Tomaszów Mazowiecki co roku organizował sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przez wszystkie lata znajdował się on w hali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3, dawnej "samochodówce", a w tym roku w Galerii Tomaszów. W ostatnich latach zebrana w naszym mieście kwota przekraczała sto tysięcy złotych. Ponad 100 tysięcy złotych każdego roku było przekazywane dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka.
Na pomysł, żeby poprosić WOŚP o podarowanie nowoczesnego sprzętu wpadła Krystyna Wilk, prezes Tomaszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wymyśliła to i szybko napisała do sekretariatu Fundacji. Natychmiast otrzymała odpowiedź, że należy przesłać zapotrzebowanie. Razem z prezesem Tomaszowskiego Centrum Zdrowia, Krzysztofem Zarychtą napisali zapotrzebowanie i WOŚP wydal zgodę na zakup sprzętu do Oddziału Pielęgnacyjno Opiekuńczego przy ulicy Niskiej. Orkiestra posiada komisję, która weryfikuje wysyłane do nich zgłoszenia. Z tomaszowskiej listy usynięto jedynie elektroniczną bieżnię. Wartość otrzymanego sprzętu: łóżka, szafki, materace przeciwodleżynowe, wózki inwalidzkie, sprzęt do kąpieli i bieżącej opieki i inne niezbędne przedmioty, wynosi ponad 250 tysięcy złotych.
- ZPO to wyjątkowe miejsce, osoby, które tutaj trafiają są najczęsciej w ciężkim stanie. Wiele z nich nie wstaje z łóżek. Potrzebują ciągłej pielęgnacji, która jest naprawdę bardzo ciężką pracą. Zakupiony przez Fundację Jerzego Owsiaka sprzęt to wygofa nie tylko dla chorych ale także duże udogodnienie dla personelu. Po ostatnim finale WOŚP w Tomaszowie organizatorzy narzekali na to, że Starostwo Powiatowe odmówiło w sposób oficjalny udzielenia wsparcia akcji. Mam nadzieję, że w styczniu już taka sytuacja się nie powtórzy. Jest to tym bardziej ważne, że Jerzy Owsiak zapowiedział zbieranie funduszy na doposażenie oddziałów dla noworodków. Nasz oddział bardzo takiego wsparcia potrzebuje - mówi przewodniczący komisji Zdrowia Rodziny i Spraw Społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego, Mariusz Strzępek.
Z kolei wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Paweł Łuczak zwraca uwagę na zmiany, jakie zaszły na oddziale w okresie minonych dwóch lat. To właśnie zasługa pozyskanych od WOŚP środków finansowych.
Już w momencie przyznania sprzętu zostało uzgodnione, że w szpitalu zostanie przeprowadzony niewielki remont. I tak się też stało. Jak zapowiada prezes Krzysztof Zarychta, to dopiero początek prac remontowych w budynku szpitala. Całkowity remont, termomodernizacja, wymiana okien, wymiana centralnego ogrzewania są planowane na przyszły rok. Zainwestowane zostaną pieniądze powiatu i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi. Rozpoczęcie prac rozpocznie się wiosną 2018 roku i zakończą się też w 2018 roku. Na oddziale przebywa stale 40 osób. Na czas remontu oddziały z Niskiej zostaną przeniesione do szpitala ulicę Jana Pawła II.
[reklama2]
Napisz komentarz
Komentarze