Impreza została zorganizowana w celu zwiększenia świadomości ekologicznej mieszkańców naszego miasta, zwrócenia uwagi na problemy zanieczyszczenia powietrza i segregacji odpadów. Zorganizowany został m.in. pokaz prawidłowego rozpalania w piecu. Ekspert z Tarnowa, który z podobnymi pokazami jeździ do różnych miast i miejscowości w całej Polsce pokazał dwa sposoby rozpalania ognia. Jeden kiedy palenisko rozpalamy "od dołu", który jest nieprawidłowy i drugi, kiedy ognień podkładamy "od góry" - prawidłowy.
Do pierwszego z pieców wsypano węgiel oraz drewno, a następnie podpalono je od dołu, tak jak robi to większość osób. Po kilku minutach z komina zaczęła się wydobywać bardzo duża ilość gęstego dymu. W drugim piecu węgiel oraz drewno podpalono od góry. Dym, który się z niego unosił był niemal niezauważalny. Ekspert przekonyał, że przy rozpalaniu od góry istnieje ogromna, prawie dwa razy większa oszczędność opału i nie wydobywa się tak dużo zanieczyszczeń do powietrza.
W czasie happeningu porozmawiać można było też z kominiarzami, którzy doradzali jak palić, jakiego paliwa używać, co zrobić, żeby palić oszczędnie, skutecznie i nie zanieczyszczać środowiska.
Wystawionych zostało też wiele stoisk, na których przedstawione zostały oferty pieców, pomp ciepła, rekuperacji, fotowoltaiki, biodegradowalnych naczyń jednorazowych.
Wiele osób zadawało pytanie: jaki piec kupić, skoro w niektórych miastach, np. w Krakowie został wydany zakaz palenia w piecach węglem i drewnem i nawet są już ukarane pierwsze osoby, które nie zastosowały się do tego zakazu. Kominiarz z Tomaszowa Mazowieckiego twierdzi, że w Europie odchodzi się już od palenia gazem, który u nas na razie jest uznawanyza ekologiczny.
Straż miejska zaprezentowała drona, który służy do badania dymu, jaki wydobywa się z kominów. Za jego pomocą można zbadać czy do paleniska nie trafiają śmieci.
Każdy miał możliwość porozmawiać z ekspertami, m.in. na temat możliwości uzyskania dotacji na wymianę pieca czy przyłączenia nieruchomości do miejskiej sieci ciepłowniczej.
Pracownicy Zakładu Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej udzielali porad na temat właściwej segregacji odpadów, natomiast przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej informacji o możliwości uzyskania dopłat do zakupu opału.
W happeningu wzięli też udział strażacy, z którymi można było porozmawiać o tym, jak dbać o środowisko i własne bezpieczeństwo.
Było także stoisko Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego, na którym główną atrakcją był autobus hybrydowy.
Napisz komentarz
Komentarze