Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 stycznia 2025 22:52
Reklama
Reklama

Personel, inwestycje, anonimy i... źli dziennikarze

Niewiele dowiedzieli się radni podczas spotkania z Prezesem Tomaszowskiego Centrum Zdrowia. dr. n. med. Wiesławem Chudzikiem. Wśród dobrych informacji najważniejsze były te o kontrakcie, dzięki któremu do szpitala powróci okulistyka oraz prawdopodobieństwo zamknięcia roku obrachunkowego bez straty. Wiesław Chudzik czytał też fragmenty anonimu...

Spotkania Komisji Zdrowia Rodziny i Spraw Społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego z władzami szpitala nie są niczym nadzwyczajnym, Odbywają się regularnie (co najmniej raz w kwartale) i mają na celu prezentację aktualnej kondycji finansowej najważniejszej w naszym powiecie placówki opieki zdrowotnej. Obejmuje ona swoją pieczą nie tylko 100 tysięcy mieszkańców Ziemi Tomaszowskiej, ale z pomocy jej specjalistów korzystają także nasi sąsiedzi z powiatów: rawskiego, opoczyńskiego i piotrkowskiego. Radni mają więc okazję zadać pytania na temat bieżącej działalności, ale nie tylko... Niestety nasz szpital wciąż nie cieszy się zbyt dobrą opinią, aby się o tym przekonać wystarczy krótki "spacer" po forach internetowych. 

Tym razem prezes Wiesław Chudzik nie przygotował informacji w formie pisemnej, tak jak to było dotychczas w zwyczaju. 

 - Mamy, jak każdy szpital wiele różnych problemów. Składają się na nie również te natury technicznej, Co chwilę borykamy się z różnymi kłopotami. Dla przykładu dzisiaj pękła rura i część szpitala nie ma ogrzewania. Dziennikarze już się o tym dowiedzieli i zapewne za chwilę ukaże się artykuł pt. "Leczenie przez zimy wychów". Poprzednio mieliśmy awarię ciepłej wody. Tego rodzaju problemy będą narastać. Za chwilę pojawi się problem instalacji zimnej wody. Aby ją wymienić, trzeba będzie przekopać pół szpitala. - Największym jednak problemem jest personel szpitala, wyjaśnia Prezes. - Chodzi przede wszystkim o żądania płacowe, które wciąż rosną. Kiedy uporamy się z jednym oddziałem, przychodzą pracownicy kolejnego. Pielęgniarki, fizjoterapeuci, diagności. Pół dnia schodzi mi na negocjacjach płacowych. 

Wiesław Chudzik przekonuje, że kondycja finansowa szpitala jest nie najgorsza. Po stracie, jaką spółka wygenerowała w ubiegłym roku, rok bieżący powinien się zbilansować. Stanie się tak głównie za sprawą zwiększonego ryczałtu. Na koniec września wynik finansowy jest na "lekkim plusie". Jednak do końca roku pozostały jeszcze trzy miesiące i ostatecznie trudno zagwarantować, że i w tym roku nie pojawi się w spółce strata. - Boję się, że mogą pojawić się wahnięcia niekorzystne dla szpitala. - tłumaczył.

Prezes mówił też, że w ciągu roku pojawiła się konieczność spłaty należności dla firm, które przygotowywały dokumentację do zamierzeń, które ostatecznie nie zostały wykonane i jego zdaniem nigdy wykonane nie będą. Przywołał też sądowy spór z wykonawcą remontu na pododdziale urologicznym (pisaliśmy na ten temat w artykule: Zrobili remont, zapłacą karę za opóźnienia. Konflikt zakończy się w Sądzie).

Informacja o braku zapłaty za dokumentację wywołała konsternację wśród radnych. Przewodniczący komisji, Mariusz Strzępek dopytywał o jakie dokładnie projekty chodzi. Okazało się, że wśród nich znalazł się projekt niezrealizowanego bloku operacyjnego. Jest to tym bardziej zaskakujące, że wykonywany on był prawdopodobnie jeszcze wtedy, gdy prezesem TCZ był Konrad Łukaszewski (na ten temat: Bloku operacyjnego nie będzie. Wniosek szpitala nie przeszedł oceny formalnej). 

