Celem tego działania było zachęcenie przedsiębiorców do rejestracji firm transportowych na terenie miasta i powiatu tomaszowskiego. Dzięki temu nasze samorządy mają mieć szansę pozyskać udział w podatkach płaconych przez firmy transportowe. Przez całe lata podmioty zajmujące się transportem rejestrowały swoje firmy w innych miejscowościach, argumentując swoje decyzje właśnie wysokimi opłatami.
Przedsiębiorcy zwracają jednak uwagę, że w ślad za "przyjaznym" podejściem do nich miasta nie idą działania w Starostwie Powiatowym. Głównym problemem jest czas, jaki muszą spędzić w Urzędzie, by zarejestrować lub przerejestrować swoje pojazdy. Sugerują, że dobrym pomysłem byłoby stworzenie dodatkowego okienka "dedykowanego" przedsiębiorcom. Mogłoby być ono czynne tylko w ograniczonym zakresie czasowym np. przez 3-4 godziny każdego dnia lub w określone dni tygodnia.
Wniosek w tej sprawie do Zarządu Powiatu złożył przewodniczący Komisji Zdrowia Rodziny i Spraw Społecznych, Mariusz Strzępek. Był on przedmiotem analizy dokonanej przez pracowników oraz naczelnika Wydziału Komunikacji, Cezarego Krawczyka. Weryfikowano także sposób funkcjonowania podobnych wydziałów w powiatach ościennych oraz w stolicy województwa. Stwierdzono, że proponowane rozwiązanie nie przyniesie spodziewanych efektów i nie przyczyni się do skrócenia czasu oczekiwania na rejestrację pojazdów przez podmioty gospodarcze.
Wydział Komunikacji Starostwa Powiatowego obsługuje każdego dnia ok. 250 interesantów, w tym znaczna cześć to właściciele lub pełnomocnicy podmiotów gospodarczych. Zarząd Powiatu przywołuje też liczbę zarejestrowanych w mieście podmiotów gospodarczych, które w większości dysponują pojazdami podlegającymi przepisom ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Wyodrębnienie jednego lub dwóch okienek na jednej sali operacyjnej, spowodowałoby skumulowanie wniosków w tej grupie interesantów i nie przyniosło zakładanego efektu.
Urzędnicy przy okazji wywodzą, że w przypadku uruchamiania oddziałów lub delegatur firm zarejestrowanych poza terenem miasta, uzyskanie niższej stawki podatkowej nie jest uwarunkowane dokonaniem rejestracji pojazdu w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Mazowieckim. Rejestracja poza terenem powiatu nie powoduje utraty przywileju zastosowania niższej stawki podatkowej.
- Jak zwykle mamy do czynienia z niezrozumieniem istoty sprawy. Tak właśnie argumentują osoby, które same nigdy działalności gospodarczej nie prowadziły. Chodzi nie tylko o same stawki podatku ale i o pewną aurę przyjaznej atmosfery. Poza tym nie mówimy tu o rejestracji wszelkiego rodzaju pojazdów (w tym skuterów), ale o pojazdach, które są objęte podatkiem od środków transportowych, a więc o ciężarówkach, ciągnikach siodłowych i autobusach. Samo wyodrębnienie okienka, nie oznaczałoby odstąpienia od możliwości rejestracji tych samochodów przez innych pracowników. Miałoby stanowić jedynie dodatkowe udogodnienie w określonych dniach czy porach dnia - mówi radny Mariusz Strzępek.
Powiat proponuje jednak innego rodzaju usprawnienie. Wydział Komunikacji wdrożył system wysyłania powiadomień drogą elektroniczną o możliwości odbioru gotowych dowodów rejestracyjnych w urzędzie. Został również zwiększony czas rezerwacji wizyt za pośrednictwem internetu na konkretną godzinę w danym dniu.
W przypadku firm transportowych przy bardzo dużej liczbie pojazdów przedstawionych jednorazowo do rejestracji (powyżej 8 sztuk) stosowana jest zasada umawiania się na konkretny dzień i wskazany pracownik wydziału rejestruje te pojazdy lub pozostawiane są dokumenty, a odbiór następuje w określonym terminie.
W ostatnim czasie uruchomiono również nową usługę w formie transmisji na żywo, który umożliwia bezpośredni podgląd przez interesantów na bieżący stan realizowanych biletów na sali rejestracji pojazdów
Napisz komentarz
Komentarze