Posłużę się przykładem remontu ulicy Armii Krajowej, który nie tak dawno został przeprowadzony w sposób gruntowny. Wykonano kanalizację, chodniki i oczywiście nowe oznakowanie. I tu właśnie pojawia się problem.
Wjeżdżamy w ul. Armii Krajowej i jak widać jest to tzw. "ślepa ulica". Warto jednak zauważyć, że ulica jest też drogą wewnętrzną, a więc brakuje znaku D-46. Można by mieć wątpliwości co do odległości poszczególnych znaków.
Na zdjęciu poniżej widzimy zestaw znaków D-18 z tabliczką pod nim T-30h a dalej widać znak D-18 z tabliczką KONIEC i to jest jedyny odcinek który jest zgodny z przepisami.
Pamiętajmy że, za przejściem dla pieszych można się zatrzymywać w odległości ponad 10 metrów od niego.
Jadąc dalej, za skrzyżowaniem (no właśnie czy to teraz jest skrzyżowanie z ul. Małkowskich skoro jest tam szlaban - jest to raczej droga dojazdowa gdzie zarządcą jest spółdzielnia mieszkaniowa Przodownik) jest znak B-36 z tabliczką pod nim T-25a czyli zakaz zatrzymywania po prawej stronie są 2 znaki ale one są zbyt nisko postawione.
Po lewej stronie jest brak jest znaków informujących, że w tym miejscu znajduje się parking i w jaki sposób tam parkować pojazd, czyli D-18 tabliczką T-30a
Odrobinę dalej, przy wjeździe do garaży znajduje się znak „droga wewnętrzna”, gdzie (jak już wcześniej pisałem) cała ulica Armii Krajowej jest drogą gminną. Najciekawszy jest tam znak B-39 "Strefa ograniczonego postoju". Znak taki powinno się inaczej opisać. Stosuje się go bowiem w celu oznakowania strefy, w której obowiązuje zakaz postoju pojazdów na wszystkich drogach poza miejscami wyznaczonymi do postoju pojazdów. Na tarczy znaku podaje się informacje o zakresie obowiązywania znaku (dni, godziny, itp.). W tym miejscu nie ma tam wyznaczonych stanowisk postojowych.
Dalej widzimy znak B-36. Po co on się tam znajduje, skoro zaraz z szlabanem jest znak B-36 a nigdzie nie było odwołania. Jeśli już, to za wjazdem do garaży powinien stanąć znak B-36 z tabliczką T-25b czyli kontynuacja zakazu zatrzymywana. Wspomnę jeszcze o słupkach. Przyznam, że nie wiem dlaczego, ale mam wrażenie, że w tym mieście ktoś się uparł na słupki, które wstawia się gdzie się chce. Te, które widać na zdjęciu, mają wysokość 1.10m. Są dostosowane do ogrodzenia łańcuchowego U-12b. Na górze i po środku są miejsca do przykręcenia łańcucha
Do miejsc gdzie nie dopuszcza się wjeżdżania i parkowania na chodnikach służą słupki U-12c które mają wys. od 0,6 do 0,8 metra i nie muszą być barwy biało czerwonej mogą być w formie ozdobnej z kolorem dostosowanym do otoczenia.
Mamy tu koniec drogi, a więc zawracamy i widzimy znak B-36, który stoi chyba tylko po to, aby nikt nie blokował dojścia do ZUS-u. Patrząc dalej, na następne zdjęcie, widzimy miejsca oznakowane znakami D-18 z tabliczką T-30a. Dlaczego więc pojazdy parkują tak, jak widać na fotografii. Gdzie jest chodnik na tym odcinku drogi ?
Jadąc dalej widzimy koniec parkingu i znak B-36. Zakaz zatrzymywania się?
Podsumowując należy stwierdzić, że na tym odcinku drogi, który jest stosunkowo krótki, jest bardzo dużo do poprawienia w oznakowaniu. Obecny stan nie gwarantuje bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Moim zdaniem na wjeździe powinien stanąć znak D-40 czyli Strefa zamieszkania pod nim znak D-46 Droga wewnętrzna dalej na znaku D-18 znak D-4a czyli "Ślepa ulica".
Postawić należy też zestaw znaków D-18 z tabliczką T-30a
Zdjąć zbędna tabliczkę pod znakiem B-36 czyli T-25a, gdyż jest zbędna. Za prezentowanymi słupkami zlikwidować znak B-3b, ponieważ mieszkańcy muszą gdzieś parkować swoje pojazdy.
Ponadto należy wymienić tabliczkę pod znakiem obok ZUS-u z T-30a na tabliczkę T-30g lub T-30c, ponieważ nie wiadomo czy jest tam chodnik.
Przy transformatorze zdjąć znak B-36, gdyż jak wiadomo, że jeżeli będzie strefa zamieszkania to nie wolno się za tym znakiem zatrzymywać.
Oczywiście trzeba też postawić znak po lewej stronie przed wyjazdem z ulicy D-41 "Koniec strefy zamieszkania"
Dodam też że jest na tej ulicy mało miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych gdyż jest tylko jedno a ustawa mówi
- 1 stanowisko – jeżeli liczba stanowisk wynosi 6–15;
- 2 stanowiska – jeżeli liczba stanowisk wynosi 16–40;
- 3 stanowiska – jeżeli liczba stanowisk wynosi 41–100
Napisz komentarz
Komentarze