prezydentowi, że nie odpowida na zadane pytania, Prezydent odpowiadał, że są one zawiłe i niedoprecyzowane. - Nie rozumiem czy Panu się budowa żłobka nie podoba, czy jego lokalizacja - Radny wyjaśniał więc, że chodziło mu o informacje kiedy przygotowano projekt żłobka i w jaki sposób wyłoniono jego wykonawcę oraz czego dotyczy wspomniane wyżej obwieszczenie
Odpowiedził udzielał dyrektor Wydziału Inwestycji, Adam Koziełek. Wyjaśniał, że wykonawcę wyłoniono w trybie ustawy o zamówieniach publicznych. Tryb zamówienia to zapytanie ofertowe, na które odpowiedział tylko jeden z zaproszonych wykonawców. Obwieszczenie wskazuje natomiast lokalizację żłobka wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną.
Barbara Klatka dopytywałą o to, co stanie się z projektem żłobka, za który miasto zapłaciło w przypadku gdy nie uda się uzyskać dofinansowania jego budowy.
Na tym dyskusja na temat zmian w budżecie się zakończyła. Radni nie zauważyli innych punktów uchwały w tym wpływ 359.555,60 zł z tytułu dotacji wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem wraz z odsetkami i kosztami upomnienia zwróconej przez Niepubliczne Katolickie Przedszkole Językowe „Wyspa Szkrabów
Oświata bezdyskusyjnie
Kolejnym w programie sesji był blok tzw. uchwał oświatowych. Wprowadzono nowy plan sieci szkół i przedszkoli na terenie Tomaszowa Mazowieckiego. Określono w nich m.in. granice obwodów. Zmiany związane są przede wszytkim ze zmianami w prawie oświatowym i reformą systemu szkolnictwa i likwidacji gimnazjów. Te punkty nie wzbudziły większych emocji a co za tym idzie także dyskusji.
Dodatkowo podjśto uchwały w sprawie określenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego uczniów objętych wychowaniem przedszkolnym do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą 6 lat, w publicznych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych, prowadzonych przez Gminę – Miasto Tomaszów Mazowiecki, oraz w sprawie ustalenia zasad udzielania i rozmiaru obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych nauczycielom, którym powierzono stanowisko kierownicze w szkołach i przedszkolach.
Droga do inwestycji
Radni zdecydowali o przejęciu we władanie drogi – ulicy obecnie nie posiadającej jeszcze nazwy w Tomaszowie Mazowieckim, która nie została zaliczona do kategorii dróg gminnych w oparciu o ww. przepisy ustawy o drogach publicznych. - W związku z koniecznością otwarcia terenów inwestycyjnych usytuowanych na terenie miasta Tomaszowa Mazowieckiego i Gminy Tomaszów Mazowiecki wybudowano drogę łączącą drogę ekspresową nr 8 stanowiącą element sieci TEN-T. Ze względu na swoją funkcję przedmiotowa droga musi być ogólnie dostępną drogą publiczną - czytamy w uzasadnieniu uchwały. Chodzi o drogę od węzła Tomaszów Centrum biegnącą do miejscowości Łazisko.
Również i ten punkt radni pozostawili bez szerszej dyskusji.
Napisz komentarz
Komentarze