Scenariusz ćwiczeń wyglądał następująco:
Na Zakład Wodociągów w Tomaszowie Mazowieckim nastąpił atak terrorystyczny. O godzinie 6.00 starosta Powiatu Tomaszowskiego, Mirosław Kukliński, otrzymał meldunek i w trybie alarmowym zwołał Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. W trakcie trwania posiedzenia Zespołu, starosta otrzymał od prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego informację, że działania terrorystyczne doprowadziły do uwolnienia się chloru na Wydziale Produkcji Wody w Tomaszowie Mazowieckim przy ul. Jana Pawła II. Zorganizowana została akcja przeciwchemiczna.
W wyniku uwolnienia chloru może dojść do zatrucia wielu mieszkańców. W związku z powyższym prezydent zawnioskował do Wojewody Łódzkiego o wydanie decyzji dotyczącej utworzenia zastępczych miejsc szpitalnych na terenie miasta, gdyż w tomaszowskim szpitalu może zabraknąć miejsc dla wszystkich pacjentów. Zostały opublikowane informacje, że mieszkańcy powinni pozamykać okna, najlepiej nie wychodzić z domów, a w razie jakichkolwiek dolegliwości mogą zgłaszać się nie tylko do szpitala, ale też do któregoś z dwóch zastępczych punktów szpitalnych: w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 i w Gimnazjum nr 7.
W hali sportowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 przygotowanych zostało 150 lóżek dla ewentualnych poszkodowanych i rannych.
Powstał punkt rejestracyjny, gdzie każdy pacjent musiał się zarejestrować. W punkcie tym zapisywane było tylko imię i nazwisko, natomiast kompletna ewidencja z pełnymi danymi osobowymi została przeprowadzona przez pielęgniarkę na sali gimnastycznej. Pielęgniarka do księgi rejestracyjnej wpisywała dane osoby poszkodowanej. Po rejestracji poszkodowany prowadzony przez ratownika medycznego, przechodził do punktu segregacyjnego, gdzie lekarz określał stopień zagrożenia dla zdrowia i życia: zielony - osoby najmniej poszkodowane, żółty - średnio poszkodowane i czerwony - największe zagrożenie życia. Jeśli osoba została zakwalifikowana do stanu największego zagrożenia życia, należy przewieźć ją do specjalistycznych jednostek medycznych.
Po uznaniu stopnia poszkodowania pacjenci kierowani byli do punktu opatrunkowego, a po opatrzeniu do sali gimnastycznej na łóżka, gdzie czekali na dalsze czynności.
Powiat raz na cztery lata ma obowiązek organizować ćwiczenia z zakresu obronności. W obecnej kadencji ćwiczenia takie były organizowane już trzy razy. Podobne, czyli tworzenie zastępczych miejsc szpitalnych, przeprowadzono w ubiegłym roku w szkole w Ujeździe. W gminie Ujazd odbyły się również ćwiczenia związane z zagrożeniami zwiiązanymi z epidemią ptasiej grypy. Przy okazji powiatowych ćwiczeń Zakład Produkcji Wody w Tomaszowie Mazowieckim przy ulicy Jana Pawła II, przeprowadził szkolenie ewakuacyjne.
Zabezpieczeniem medycznym zajęła sie Przychodnia Mirmed dr. Bujnowicza, który osobiście brał udział w ćwiczeniach. Pomagali ratownicy medyczni zatrudnieni w Pogotowiu i ratownicy Ochotniczej Straży Pożarnej z Białobrzeg.
Celem organizowania i przeprowadzania ćwiczeń jest nabycie umiejętności niezbędnych do wykonywania zadań obronnych. Weryfikują one gotowość służb ratunkowych do podjęcia działań na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń o charakterze kryzysowym.
W ćwiczeniach udział wzięli przedstawiciele powiat, miasta i gmin, Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Powiatowa Policji, OSP Białobrzegi, personel Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 4 w Tomaszowie Maz., oraz MIRMED. Inicjatorem i koordynatorem ćwiczeń był starosta Powiatu Tomaszowskiego oraz Referat Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym. Piątkowe ćwiczenia prowadził i opowiadał o wszystkich realizowanych działaniach Leszek Kobacki.
Napisz komentarz
Komentarze