Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 stycznia 2025 07:54
Reklama
Reklama

Ekonomia ważniejsza od medycyny

Kilka tygodni temu informowaliśmy o zmianach, jakie zajdą w najbliższym czasie na oddziale wewnętrznym tomaszowskiego szpitala. Wypowiedziano umowę, jaką zawarto z lekarskim konsorcjum, kierowanym przez doktora Sebastiana Słomkę. Działania prezesa Wiesława Chudzika zaskoczyły wiele osób i wywołały sporo emocji. Interna w Tomaszowie jako jeden z nielicznych oddziałów zamknęła ubiegły rok nie generując strat finansowych, do tego lekarze na oddziale cieszą się bardzo dobrą opinią. Na alarm zaczął bić były starosta Mirosław Kukliński. Wpisem na swoim profilu w mediach społecznościowych wywołał prawdziwą burzę. Sprawą zajęła się Komisja Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych. Prezes TCZ wyjaśniał, że umowę wypowiedziano z przyczyn ekonomicznych. Atmosfera posiedzenia była niezwykle gorąca
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

- Funkcję Prezesa pełnię od 1 stycznia. W związku z tym, że na koniec roku spółka przyniosła stratę, moim zadaniem było uporządkowanie spraw finansowych, w taki sposób, aby ten rok zamknąć bez straty. Po wstępnym zorientowaniu się i wiadomościach z Narodowego Funduszu Zdrowia, a także oszacowaniu podwyżek wynagrodzeń, jakie nas czekają, a wiążą sią z tym, że w ościennych powiatach wynagrodzenia lekarzy i pielęgniarek są wyższe niż w Tomaszowie, oszacowaliśmy pewien poziom straty. Od początku wydawało się, że będą one dużo wyższe niż w ubiegłym roku. Zaczęliśmy poszukiwać możliwości uzyskania pieniędzy w ramach poszczególnych działów, by pokryć stratę na przykład w POZ, czy w Nocnej Pomocy Lekarskiej. Te możliwość z różnych przyczyn są bardzo ograniczone. najprościej byłoby zrobić redukcję zatrudnienia. Nie chcieliśmy tego robić, więc zaczęliśmy się przyglądać gospodarce w poszczególnych oddziałach. Powołałem komisję, która miała ocenić, w jaki sposób uzyskać lepszy wynik ekonomiczny - wyjaśniał prezes Wiesław Chudzik. 

Jednym z  wniosków wypracowanych przez Komisję było rozwiązanie umowy nie tylko z konsorcjum doktora Sebastiana Słomki, ale także wszystkich pozostałych konsorcjów. na początek zdecydowano o wypowiedzeniu umowy lekarzom z oddziału chorób wewnętrznych. Według informacji przekazanej radnym, zdecydował fakt, że poza lekarzami zatrudnionymi w ramach konsorcjum w strukturach spółki zatrudnionych była jeszcze co najmniej trójka lekarzy obsługujących ten właśnie oddział. Na oddziale pracowali także lekarze rezydenci. Zarząd szpitala oszacował koszty miesięczne zatrudnienia dodatkowych medyków na poziomie 50 tysięcy złotych miesięcznie. Przy czym koszty zatrudnienia rezydentów refundowane są przez Ministerstwo Zdrowia. Po wygaśnięciu umowy spółka zatrudnić ma lekarzy na nowych warunkach w formie umów o pracę lub kontraktów. Okres wypowiedzenia dla lekarzy kończy z ostatnim dniem sierpnia. Wiesław Chudzik szacuje oszczędności na około 600 tysięcy złotych w skali roku. 

- Jeśli chodzi o pozostałe konsorcja, to na razie się przyglądamy. Obliczamy plusy i minusy. Rozmawiamy z chirurgami, ponieważ jeden z nich jest także zatrudniony przez spółkę i chcemy, by konsorcjum przejęło na siebie to zatrudnienie. Będzie to kolejne 20 tysięcy. Więc po tych wszystkich rozmowach uda nam się oszczędzić 100 tysięcy miesięcznie, a więc milion 200 tysięcy w skali roku. Dla szpitala jest to niebagatelna kwota. Jeśli chodzi o konsorcjum na oddziale chorób wewnętrznych, nie stoimy na stanowisku, że chcemy się pożegnać z tymi ludźmi. Chcemy zmienić formę zatrudnienia. Wynagrodzenia dla lekarzy w tym szpitalu są bardzo dobre i myślę, że nie mają powodów do narzekań - twierdzi Prezes. 

Sprawa wypowiedzenia umowy zbulwersowała byłego Starostę, obecnie radnego, Mirosława Kuklińskiego. W jego ocenie wynagrodzenie konsorcjum jest na odpowiednim poziomie. 

Proporcja wynagrodzeń do wykorzystywanego ryczałtu, to jest 55%, podczas gdy na oddziale neurologii jest to 64%. To w jednym przypadku wskaźnik jest odpowiedni, a w innym nie? Podobnie jest na innych oddziałach. Na oddziale zakaźnym wynagrodzenia, to 61%, na intensywnej terapii 87%. Pan Prezes twierdzi natomiast, że zatrudnienie na oddziale wewnętrznym jest nieracjonalne i że można zaoszczędzić 50 tysięcy miesięcznie. Zapewne można, jeśli ograniczy się zatrudnienie. Te proporcje przeczą tezie o ekonomicznych przesłankach zmian . Ja nie wierzę, że to są Pańskie pomysły -  mówił były Starosta, podkreślając, że konsorcjum na internie wypracowało w ubiegłym roku 1,2 miliona złotych nadwykonań. 

Kukliński wskazywał też na korzyści, jakie płyną z zatrudniania lekarzy w formule konsorcjum. należy do nich między innymi brak obciążeń socjalnych, świadczeń zdrowotnych i urlopowych. - Ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego zarabiał u nas 100 złotych na godzinę. Pan zatrudnił teraz nowego ordynatora za 150 złotych na godzinę. Jaka to jest ekonomia? Najlepsi lekarze, którzy generują zyski, mają wypowiadane umowy, a Ci, którzy generują straty mają się dobrze



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ajdejano 21.05.2019 22:52
Najpierw do Admina: trochę nie dziwię się tym bezmózgowcom, którzy chcieliby poczytać "cóś" atrakcyjnego i sensacyjnego tylko na jednej stronie. Oni reprezentują takich przysłowiowych dwóch policjantów: jeden pisze do drugiego: drogi przyjacielu, piszę do ciebie wolno, bo wiem, że i ty nie czytasz biegle. Tak więc, na takie tęgie mózgi, ten materiał - to zabójstwo. Poza tym, najpierw cytuję fragment powyższego materiału: "Po wstępnym zorientowaniu się i wiadomościach z Narodowego Funduszu Zdrowia, a także oszacowaniu podwyżek wynagrodzeń, jakie nas czekają, a wiążą sią z tym, że w ościennych powiatach wynagrodzenia lekarzy i pielęgniarek są wyższe niż w Tomaszowie, oszacowaliśmy pewien poziom straty." Więc pytam: dlaczego wszyscy święci od szpitala (rada nadzorcza szpitala, dyrektor-prezes szpitala, starosta, radni, a zwłaszcza komisja zdrowia.... szczęścia i pomyślności) nie dokonali: najpierw analizy zatrudnienia w szpitalu, a potem analizy finansowej w szpitalu ?!?! Oczywiście - radę nadzorczą powinienem pominąć, bo to nieroby z plakietkami partyjnymi na czole, Starostę też powinienem pominąć, bo przecież Starosta od tego ma tę komisję zdrowia.... szczęścia i pomyślności, aby w imieniu powiatowego samorządu czuwała nad szpitalem. Dyrektor szpitala - prezes sp. z o.o., też przecież ma swoje służby finansowe i innych urzędasów. Jednak te służby są do d....... . I teraz, dopiero jak mleko się rozlało, wszyscy święci: płaczą, jęczą, szukają winnych. Jednak tych winnych jakoś nie mogą znaleźć. Więc, dobrze mówi jeden gość, który dobrze zna sprawy szpitali w województwie łódzkim: w rejonie łódzkiego NFZ, tylko szpitale w Kutnie i w Tomaszowie Maz. stwarzają problemy. PS. Czyli w szpitalu, tak jak zawsze: totalna ***, zamiast rzetelnej analizy zatrudnienia i wy..... niektórych zbędnych stanowisk (przecież - nie lekarzy) .....?!

Niekozaczek 21.05.2019 20:40
Apel do pisarza... pisać na jednej stronie...to nie jakiś kozaczek z zdjęciami....

Lekarz 21.05.2019 15:29
Mustang, Prosche, Audi Q8, co dyżur jeżdzę innym autem, same się nie spłacą. 60 tys to jakiś żart, mało, odchodzę.

Laura Zielińska 21.05.2019 09:30
Pieniądze, pieniądze, pieniądze. Pazerność ludzi tworzących ten system - lekarzy, pielęgniarek, prezesów, dyrektorów - jest nieograniczona. 60 tysięcy złotych wynagrodzenia? To k... żart? Za co? Czy ktoś zdaje sobie sprawę z tego jaka jest jakość leczenia, jak traktuje sie pacjentów? Ktoś chyba na głowę upadł. Obejrzałam całą tą dyskusję. Mam wrażenie, że ludzie dyskutujący (może poza przewodniczącym komisji) nie mają na uwadze w ogóle pacjentów. Jestem zażenowana

czytelnik 21.05.2019 08:55
po co artykuł jest na dwóch stronach, czy zabrakło miejsca na jednej???

MS 21.05.2019 09:16
Dla Google

bibi 21.05.2019 12:47
zaczyna być denerwujące to przeglądanie artykułu na kilku stronach...jak w pudelku jakimś

Opinie
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Malarska opowieść o rzece Marcina Stańca Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na wyjątkowy wernisaż malarstwa „W NURCIE”, który odbędzie się 17 stycznia, o godz. 18 w sali wystawowej MCK przy placu Kościuszki 18. Wstęp wolny.Ekspozycja obejmuje zbiór prac powstałych na przestrzeni ostatnich trzech lat w ramach cyklu „Rzeka”. Motyw rzeki w pejzażu jest obecnie głównym tematem malarskim realizowanym przez autora. Obrazy przedstawiają miejsca, które artysta lubi nazywać „swoimi”. Są to leśne strumienie i zbiorniki wodne znajdujące się w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego. Prace wykonane zostały w technice olejnej na płótnie.Marcin Staniec to artysta wszechstronny – malarz, grafik, ceramik, a także organizator licznych plenerów artystycznych. Jego bogaty dorobek obejmuje m.in. udział w prestiżowej wystawie „Najlepsze dyplomy ASP” oraz nagrodę Galerii Manhattan. Od 2017 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów oraz aranżuje wystawy w Miejskim Centrum Kultury. Jest także autorem projektów murali, scenografii dla lokalnych instytucji kultury, a także współtworzy elementy graficzne dla Love Polish Jazz Festival.Wystawa „W NURCIE” to nie tylko podróż po malowniczych zakątkach regionu, ale również okazja do zapoznania się z wyjątkową wrażliwością artysty, który z pasją i niezwykłą starannością uchwycił piękno natury.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.01.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama