Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 stycznia 2025 01:16
Reklama
Reklama

Latający problem. Wrony... to już prawdziwa inwazja

Dzień dobry ... Mam prośbę o zainteresowanie się tematem wzrostu populacji wron w Tomaszowie... czy jest sposób na usunięcie ich z miasta? Nigdy wcześniej nie było ich np. na "moim" osiedlu. Są miejsca w mieście, gdzie strach jest przejść chodnikiem... Nie można zostawić auta na parkingu przed blokiem, bo należałoby je codziennie czyścić... Efekty dźwiękowe też na dłuższą metę są drażniące... Kiedyś rezydowały w parku „Michałówek” skąd ktoś skutecznie się ich pozbył ... obecnie rezydują na osiedlu w okolicach Areny Lodowej, ale też w wielu innych miejscach... może to nie jest duży problem, ale dla mieszkańców w.w. Osiedla owszem... - pisze czytelniczka portalu

.Problem z "krukowatymi" zgłaszają mieszkańcy z różnych częsci miasta. Dotyczy on także śródmiejskiej części. Wrony upodobały sobie park im. dr Rodego oraz skwerek wokół kościoła ewangelickiego. Daję się więc mocno we znaki mieszkańcom pobliskich osiedli. Interpelację w tej sprawie do włądz miasta skierował Michał Jodłowski. Radny zwraca uwagę na zanieczyszczenia odchodami oraz spory hałas, które obniżają komfort życia mieszkańców. 

Dokuczliwość wron nie jest specyfiką tomaszowską. Samorządy próbują radzić sobie z nimi na różne sposoby. W internecie znajdujemy też sporo opisów "ptasich wyczynów" oraz porad jak się z nimi uporać. Pojawiają się między innymi (niezbyt mądre) pomysły wycinki drzew, na których zakładane są ptasie gniazda. W niektórych miejscach montowwane są głośniki, z których dobiega dźwięk imitujący odgłosy wydawane przez ptaki drapieżne.

Dyskutując o dokuczliwości ptaków zapominamy jednak o tym, że siedliska w określonych miejscach nie są zlokalizowane przypadkowo. Wrony osiedlają się tam, gdzie stosunkowo łatwo znajdują pożywienie. Żerują głównie na przepełnionych śmietnika, z nigdy nie domykanymi (przez tych samych mieszkańców) pojemnikami.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

77 16.07.2019 12:38
Potrzebny raz w miesiacu a moze czesciej Sokolnik ze Szlachetnym ptakiem.Gonil by to leniwe ptastwo.Spac nie mozna przez te odglosy.

Takitamktoś 14.07.2019 15:24
A mnie się wydaje że problem jest bardziej złożony.Jak wiemy co widać nawet po trawnikach mieliśmy ostatnio dość mało deszczu. Ciekawe czy po prostu ptaki nie postanowiły po suszy zagościć do miast gdzie łatwiej jest o pożywienie. Nie myślę aby w tym roku biorąc pod uwagę pogodę i minione upały ptaki zwiększyły swoją liczebność. Poza tym popatrzeć wystarczy na gołębie, chyba nie są zbyt utuczone. Przypominam że krukowate to bardzo inteligentne ptaki. Nie jestem ornitologiem ale wydaje mi się że skoro postanowiły przylecieć do miast to znaczy że coś nie jest tak jak powinno na wsi. Może to po prostu kwestia czasu? Z tego co widzę to w innych miastach też tak jest. Zanim ktoś zacznie je pędzić niech najpierw zbada co się dzieje, bo być może przeoczymy coś istotnego.

Mieszkanka Zapiecka 14.07.2019 23:58
To nie jest problem ostatnich tygodni. Ptaki żerują i założyły tu gniazda już wczesną wiosną. Proszę porozmawiać z mieszkańcami osiedla, to ich rzeczywisty problem. Łatwo oceniać nie znając w ogóle problemu.

. 17.07.2019 10:10
Mam pod oknem i nie odczuwam żadnego problemu. Koltunie. Być może nawet 30 letni

Gabrysia 13.07.2019 22:01
Gdyby głupcy karmiący ptaki chlebem, kartoflami i wszelkim innym ludzkim jedzeniem zmadrzeki i zaprzestali swojego " humanitaryzmu" problem zniknąłby, a ptaki wróciły do lasów i pól gdzie ich miejsce, a w mieście pojawiłyby się małe śpiewające ptaki łowiące muchy i komary. Ale niestety głowy karmicieli ptaków są zakute głupotą

...) 14.07.2019 10:00
masz całkowitą rację!!!

Marmar 13.07.2019 19:02
Na Niebrowie również jest problem z wronami.

PM 16.07.2019 20:29
Dokładnie. Ich stałym miejscem przebywania są wieżowce. Wszystkie są az czarne od wron a co za tym idzie parapety, okna i samochody można by myc kilka razy dziennie.

varan 13.07.2019 18:37
"Ponadto ptaki te stanowią również zagrożenie dla rodzimych gatunków fauny i flory." Co za bzdury pan radny wypisuje! Czy mam rozumieć że według niego krukowate nie są rodzimym gatunkiem fauny ? A jakim to niby gatunkom fauny i flory zagrażają, szczególnie ta flora mnie interesuje ? Najlepiej wszystko zabetonujcie i obstawcie swoimi 15-20 letnimi gruchotami. Jakoś nikomu nie przeszkadzają porozrzucane foliówki czy butelki, skoro nikt nie raczy takowych podnieść i wrzucić do kosza, sterty śmieci wielkogabarytowych leżące tygodniami czy tłuste plamy oleju z zaparkowanych gruchotów, a także warkot silników pod oknami od 5:00. Kija i Ewa, ile razy w życiu chorowałyście i iloma z tych chorób zaraziłyście się od ptaków, a iloma od ludzi ? Zlikwidujecie ptaki to będziecie mieć inwazję wszelkiego "robactwa".

Tim 14.07.2019 22:14
Radzę najpierw gruntownie zapoznać się z tematem a dopiero później wymądrzac się na temat o którym nie ma się bladego pojęcia. Krukowate są uznawane powszechnie za gatunek drapieżnych szkodników. Proszę zapoznać się chociażby z decyzjami RDOŚ w tej kwestii.

Jasne spojrzenie na sytuację. 18.07.2019 22:37
"Krukowate są uznawane powszechnie za gatunek drapieżnych szkodników." Co byś nie napisał, prawda jest taka, że to człowiek potrafi uprzykrzać drugiemu życie dla zabawy lub własnej wygody. Także tego..., żyjmy w harmonii. P.S. No chyba, że będą cię atakować, wtedy broń się.

Marcin 13.07.2019 17:09
Nie tylko na Antoniego jest problem z ptakami. Na Michałówku wron też niemożna się pozbyć od lat. Zasrane wszystko, na podwórku poprostu niemożna posiedzieć.

...) 13.07.2019 15:56
nie dziwię się ptakom gniazdującym na terenie kościoła ewangelickiego (to są gawrony i kawki ) znalazły sposób na łatwy pokarm i i nie odlecą z osiedla dopóty dopóki ludzie nie przestaną ich dokarmiać. na Seweryna nagminne jest wyrzucanie przez okna i balkony chleba, bułek, resztek po obiedzie, przez różnego rodzaju " DOKARMIACZY". na zwróconą uwagę,że zaśmiecają teren odpowiedź jest zawsze ta sama " ja tylko karmię gołąbki" (następna plaga) przy okazji karmią szczury i oczywiście czarne ptactwo z kościelnego parku, a te ptaki są naprawdę uciążliwe od wczesnego świtu słychać ich krakania najwyższa pora aby się tym zająć i uwolnić mieszkańców od ich "towarzystwa"

Zibi 13.07.2019 12:41
Myli sie Kija twierdząc że mieszkam tam gdzie ptaków nie ma , wręcz przeciwnie, dziwię się tym,którzy posądzają te biedne stworzenia o wszystko zło tego świata ! Kiedyś psy ,koty teraz te ptaki ! Ludzie,pokory trochę potrzeba, i pogodzić się z tym też trzeba że człowiek nie jest tylko panem na tej planecie ! Inne istoty też mają prawo do życia ! A niektórzy to chyba mniejsze móżdżki mają od tych ptaków !

Marta 17.06.2022 19:29
Śpiew tych ptaków czyli wronowatych nie należy do najpiękniejszych i najmilszy dla ucha.Lubir śpiew ptactwa ,sle ten dżeięk jest drażniący i bardziej kojarzy się ze zbliżajscà jesienià Faktycznie od kilku lat wyrażnie się problem nasila w wielu miastach.Inne ptaki poznikaly z osiedli.To o czymś świadczy.

las 13.07.2019 12:39
JODŁOWSKI ma racje! Niech ptaki idą sobie do lasu

EWA 13.07.2019 12:37
Ptaki mogą przenosić choroby, takie jak ornitoza, salmonelloza, kampylobakterioza, mykobakterioza (ptasia gruźlica), ptasia grypa, lamblioza i kryptosporydioza. Niektóre z tych chorób są chorobami odzwierzęcymi, które mogą być przeniesione na ludzi. I tu jest wielki problem

Kija 13.07.2019 12:31
Ogromna uciążliwość dla mieszkańców. Hałas, zabrudzenie i choróbska. Tak funkcjonują wielkie stada. A ich obrońcami może być tylko osoba, która mieszka w miejscu, gdzie ptaków nie ma. Łatwo się wypowiadać, jak samemu sie nie doświadcza

Ptaki, ptaszki, ptaszęta. 17.07.2019 18:57
Sugerujesz, że my, obrońcy ptaków mieszkamy w piwnicach i z nich nie wychodzimy? Pudło:-)

Teresa 13.07.2019 12:29
dziwię się tym,którym ptaki przeszkadzają,mnie cieszy ich widok ,bardziej przerażający jest widok śmieci, różnego rodzaju podrzucanych pod kontenery blokowe

...) 13.07.2019 16:03
zapraszam na codzienne spacery rankiem i wieczorem na ul 14 brygady bez parasola..no i może pozostawienie samochody na miejscu parkingowym (tyły kościoła)... a śmieci pod kontenerami to skutek zamykania wiat śmietnikowych na klucz

Fifb 13.07.2019 12:11
Mnie te ptaki w niczym nie przeszkadzaja.ale jak ide ulica Malkowskich w godzinach w ktorych ptaki kieruja sie na spoczynek to trzeba robic uniki,biec by nie zostac "obsranym" przez owe ptaki....

ML 13.07.2019 14:03
Otóż właśnie to... przejście od Hali Balonowej przez ul.14Brygady i Małkowskich to jak „ rosyjska ruletka”

< 13.07.2019 11:18
głupota. Zanim zaczniecie strzelać do ptaków, zacznijcie do młodocianych kierowców terroryzujących miasto wieczorami w weekendy

< 13.07.2019 11:21
ja je lubię. Sr.ają jak każdy z nas. Gdzieś to muszą robić. Zawsze miło jest popatrzeć rano jak skubią sobie coś na podwórku. Także absurd, kolejna młoda facjata z pustą głową :(

ML 13.07.2019 14:14
Żaden absurd... Ciekawe czy jakby zleciała cała chmara na podwórko rozdziobała i „ obsrala” wszystko radośnie skrzecząc „stara facjata” nie zmieniła by zdania?

Patrycja 14.07.2019 22:19
Przeczytaj swoje komentarze raz jeszcze i zastanów się kto tu jest posiadaczem pustej głowy??

Serio?! 13.07.2019 10:57
Czyli opozycja chce pozbyć się zwierząt? A co na to zieloni, z ktorymi szli do wyborów UE? Najlepiej wszystko wymordować co żyje. Wstyd!!!

Wikt 13.07.2019 12:35
a czego chce NIEOPOZYCJA? Zanieczyszczenia odchodami swoich głów? Nie sądzę.

ML 13.07.2019 14:08
Bzdurny komentarz... nie o opozycję i „nie-opozycję” tu chodzi a problem ze znacznie zwiększoną populację ptaków. Nie o wymordowanie a sposób na zmuszenie ich do wyemigrowania z centrum miasta ?

Opinie
Reklama
Reklama
Malarska opowieść o rzece Marcina Stańca Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na wyjątkowy wernisaż malarstwa „W NURCIE”, który odbędzie się 17 stycznia, o godz. 18 w sali wystawowej MCK przy placu Kościuszki 18. Wstęp wolny.Ekspozycja obejmuje zbiór prac powstałych na przestrzeni ostatnich trzech lat w ramach cyklu „Rzeka”. Motyw rzeki w pejzażu jest obecnie głównym tematem malarskim realizowanym przez autora. Obrazy przedstawiają miejsca, które artysta lubi nazywać „swoimi”. Są to leśne strumienie i zbiorniki wodne znajdujące się w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego. Prace wykonane zostały w technice olejnej na płótnie.Marcin Staniec to artysta wszechstronny – malarz, grafik, ceramik, a także organizator licznych plenerów artystycznych. Jego bogaty dorobek obejmuje m.in. udział w prestiżowej wystawie „Najlepsze dyplomy ASP” oraz nagrodę Galerii Manhattan. Od 2017 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów oraz aranżuje wystawy w Miejskim Centrum Kultury. Jest także autorem projektów murali, scenografii dla lokalnych instytucji kultury, a także współtworzy elementy graficzne dla Love Polish Jazz Festival.Wystawa „W NURCIE” to nie tylko podróż po malowniczych zakątkach regionu, ale również okazja do zapoznania się z wyjątkową wrażliwością artysty, który z pasją i niezwykłą starannością uchwycił piękno natury.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.01.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 533 Cena: Do negocjacjiZapraszamy Państwa do odwiedzenia naszego punktu zaopatrzenia medycznego Tomaszów Maz. ul. Słowackiego 4Na zdjęciu: Obudowa PB 533 w kolorze nabucco z wkładem PB 521 z okrągłymi podstawami łóżka oraz frontami z nakładką tapicerowaną. Akcesoria: Lampa przyłóżkowa.Wysokiej jakości obudowa drewniana PB 533 dostępna w kilku kolorach w połączeniu z wkładem regulowanym PB 521 tworzy spójną całość i oddaje domowy charakter łóżka przy zachowania jego podstawowych funkcji. Możliwość konfiguracji wyposażenia dodatkowego w postaci np. składanych barierek bocznych sprawia, iż model ten cieszy się dużym zainteresowaniem klientów indywidualnych oraz placówek opiekuńczych.  Kolory niestandardowe*: DETALE PRODUKTU:1. Aplikacje z drewna bukowego4. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji2. Możliwość konfiguracji z barierką składaną5. Tapicerowana nakładka (opcja)3. Różne wymiary leża 6. Okrągłe podstawy łóżka (opcja)OPCJE:zmiana długości i szerokości leża • zmiana kolorystyki • możliwość zastosowania okrągłych podstaw kół • tapicerowana nakładka frontuPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 39 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:206 × 96 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 16 cmCiężar całkowity:106,8 kgStopki regulowanemax 100 mm FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-533 [PDF]
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama