Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 stycznia 2025 03:06
Reklama
Reklama

TCZ to nie tylko "umieralnia"

Niezwykle ciekawie przedstawiają się dane dotyczące zabiegów operacyjnych, jakie wykonywane są w Tomaszowskim Centrum Zdrowia. Na przestrzeni minionych 5 lat zmieniły się diametralnie. Wzrosła także ich liczba na oddziale chirurgii ogólnej i onkologicznej. Spora w tym zasługa tzw. pakietu onkologicznego i nielimitowanych procedur zabiegowych, ale także specjalistów z lekarskiego konsorcjum pod kierownictwem doktora Włodzimierza Koptasa. Statystyki zabiegów zdają się przeczyć obiegowym opiniom na temat TCZ.
Oddziały 2015 2016 2017 2018
 Ginekologiczno położniczy 844 822 713 927
Chirurgii ogólnej i onkologicznej 1270 1529 1428 1506
Ortopedyczno urazowy 862 789 834 858

 

Powyższa tabela obrazuje liczbę zabiegów ogółem wykonywanych na trzech szpitalnych oddziałach. Widać w niej wyraźny trend wzrostowy. W ciągu trzech lat liczba operacji przeprowadzonych przez zespół chirurgów wzrosła o blisko 240. Oznacza to, jeden dodatkowy zabieg przeprowadzony w każdy dzień roboczy. Słabiej na tym tle wypada oddział ortopedyczno urazowy (co jest samo w sobie tematem na osobny artykuł). 

W tej liczbie zabiegi w ramach pakietu DILO (diagnostyka i leczenie onkologiczne) wykonywały dwa spośród w/w oddziałów. Jak kształtowała się ich liczba w kolejnych latach pokazuje poniższa tabela. 

Oddziały 2015 2016 2017 2018
 Ginekologiczno położniczy 2 23 25 40
Chirurgii ogólnej i onkologicznej 30 99 107 163

 

Zabiegi onkologiczne wykonywane na oddziale ginekologicznym to przede wszystkim kompleksowe zabiegi górnej i dolnej części układu rozrodczego. 

Szerokie spektrum operacji o profilu nowotworowym znajdujemy natomiast na oddziale chirurgicznym. O ile w 2015 roku dominowały kompleksowe zabiegi jelita grubego oraz radykalne interwencje dotyczące gruczołów dokrewnych, to już 3 lata później wachlarz ich się znacząco rozszerzył.

Tomaszowska chirurgia wykonywała także: kompleksowe zabiegi przełyku (w tym jego protezowanie), jelita cienkiego (w tym zarówno duże jak i endoskopowe), zabiegi jamy brzusznej, różnorodne operacje na jelicie grubym, rozległe zabiegi wątroby, trzustki, woreczka żółciowego itd. Wielu z nich przez całe lata się u nas nie wykonywało. 

Oczywiście taka różnorodność zabiegów powinna nas cieszyć. Ja natomiast patrzę na szpital oczyma samorządowca. Wciąż wielu tomaszowian, z którymi mam okazję na co dzień rozmawiać, skarży się na czas oczekiwania na operację. Dlatego interesowałoby mnie ile spośród wykazanych w zestawieniu zabiegów dotyczy pacjentów z naszego powiatu, a ilu chorych pochodzi spoza naszego terenu. Takich zestawień TCZ podobno nie prowadzi. A szkoda... O ile nie widzę większego problemu w przypadku świadczeń, na które nie nałożono limitów (DILO), to już zabiegi planowe powinny pozostawać w sferze naszych zainteresowań jak najbardziej. Przypomnę, że ustawowo jesteśmy powołani do tego, by zaspokajać zbiorowe potrzeby danej wspólnoty samorządowej. Nasi mieszkańcy powinni więc mieć możliwość korzystać z pomocy lekarskiej na miejscu, a nie poszukiwać jej w innych miastach np. w Łodzi czy w Radomsku, bo przecież po to walczymy o każdą złotówkę i dofinansowujemy placówkę -  mówi Mariusz Strzępek, przewodniczący Komisji Zdrowia Rodziny i Spraw Społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ajdejano 10.05.2019 22:43
Jednak jestem upierdliwy i zapytam NFZ: no to co mi odpowiecie na moje wpisy pod waszym adresem ? Myślę, że nic mi nie odpowiecie. Dlaczego? Bo nic nie macie dopowiedzenia w temacie: złodziejski NFZ.

Ajdejano 10.05.2019 12:31
Dalej będą wyżywał się na NFZ. Parę lat temu miałem bezpośredni konflikt z NFZ w Łodzi. Powinni mi zwrócić za lotniczy transport mnie w stanie śpiączki farmakologicznej po operacji po wylewie krwi do mózgu ze Słowacji do Warszawy. Kilkanaście tysięcy złotych. Nie będę opowiadał całej historii. Mój przypadek był zgłoszony do programu Jaworowicz. Do pewnego momentu walczyłem, ale później poinformowałem swojego prawnika, że odpuszczamy. Ze złodziejami nie wygrasz.

Ajdejano 10.05.2019 10:16
Dodatkowo do NFZ: NFZ i samorząd powiatowy razem ze Starostą powiatu niech się lepiej zajmą likwidacją wielu etatów w szpitalu i w samym NFZ, które są w ogóle nie potrzebne. Zwłaszcza w NFZ. Ilu tam siedzi nygusów, tylko dlatego, że mają partyjne nalepki na czole. Wniosek: najpierw zacząć od siebie, a potem ustawiać do pionu pacjentów. PS. Mam w zanadrzu jeszcze parę "kwiatków" na temat szpitala, ale tymczasem - poczekamy.

Ajdejano 10.05.2019 08:33
Do NFZ (na czerwono): wszystko się zgadza, tylko że te pieniądze wydane na koronarografię na mnie, NFZ nie dostał z nieba od Pana Boga, tylko z pieniędzy m.innymi z moich podatków i z moich składek zdrowotnych, które dostaje ZUS i NFZ przez całe moje dorosłe życie. Tak więc, to ja i wszyscy inni utrzymują państwo polskie i w tym również was, czyli NFZ i w tej sytuacji NFZ żadnej łaski mi, k..... , nie robi !

prezes 08.05.2019 15:33
a zapytał ktoś jaka jest jakość tych operacji? ile ludzi jest operowanych ponownie w krótkim czasie po pierwszej operacji? ile umiera? ile ma zakażenie ran pooperacyjnych? ile osób ma wznowę nowotworu? jest to porównywane jakoś z innymi ośrodkami? sztuka polega chyba na tym, żeby nie tylko zrobić operację, ale żeby ją zrobić skutecznie i dobrze.....

Jimmy 10.05.2019 18:10
Kolegę tak ci nasi "spece" zoperowali, że aż musiał jechać na "docinkę" do innego miasta, bo usunięcie woreczka żółciowego przerosło ich możliwości.

Ajdejano 07.05.2019 18:36
Myślę, że autorzy powyższego materiału i wszyscy dyskutanci są trochę w błędzie. Najpierw autorzy materiału powyżej wpuścili ludzi w złym kierunku rozpatrywania tematu. Tym tematem powinna być JAKOŚĆ !!! wykonywanych wszystkich usług leczniczych (operacje, zabiegi, efekty tych operacji i zabiegów dla chorych, opieka po tych operacjach i zabiegach, rehabilitacja, zwykła codzienna opieka w szpitalu). Tymczasem, redagujący materiał powyżej, skupili się na ilości tych różnych operacji, zabiegów, wyliczając w tabelkach jak to wszystko rośnie. To wszystko tak samo rośnie i w innych szpitalach w całej Polsce. To pytam Autorów materiału powyżej: jak to jest, że jeden szpital jest nazywany umieralnią a inny szpital jest znany w całym regionie i w całej Polsce. Jak przebywałem na leczeniu w Scanmedzie (obok szpitala), to spotkałem tam ludzi z połowy Polski. I oni wiedzieli, że nie przyjechali do "umieralni", tylko do porządnego szpitala. Dlaczego ? O tym mogłem się sam przekonać. Jednym słowem: dobry szpital, to nie taki, gdzie "trzepie się" wielkie ilości operacji, zabiegów, itp., itd., ale taki, w którym medyczne efekty działalności szpitala w stosunku do pacjentów tego szpitala są widoczne i znane w regionie i w kraju. I nie zawracajcie ludziom głowy tabelkami, tylko zabierajcie się za podniesienie poziomu leczenia ludzi w tomaszowskim szpitalu. PS. Ja chętnie dam każdemu doktorowi, ale tylko wtedy, kiedy będę wiedział, że mi pomoże. I teraz chyba wielu zmartwię: w Scanmedzie byłem na podstawie mojego telefonu na recepcję, informując, że chyba mam zawał i na tej recepcji telefonicznie zapisałem się do lekarza tego samego dnia. Za wizytę u tego lekarza zapłaciłem 110 zł, w trakcie tej wizyty, lekarz dokładnie mnie zbadał i po tym badaniu oświadczył, że do domu już nie wrócę i zostaję w Scanmedzie i jeszcze tego samego dnia miałem zabieg chirurgiczny. Opieka i monitorowanie mojego stanu po tym zabiegu - BAJKA !!! Tak więc - oprócz tych 110 zł za wizytę u lekarza, NIE DAŁEM NIC WIĘCEJ. Można ? MOŻNA !!!

NFZ 09.05.2019 23:24
Wizyta prywatna kosztowała owszem 110zl. Natomiast za zabieg koronarografii zapłacił NFZ jakies 15000zł. Scanmed pomaga ale tęż nie robi tego bezinteresownie.

xyz 07.05.2019 14:53
poniekąd to prawda. żeby się zoperować w tomaszowie, trzeba jechać prywatnie do gabinetu do doktora do łodzi i wtedy jest szansa na operację tutaj. dla mieszkańców tutejszych terminy są w kosmos, albo wcale ich nie ma. operowani są tylko pacjenci, których kierują sobie sami lekarze pracujący na "naszej" chirurgii. nam pozostaje operować się w łódzkich szpitalach, albo w szpitalach ościennych.

chirurgia 07.05.2019 12:21
PĘCHERZYKA żółciowego, nie woreczka jeśli dbamy o poprawność merytoryczną artykułu

GG 06.05.2019 23:26
Jest lepiej, widzi to gołym okiem, każdy kto był zmuszony korzystać.

Opinie
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Malarska opowieść o rzece Marcina Stańca Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na wyjątkowy wernisaż malarstwa „W NURCIE”, który odbędzie się 17 stycznia, o godz. 18 w sali wystawowej MCK przy placu Kościuszki 18. Wstęp wolny.Ekspozycja obejmuje zbiór prac powstałych na przestrzeni ostatnich trzech lat w ramach cyklu „Rzeka”. Motyw rzeki w pejzażu jest obecnie głównym tematem malarskim realizowanym przez autora. Obrazy przedstawiają miejsca, które artysta lubi nazywać „swoimi”. Są to leśne strumienie i zbiorniki wodne znajdujące się w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego. Prace wykonane zostały w technice olejnej na płótnie.Marcin Staniec to artysta wszechstronny – malarz, grafik, ceramik, a także organizator licznych plenerów artystycznych. Jego bogaty dorobek obejmuje m.in. udział w prestiżowej wystawie „Najlepsze dyplomy ASP” oraz nagrodę Galerii Manhattan. Od 2017 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów oraz aranżuje wystawy w Miejskim Centrum Kultury. Jest także autorem projektów murali, scenografii dla lokalnych instytucji kultury, a także współtworzy elementy graficzne dla Love Polish Jazz Festival.Wystawa „W NURCIE” to nie tylko podróż po malowniczych zakątkach regionu, ale również okazja do zapoznania się z wyjątkową wrażliwością artysty, który z pasją i niezwykłą starannością uchwycił piękno natury.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.01.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 0°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama