ZGWiK będzie dystrybuował wodę w szklanych butelkach. Również magistrat będzie korzystał z wody jedynie w szklanych opakowaniach.
Jak czytamy w zarządzeniu m.in. wyeliminowanie zostaną z użytku jednorazowe talerze, sztućce, kubeczki, mieszadełka, patyczki, słomki i pojemniki na żywność wykonane z tworzyw sztucznych. Zostaną zastąpienie ich wielorazowymi odpowiednikami lub jednorazowymi produktami ulegającymi kompostowaniu lub biodegradacji. W miarę możliwości Urząd będzie również rezygnował z używania jednorazowych opakowań, toreb, siatek i reklamówek wykonanych z tworzyw sztucznych przy wykonywaniu bieżących zadań, a także w relacjach z podmiotami zewnętrznymi.
Zachęcamy również do podobnych działań w swoich domach. Jak ograniczyć plastik z codziennego użycia?
Wystarczy pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim należy zrezygnować z jednorazowych plastikowych sztućców i słomek. Kawę można pić w kubkach wielokrotnego użytku i zrezygnować z plastikowych przykrywek do kawy. Możemy używać toreb wielokrotnego użytku oraz wybierać produkty spożywcze, które w sklepie leżą „luzem”, a nie są w plastikowych opakowaniach. Drugie śniadanie pakujmy w szklane opakowania, unikajmy również produktów zawierających mikroplastik takich jak peelingi czy pasty do zębów z kolorowymi drobinkami. Wodę pijmy z kranu, lub kupujmy w szklanych opakowaniach.
Przy okazji działań magistratu warto przypomnieć, że kilka miesięcy temu z podobnym wnioskiem do Zarządu Powiatu Tomaszowskiego wystąpili radni Bogna Hes i Mariusz Strzępek (treść wniosku w załączniku).
- Najbardziej palącym problemem, jaki stoi obecnie przed samorządami (ale nie tylko) jest gospodarka odpadami. Gospodarka wytwarza każdego roku miliony ton plastiku, który praktycznie nie ulega biodegradacji. Sytuacja jest bardzo poważna. Potrzebujemy natychmiastowych działań w zakresie zmiany przyzwyczajeń konsumenckich. Na całym świecie następuje proces odwrotu od stosowania tworzyw sztucznych. U nas powinniśmy iść dokładnie takim śladem - piszą wnioskodawcy
Nie spotkał się on jednak z przychylnością powiatowych władz, które niemożliwość rezygnacji z plastiku tłumaczą względami ekonomicznymi (odpowiedź w załączniku). Być może sytuacja zmieni się w kolejnym roku.
Tomaszowski samorząd jest kolejnym, który zdecydował się na rezygnację z plastiku. Wcześniej podobne decyzje zapadły w innych miastach w tym w urzędzie miasta stołecznego Warszawy.
Napisz komentarz
Komentarze