 

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Pojawił się też temat oddziału chorób wewnętrznych. Na koniec sierpnia wypowiedziano umowę konsorcjum, które oddział obsługiwało, a którym kierował dr Sebastian Słomka (więcej na ten temat: Kto będzie leczył w szpitalu? Lekarskiemu konsorcjum wypowiedziano umowę oraz Interna znowu bez ordynatora!). Nowym koordynatorem oddziału został dr Roman Bubiński, który jednak po niespełna dwóch miesiącach złożył rezygnację, zachowując trzymiesięczny termin wypowiedzenia. TCZ ma więc spory problem. Lekarzy na rynku po prostu brakuje. Prezes Chudzik liczy jednak na to, że problem się rozwiąże i przekonuje, że jest wiele osób zainteresowanych pracą w Tomaszowie. 

Prezes cytował pismo - anonim, które trafiło na jego biurko, kiedy rozpoczął pracę w naszym szpitalu. Stało się ono jednym z powodów, dla których podjęto decyzję o rozwiązaniu umowy z konsorcjum - Najgorsze czasy dla szpitala przyszły, gdy prezesem został (itd), a dyrektorem medycznym (itd. itd.) Wówczas powstała trójka wspaniałych zarządców. W Tomaszowskim Centrum Zdrowia rządy sprawowała czwórka kolesi. Pojawiają się klany rodzinne, koleżeńsko - polityczne układy. Lekarze z pewnego oddziału pozostawiają na naszym oddziale (chodzi o SOR) pacjentów w bardzo ciężkim stanie (np. z obrzękiem płuc) a tym samym oszczędzają swój personel. Wcześniej było to nie do pomyślenia. Pacjent w stanie zagrożenia życia powinien znaleźć się jak najszybciej na kwalifikowanym oddziale. Silniejszy organizm, który przetrwa trafia następnego dnia na oddział, słabszy umiera na SOR. Dalej o pewnym Bogu szpitala, który naszymi rękoma wykonuje pełną diagnostykę pacjentów oddziału. 

Problem jednak w tym, że podobne zarzuty można stawiać niemal wszystkim szpitalnym oddziałom (i to nie tylko w Tomaszowie). Tymczasem Prezes nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, ile dokładnie szpital zaoszczędził na rozwiązaniu umowy z konsorcjum. Argumenty przytoczone z "anonimu" wiązały się raczej z brakiem właściwego nadzoru i opracowania właściwych procedur postępowania, a przede wszystkim rozliczania leczenia pacjentów.

Problemy interny rozwiązać ma (przynajmniej częściowo) uruchomiona niedawno poradnia kardiologiczna (czyt: Rusza poradnia kardiologiczna w Tomaszowskim Centrum Zdrowia).



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Robole tcz 01.11.2019 22:47
Cyt.,, Chodzi przede wszystkim o żądania płacowe, które wciąż rosną. Kiedy uporamy się z jednym oddziałem, przychodzą pracownicy kolejnego. Pielęgniarki, fizjoterapeuci, diagności. Pół dnia schodzi mi na negocjacjach płacowych, Panie Chudzik, mamy pracować za grosze??? Wstydź się Pan z tą swoją pensją w kilkunastu? tysiącach i wojskową niemałą emeryturką. Wstyd tak mówić o pracownikach!!! Uporać się...

Klawiatura wobec pięści 01.11.2019 13:28
Skoro na NT, umiarkowanie sceptyczny tekst, tzn ze sytuacja jest najlepsza od lat. Reaguja na biezaco, nie boja sie firemek i egzekwuja to na co byla umowa. Juz kark intelgentowi nie straszny. Dobrze. PS od kiedy w mieszkaniu mam kamery roslych monterow-burakow z multiMediow przyjmuje po partnersku. Wczesniej w gniewie zbilby lustro, przed sadem by sie wyparl samej wizyty. Zachecam wszustkich, to nie sa duze kosta wazne by dysk byl troche ukrytyn i najlepiej zamkniety. Polecam! Sam poskladalem, koszt wszystkiego 1000 zl. Duzo spokojniej sie zyje. To nie jest tak ze na pewno sie wygra. Ale 1) podejscie agresora, pseudoeksperta nas odwoedzajacego jest inne gdy wie 2) w przypadku procesu, czy nawet na etapie policyjnym nasze szanse wzrastaja.

Observer 01.11.2019 11:27
Jakoś artykuł nie wzbudza zainteresowania gawiedzi ani tej zachwyconej szefostwem szpitala i jego mocodawcami, ani przeciwnej... Dla mnie opowiadanie o niczym i tłumaczenie się dlaczego tak a nie inaczej postąpiło się z interną. Kurz bitewny opadł i zachwyty również. Widać za to masowy odpływ kadry.

Anonim 02.11.2019 11:24
Bo bitwy nie bylo, przyczółek nie wart kuli, życie toczy się dalej...smutne tylko wyciąganie anonimów...bez klasy panowie, bez klasy.

Ajdejano 31.10.2019 20:52
Do "Czy..." - na różowo. Kolego: Twój wpis jest co najmniej, najmniej zrozumiały. Możesz mi trochę przybliżyć (po polsku) sens tego wpisu ??

Ajdejano 31.10.2019 16:37
Ten materiał powyżej ukazał się dzisiaj rano. Ten tekst jest tylko taką dosyć luźną i mało spójną relacją ze spotkania powiatowych samorządowców i dyrektora szpitala. Nawet jak się posłucha relacji z tego spotkania, to też wychodzi taka: gadka-szmatka, puszczana na zmianę: przez dyrektora i przez radnych. Wyraźnie widać i słychać pewne napięcie w sprawie szpitala, spowodowane świadomością oddolnego, społecznego parcia na lepsze działanie szpitala. Dyrektor wytacza swoje argumenty na sytuację, jaka jest, a radni tak trochę "cóś-tam" bąkają, ale nikt nie zajmuje konkretnego stanowiska. Ale, czy radni, którzy rok temu otrzymali po te kilkaset głosów i są naszymi przedstawicielami, jednak zupełnie nie mają pojęcia o działalności czegoś takiego jak szpital, mogą się zdecydowanie na temat tego szpitala wypowiadać?! To jest historia taka: mówił ktoś do obrazu, a obraz jemu - ani razu. Panie przewodniczący komisji zdrowia....szczęścia, pomyślności i wszystkiego najlepszego: konkrety, konkluzja z tego spotkania.

Czy... 31.10.2019 19:33
Sz. P. Mówi się, że dla wielkich ludzi nie ma przygotowanych butów. Jakiej konkluzji i odpowiedzi P. oczekuje? Kto P. powie, że ...2019 r. to będzie plajta?

Do czy 02.11.2019 13:07
Bo mając dodatkowe 4 banki z NFZ i full kasy ze starostwa to raczej ujemny bilans będzie porażka...poza tym jeszcze będzie kasa odłożona na rezerwy...wiec raczej skończą na minusie

Opinie
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Malarska opowieść o rzece Marcina Stańca Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na wyjątkowy wernisaż malarstwa „W NURCIE”, który odbędzie się 17 stycznia, o godz. 18 w sali wystawowej MCK przy placu Kościuszki 18. Wstęp wolny.Ekspozycja obejmuje zbiór prac powstałych na przestrzeni ostatnich trzech lat w ramach cyklu „Rzeka”. Motyw rzeki w pejzażu jest obecnie głównym tematem malarskim realizowanym przez autora. Obrazy przedstawiają miejsca, które artysta lubi nazywać „swoimi”. Są to leśne strumienie i zbiorniki wodne znajdujące się w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego. Prace wykonane zostały w technice olejnej na płótnie.Marcin Staniec to artysta wszechstronny – malarz, grafik, ceramik, a także organizator licznych plenerów artystycznych. Jego bogaty dorobek obejmuje m.in. udział w prestiżowej wystawie „Najlepsze dyplomy ASP” oraz nagrodę Galerii Manhattan. Od 2017 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów oraz aranżuje wystawy w Miejskim Centrum Kultury. Jest także autorem projektów murali, scenografii dla lokalnych instytucji kultury, a także współtworzy elementy graficzne dla Love Polish Jazz Festival.Wystawa „W NURCIE” to nie tylko podróż po malowniczych zakątkach regionu, ale również okazja do zapoznania się z wyjątkową wrażliwością artysty, który z pasją i niezwykłą starannością uchwycił piękno natury.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.01.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 25 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 337 Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 337 w wykonaniu standardowym w kolorze buk. Akcesoria: stolik Rubens 3 w kolorze buk.Łóżko PB 337 jest szczególnym łóżkiem do opieki długoterminowej, które w przeciwieństwie do klasycznych łóżek posiada możliwość opuszczenia krawędzi leża do poziomu ok. 23 cm. Niskie, dolne położenie leża ułatwia dostęp osobom z problemami z koordynacją ruchową i zwiększa bezpieczeństwo pacjenta nawet przy opuszczonych barierkach bocznych.Więcej informacjiKolory standardowe: DETALE PRODUKTU:1. Położenie leża 23 cm od podłogi4. Solidne koło z hamulcem2. Zabudowane napędy podnoszenia łóżka5. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji3. Leże z regulacją twardości6. Dodatkowa regulacja za pomocą rastomatu OPCJE:zmiana wypełnienia leża • zmiana długości leża • zmiana kolorystykiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 23 do 63 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:219 × 102 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 7 cmCiężar całkowity:101,4 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-337 [PDF]
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama