Należy zadbać więc o to, aby opadłe liście, skoszona trawa, owoce, resztki pożywienia, i inne odpady organiczne i komunalne były składowane wyłącznie w miejscach niedostępnych dla zwierząt. W okolicy, gdzie pojawiają się dziki, przydomowe ogrody powinny być zamykane. Dziki są zwierzętami, które chętnie zjadają resztki ludzkiego pożywienia, w tym także chleb, którym wiele osób dokarmia ptaki.
Dziki na terenach zurbanizowanych mogą powodować zagrożenie bezpieczeństwa ludzi, zwierząt domowych oraz mienia. Pamiętajmy zatem, aby w żadnym wypadku nie zbliżać się do dzików, nie głaskać młodych, nie próbować karmić z ręki. Na widok dzików nie krzyczmy, starajmy się rozmawiać donośnym głosem, tak aby dziki usłyszały nas wcześniej i nasze pojawienie się nie było dla nich zaskoczeniem. Spacerując z psem trzymajmy go zawsze na smyczy. Ujadający i atakujący pies może być przyczyną szarży dzika. Nie przeganiajmy dzików w miejsca, z których nie ma ucieczki ponieważ zagrożone mogą próbować ataku. Wbiegające na jezdnię dziki są także przyczyną licznych kolizji drogowych. Pamiętajmy aby zachować ostrożność podczas jazdy przez las, a także w rejonie parków czy ogródków działkowych na terenie miasta.
Aby uniknąć wizyty niechcianych „dzikich gości” możemy stosować zapachowe środki chemiczne oraz w warunkach, w których nie zagraża to bezpieczeństwu zwierząt domowych, urządzenia emitujące ultradźwięki.
Jeśli dziki podchodzą zbyt blisko i stanowią zagrożenie dla ludzi należy powiadomić o tym Policję – tel. 112 lub Straż Miejską w Tomaszowie Mazowieckim – tel. 986.
Napisz komentarz
Komentarze