Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 stycznia 2025 16:37
Reklama
Reklama

Terroryści zaatakowali sieć wodociągową

W piątek, 20 października 2017 roku, odbyły się powiatowo-gminne ćwiczenia obronne zat. "Osiąganie wyższych stanów gotowości obronnej oraz realizacja przedsięwzięć wynikających z planów operacyjnych funkcjonowania powiatu i gmin w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny na terenie powiatu tomaszowskiego". Były to praktyczne ćwiczenia z udziałem sprzętu bojowego Państwowej Straży Pożarnej i z wykorzystaniem służb medycznych w zakresie zagrożeń, które mogą się w naszym powiecie pojawić.
 
Scenariusz ćwiczeń wyglądał następująco:
 
Na Zakład Wodociągów w Tomaszowie Mazowieckim nastąpił atak terrorystyczny. O godzinie 6.00 starosta Powiatu Tomaszowskiego, Mirosław Kukliński, otrzymał meldunek i w trybie alarmowym zwołał Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. W trakcie trwania posiedzenia Zespołu, starosta otrzymał od prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego informację, że działania terrorystyczne doprowadziły do uwolnienia się chloru na Wydziale Produkcji Wody w Tomaszowie Mazowieckim przy ul. Jana Pawła II. Zorganizowana została akcja przeciwchemiczna. 
 
W wyniku uwolnienia chloru może dojść do zatrucia wielu mieszkańców. W związku z powyższym prezydent zawnioskował do Wojewody Łódzkiego o wydanie decyzji dotyczącej utworzenia zastępczych miejsc szpitalnych na terenie miasta, gdyż w tomaszowskim szpitalu może zabraknąć miejsc dla wszystkich pacjentów. Zostały opublikowane informacje, że mieszkańcy powinni pozamykać okna, najlepiej nie wychodzić z domów, a  w razie jakichkolwiek dolegliwości mogą zgłaszać się nie tylko do szpitala, ale też do któregoś z dwóch zastępczych punktów szpitalnych: w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 i w Gimnazjum nr 7. 

 

 
W hali sportowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 przygotowanych zostało 150 lóżek dla ewentualnych poszkodowanych i rannych. 
 
Powstał punkt rejestracyjny, gdzie każdy pacjent musiał się zarejestrować. W punkcie tym zapisywane było tylko imię i nazwisko, natomiast kompletna ewidencja z pełnymi danymi osobowymi została przeprowadzona przez pielęgniarkę na sali gimnastycznej. Pielęgniarka do księgi rejestracyjnej wpisywała dane osoby poszkodowanej. Po rejestracji poszkodowany prowadzony przez ratownika medycznego, przechodził do punktu segregacyjnego, gdzie lekarz określał stopień zagrożenia dla zdrowia i życia: zielony - osoby najmniej poszkodowane, żółty - średnio poszkodowane i czerwony - największe zagrożenie życia. Jeśli osoba została zakwalifikowana do stanu największego zagrożenia życia,  należy przewieźć ją do specjalistycznych jednostek medycznych. 
 
Po uznaniu stopnia poszkodowania pacjenci kierowani byli do punktu opatrunkowego, a po opatrzeniu do sali gimnastycznej na łóżka, gdzie czekali na dalsze czynności. 
 
 
 
 
Powiat raz na cztery lata ma obowiązek organizować ćwiczenia z zakresu obronności. W obecnej kadencji ćwiczenia takie były organizowane już trzy razy. Podobne, czyli tworzenie zastępczych miejsc szpitalnych, przeprowadzono w ubiegłym roku w szkole w Ujeździe. W gminie Ujazd odbyły się również ćwiczenia związane z zagrożeniami zwiiązanymi z epidemią ptasiej grypy. Przy okazji powiatowych ćwiczeń Zakład Produkcji Wody w Tomaszowie Mazowieckim przy ulicy Jana Pawła II,  przeprowadził szkolenie ewakuacyjne.  
 
Zabezpieczeniem medycznym zajęła sie Przychodnia Mirmed dr. Bujnowicza, który osobiście brał udział w ćwiczeniach. Pomagali ratownicy medyczni zatrudnieni w Pogotowiu i ratownicy Ochotniczej Straży Pożarnej z Białobrzeg.
 
Celem organizowania i przeprowadzania ćwiczeń jest nabycie umiejętności niezbędnych do wykonywania zadań obronnych. Weryfikują one gotowość służb ratunkowych do podjęcia działań na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń o charakterze kryzysowym.
 
W ćwiczeniach udział wzięli przedstawiciele powiat, miasta i gmin, Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Powiatowa Policji,  OSP Białobrzegi, personel Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 4 w Tomaszowie Maz., oraz MIRMED. Inicjatorem i koordynatorem ćwiczeń był starosta Powiatu Tomaszowskiego oraz Referat Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym. Piątkowe ćwiczenia prowadził i  opowiadał o wszystkich realizowanych działaniach Leszek Kobacki. 
 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

xmen 23.10.2017 13:50
Zróbmy REALNE szkolenia a nie taką pokazówkę ... Brak profesjonalizmu, brak współpracy służb, brak zarządzania. Takie kierowanie krawatami zza biórka nic nie da w realiach zagrożenia.

rr 23.10.2017 13:06
w Tomaszowie tak, ale kto jest głównym właścicielem. https://forumemjot.wordpress.c...juz-pewne/

Tomaszowianin 23.10.2017 13:00
A tak odchodząc częściowo od tematu TYCH ćwiczeń to takie pytanie: dlaczego nasze miasto faktycznie (tak myślę) nie ma konkretnego planu działania na wypadek właśnie zagrożenia chemicznego spowodowanego rozszczelnieniem się beczki z chlorem w wodociągach i działania w przypadku "pęknięcia" zapory w Smardzewicach. Nie mówię tu o ataku terrorystycznym, ale zapora na zalewie to tylko dzieło ludzkich rąk, swoje lata już ma, a wypadki czy katastrofy zdarzają się niestety (tutaj oby nie). Moim skromnym zdaniem każdy mieszkaniec miasta powinien wiedzieć gdzie w razie takiego czy innego zagrożenia powinien się udać aby być bezpiecznym. Nie można tylko stwierdzić "uciekać jak najdalej którędy się da" bo stworzy totalny chaos i np. zablokuje drogę dojazdową do miasta dla zmierzającej jednostki PSP z Łodzi zwalczającej zagrożenia chemiczne. Czy ktokolwiek z mieszkańców jest informowany za pomocą mediów, lub ulotek rozdawanych na festynach jakie sygnały emituje system ostrzegania, co one znaczą i co wtedy robić? Przecież to nasze bezpieczeństwo. Pamiętam jak kilka lat temu rozległ się alarm głosowy o awarii zapory w Smardzewicach. Zmroziło mnie bo nie wiedziałem co robić i co tak na prawdę się dzieje. Okazało się, że to padł system komputerowy a objawem tego było wygenerowanie fałszywego alarmu, ale ile wtedy osób wiedziało co powinny zrobić??? Pewnie tylko tyle "spieprzać jak najszybciej i najdalej..." Wtedy dyspozytornia w PSP przeżyła horror, bo tyle telefonów z pytaniami co robić to nigdy nie mieli, nawet po nawałnicach.

Tomaszowianin 23.10.2017 12:25
Pan lekarz zajmuje się poszkodowanymi bez środków ochrony osobistej tj. rękawiczki a w przypadku chloru czyli zagrożenie chemiczne odpowiedni ubiór i ochrona dróg oddechowych. W miejscu badania przez lekarza brak podstaw czyli butla z tlenem, defibrylator będący jednocześnie monitorem. To żenada nie ćwiczenia. Poza tym jeśli ktoś wg. narratora ma oparzenia górnych dróg oddechowych oparami chloru i jest niewydolny krążeniowo i oddechowo to jakim cudem ta osoba sama chodzi i później leży na łóżku bez tlenu, monitorowania i głównie bez zabezpieczenia dróg oddechowych którym to jedynym sposobem jest w takim przypadku intubacja a osoba taka powinna być następnie pod respiratorem nie wspominając o wprowadzeniu jej w śpiączkę farmakologiczną(oczywiście nie na ćwiczeniach) bo i miejsce takiej osoby w takim stanie nie jest w takim szpitalu polowym gdzie nie powinna trafić.

Tomaszowianin 23.10.2017 11:35
Szanowni Państwo zgadzam się takie ćwiczenia są potrzebne, ale z zachowaniem realiów czyli nie organizujemy ich w strefie tzw. "zero" tylko miasto faktycznie powinno mieć plan w której np. szkole w razie takiej katastrofy tutaj chemicznej powinien być w sumie przeniesiony cały szpital jako taki obecny o ile zdąży się kogokolwiek ewakuować i to w takim miejscu np. hipotetycznie szkoła nr 13 gdzie powinny odbyć się takie ćwiczenia. To w takim miejscu powinny być zgromadzone na pierwszy rzut łóżka polowe i inny sprzęt służący do rozpoczęcia tworzenia takiego prowizorycznego szpitala w razie potrzeby. Nikt nie mówi o sprzęcie medycznym rzecz jasna bo to olbrzymie koszty ale podstawowy czyli łóżka polowe, koce, parawany. A tak na marginesie co do tych "ćwiczeń" to dlaczego nie było tam (na zdjęciach) jednostki PSP do zwalczania zagrożeń chemicznych??? Czy Państwo zdajecie sobie sprawę jak działa chlor i to w takim stężeniu jakie jest w tych beczułkach posiadanych przez wodociągi??? Dlaczego obsługa tych pacjentów nie posiada zabezpieczenia dróg oddechowych, gdzie strefa dekontaminacji???

Zakaz 23.10.2017 11:19
fotografowania obiektów z zewnątrz od dawna nie miał większego sensu ze względu na niesamowite rozdzielczości zdjęć satelitów szpiegowskich. Oficjalnie mówi się o możliwości rozpoznaniu przedmiotu wielkości grejpfruta, a to oznacza że rzeczywiste możliwości są dużo większe. Poza tym patrząc zdroworozsądkowo jaką opłacalność miało by wysyłanie na orbitę za ciężkie miliardy dolarów pudła robiącego fotki na poziomie przeciętnego kompaktu cyfrowego? A o sprzedawaniu majątku naszego... no cóż taka "uroda" naszych rządzących choć nie wieżę, że robią to bez interesownie... po prostu znając życie nie ma nic za darmo.

Dobrze 23.10.2017 05:25
że takie akcje są przeprowadzane. Czasy coraz bardziej niebezpieczne. Emigrantów muzułmańskich na szczęście nam nie wcisneli, ale nie wiadomo kto będzie tworzył następny rząd po wyborach i czy na t w uchodźców się nie zgodzi. Wcześniej chyba nie było takich ćwiczeń. Sztab kryzysowy kasę brał nie wiadomo za co. Teraz po 2014 na szczęście się ruszyło.

rr 23.10.2017 09:26
I co z tego, jak właścicielem polskich wodociągów jest firma z Izraela. Kiedyś nie można było nawet fotografować obiektów przy JPII, a teraz je sprzedaliśmy.

do rr @ 4 23.10.2017 12:12
Faktycznie. Same obcobrzmiące nazwiska http://www.krs-online.com.pl/z...19228.html

Michaśka 22.10.2017 22:13
Pomysł świetny a przeszkolenie niestety absolutnie konieczne w obecnych czasach... A Wojtek widzę mistrz w wielu fachach :)

Tomaszowianin 21.10.2017 22:52
Pod koniec lat 90' byłem obserwatorem ćwiczeń PSP na terenie wodociągów, gdzie ćwiczono postępowanie na wypadek rozszczelnienia się JEDNEJ beczki z chlorem. Pokazano nam również mapę naszego miasta ze strefami zagrożenia. I tu ciekawostka bo ten rejon wraz ze szpitalem jest w pierwszej strefie, czerwonej strefie, strefie śmierci. Powiedziano to wtedy otwarcie, że jeśli faktycznie nastąpiło by rozszczelnienie jednej beczki z chlorem to szpital obecnie i komenda policji i wszystko inne..., ale może obecnie używa się chloru w 50 razy mniejszym stężeniu niż kiedyś. Ćwiczenia z "Mirmedem"? A gdzie Państwowe Ratownictwo Medyczne? Pogotowie tomaszowskie rozumiem już tak jest merytorycznie i praktycznie przygotowane, że ćwiczyć nie musi. Panowie popatrzcie jak takie ćwiczenia przeprowadza się w innych miastach gdzie sprawy ratownictwa każdego typu traktuje się bardzo poważnie. To nie ma być tylko odfajkowane i to na byle jak. Ćwiczenia mają pomagać aby takie katastrofy jak kolejowa kilka lat temu czy zawalenie się jakiegoś budynku nie wspominając o zagrożeniach chemicznych, nie spowodowały TOTALNEGO chaosu wśród służb ratowniczych. Takie ćwiczenia powinny pomagać w dograniu koordynacji między służbami, czyli w czasie ćwiczeń takich z prawdziwego zdarzenia zawsze jest coś co nie wyjdzie, ale właśnie dzięki temu wiadomo co trzeba poprawić. Na odprawie po ćwiczeniach omawia się takie tematy i powoduje, że dana rzecz jest poprawiana. Na prawdziwych ćwiczeniach ratownicy nie wiedzą z czym się dokładnie zetkną, tak samo i straż czy policja. Wiadomo co najwyżej ogólnie np. będzie wypadek ale ile osób i jakie obrażenia to już niespodzianka BO TO MA BYĆ PRAWDZIWY SPRAWDZIAN a nie lipa. Pan Zarychta był tam bo co??? I tak nic z tego nie zrozumiał tak jak pan starosta.

Opinie
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Malarska opowieść o rzece Marcina Stańca Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na wyjątkowy wernisaż malarstwa „W NURCIE”, który odbędzie się 17 stycznia, o godz. 18 w sali wystawowej MCK przy placu Kościuszki 18. Wstęp wolny.Ekspozycja obejmuje zbiór prac powstałych na przestrzeni ostatnich trzech lat w ramach cyklu „Rzeka”. Motyw rzeki w pejzażu jest obecnie głównym tematem malarskim realizowanym przez autora. Obrazy przedstawiają miejsca, które artysta lubi nazywać „swoimi”. Są to leśne strumienie i zbiorniki wodne znajdujące się w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego. Prace wykonane zostały w technice olejnej na płótnie.Marcin Staniec to artysta wszechstronny – malarz, grafik, ceramik, a także organizator licznych plenerów artystycznych. Jego bogaty dorobek obejmuje m.in. udział w prestiżowej wystawie „Najlepsze dyplomy ASP” oraz nagrodę Galerii Manhattan. Od 2017 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów oraz aranżuje wystawy w Miejskim Centrum Kultury. Jest także autorem projektów murali, scenografii dla lokalnych instytucji kultury, a także współtworzy elementy graficzne dla Love Polish Jazz Festival.Wystawa „W NURCIE” to nie tylko podróż po malowniczych zakątkach regionu, ale również okazja do zapoznania się z wyjątkową wrażliwością artysty, który z pasją i niezwykłą starannością uchwycił piękno natury.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.01.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: rooTreść komentarza: Ciesz się że nie został ordynatorem jakiegoś oddziału w szpitalu...Źródło komentarza: W. Wendrowski znowu dyrektoremAutor komentarza: OchuiTreść komentarza: Ciekawe, czy do zagłówków wkładane są mikrofony szerokopasmowe?Źródło komentarza: Nieoficjalnie: znamy pierwszą decyzję nowego prezesa szpitalaAutor komentarza: oooTreść komentarza: Jak u Bareji - zawód DYREKTORŹródło komentarza: W. Wendrowski znowu dyrektoremAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Chłopie: ty jesteś jakiś zauroczony tymi "lokalnymi strukturami różnych opcji politycznych", czyli ciągle żyjesz w jakimś beznadziejnym amoku. O jakich Ty piszesz lokalnych strukturach politycznych ?! To jest tragedia, że tacy naiwniacy, jak Ty, jeszcze wierzą w te "lokalne struktury polityczne", które mają w jakikolwiek sposób wpływać na np. moje życie. Szaleju się napiłeś, czy może mocne "ziółka" wąchasz - co?! Te Twoje, obsmarkane "lokalne struktury polityczne", to nic innego, jak lokalne, pół przestępcze sitwy zwykłych, wieśniackich ćwoków. A ty, jak wniebowzięty, nawiedzony bredzisz o jakichś "lokalnych strukturach politycznych" . Nie wąchaj tych "ziółek", tylko walnij setę z kiszonym ogórkiem, to może Ci przejdzie to urojenie. Chociaż mam duże wątpliwości, czy Ci to pomoże... Pozdrowienia od starego czekisty.Źródło komentarza: Bez poglądów i bez zasad, za to z dużą dozą cynizmuAutor komentarza: ObywatelTreść komentarza: MasakraŹródło komentarza: W. Wendrowski znowu dyrektoremAutor komentarza: SejuTreść komentarza: Poprzedniemu dyrektorowi z końcem grudnia 2024 r. kończyła się umowa, która obowiązywała od 20121 roku. Miasto jej nie przedłużyło. Waldemara Wendrowskiego, powołano bez konieczności przeprowadzenia konkursu na to stanowisko. Coś chyba rok rozpoczęcia się nie zgadza 😂🤣😂🤣Źródło komentarza: W. Wendrowski znowu dyrektorem
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 337 Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 337 w wykonaniu standardowym w kolorze buk. Akcesoria: stolik Rubens 3 w kolorze buk.Łóżko PB 337 jest szczególnym łóżkiem do opieki długoterminowej, które w przeciwieństwie do klasycznych łóżek posiada możliwość opuszczenia krawędzi leża do poziomu ok. 23 cm. Niskie, dolne położenie leża ułatwia dostęp osobom z problemami z koordynacją ruchową i zwiększa bezpieczeństwo pacjenta nawet przy opuszczonych barierkach bocznych.Więcej informacjiKolory standardowe: DETALE PRODUKTU:1. Położenie leża 23 cm od podłogi4. Solidne koło z hamulcem2. Zabudowane napędy podnoszenia łóżka5. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji3. Leże z regulacją twardości6. Dodatkowa regulacja za pomocą rastomatu OPCJE:zmiana wypełnienia leża • zmiana długości leża • zmiana kolorystykiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 23 do 63 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:219 × 102 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 7 cmCiężar całkowity:101,4 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-337 [PDF]
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama