Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 stycznia 2025 22:58
Reklama
Reklama

Kartonowe piekło - ekologia na niby

Od nowego roku działać powinna tzw. Baza Danych Odpadowych. Obowiązek rejestracji w niej mają niemal wszyscy przedsiębiorcy.  Mamy kolejne przepisy, kolejne obciążenia i kolejne koszty. W dodatku mocno niedoprecyzowane. Związki Pracodawców alarmują,  że spora część firm nie miała świadomości, że musi zarejestrować się w BDO.  

BDO ma (przynajmniej w teorii) usprawnić kontrolę nad gospodarką śmieciową i ułatwić realizację obowiązków rejestrowych, ale także ograniczyć szarą strefę. Firmy na rejestrację  miały ostateczny czas  do 31 grudnia 2019 r. Niedotrzymanie tego terminu oznaczało brak możliwości wystawiania dokumentów i przyjmowania odpadów.  Problemem jest interpretacja, które z podmiotów są z obowiązku rejestracji zwolnione. 

Baza Danych Odpadowych powinna spełniać jednak przede wszystkim rolę proekologiczną. Chodzi o to, by folie, kartony i inne odpady nie trafiały do pieców a mogły być poddawane recyklingowi. Z tym, że i ten recykling okazuje się być fikcją. 

- Rzeczywiście mamy u nas sporo opakowań kartonowych. Zaopatrujemy setki pacjentów z całego powiatu w pieluchy i inne materiały pielęgnacyjne, rehabilitacyjne i lecznicze. Mamy w skali miesiąca setki, jeśli nie tysiące kartonów. Niemal wszystkie produkty przychodzą do nas zapakowane w ten sposób Jeszcze w połowie ubiegłego roku przychodzil do nas codziennie biedny, mieszkający po sąsiedzku, człowiek, który na tych kartonach sobie zarabiał. Pakował je na ręczny wózek i dowoził do skupu. We wrześniu przyszedł i powiedział, że nie będzie ich już od nas odbierał. Na pytanie o powód wyjął z kieszeni pokwitowanie ze skupu surowców wtórnych. Okazało się, że za kilogram tektury otrzymywał 5 groszy. Byłem zszkokowany. Aby zarobić 50 złotych musiał zebrać tonę papieru. Dodatkowo na skupie nikt nie chciał od niego tego surowca przyjąć, jeśli nie oderwał resztek taśmy klejącej. Tona makulatury i transport w drugi koniec miasta - opowiada Adrian Strzępek ze punktu zaopatrzenia medycznego przy ul. Słowackiego 4.  

Można zadac retoryczne pytanie: czy aby na pewno chodzi o ekologię i o to, by nie wywozić śmieci do lasu? Oczywistym jest, że dbałość o środowisko powinna się wszystkim opłacać a odbiorem makulatury i jej powtórnym przetwarzaniem, jak się okazuje, tak naprawdę nikt nie jest zainteresowany. Być może łatwiej i taniej jest wycinać drzewa, zamiast powtórnie przetwarzać dostępny surowiec. Jaki będzie efekt? Łatwo go sobie wyobrazić. Można się spodziewać, że duża jego część trafi do naszych płuc razem z duszącym dymem z przydomowych kotłowni. 

Wczoraj odwiozłem kartony do jednego ze skupów. Okazało się, że przyjęto je ode mnie niechętnie. Nikt nic nie wiedział. Kto ma odbiór i w jaki sposób zarejestrować. Zainkasowano ode mnie po 10 groszy od kilograma i nadal nie mam pojęcia co dalej robić z opakowaniami. Niby wniosek rejestracyjny do BDO złożyliśmy ale wciąż nnie mamy dostępu do systemu. Na pytanie, czy istnieje możliwość odbioru makulatury bezpośrednio z mojej firmy dowiedziałem, że takiej możliwości nie ma - żali się inny przedsiębiorca. 

Jak się okazuje są jednak firmy, które kartony od tomaszowskich przedsiębiorców odbierają. Koszt takiej usługi zaczyna sie na poziomie 150 zł za miesiąc. 

Abyśmy jednak odebrali mmakulaturę z Firmy, to musi byc ona również zarejestrowana w BDO. Póki co jest spore zamieszanie, a podniotów zaintersowanych dalszym przetwarzaniem na rynku brakuje -  mówi Krzysztof Kowalik z ABA - Serwis. 

Warto pamiętać, że mimo, iż wiele podmiotów o BDO dowiedziało się stosunkowo niedawno, to termin składania wniosków o rejestrację dla większości z nich upłynął 24 lipca 2018 roku. Obowiązek ewidencji odpadów nie jest więc niczym nowym. Nowością jest obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów on-line za pomocą rejestru BDO. Zmianę tą można porównać do wprowadzenia w księgowości plików JPK. Jeżeli podmiot ma obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów, mus zarejestrować się w rejestrze , by uzyskać od marszałka województwa 9 cyfrowy numer rejestrowy. 

Numer BDO muszą posiadać nie tylko zakłady produkcyjne czy firmy odpadowe, ale także np. gabinety stomatologiczne, apteki, gabinety lekarskie, weterynarze, warsztaty samochodowe, firmy budowlane, jednostki badawcze, tartaki, zakłady fryzjerskie i inne nawet małe zakłady rzemieślnicze. Obowiązek rejestracji w BDO mają także sklepy (chociaż istnieją wyjątki) oraz firmy, których działalność sprowadza się do zwykłej przy biurowe. W szczególny sposób zobowiązane do rejestracji są firmy wprowadzające produkty w opakowaniach.  

- Na rynku oodbioru odpadów komunalnych jest sytuacja katastrofalna. Ceny rosną w tempie lawinowym. To prawda, że to dzisiaj przedsiębiorca musi zapłacić za odbiór kartonów papierowych. I tak ma o tyle korzystną sytuację, że kartony to surowiec czysty, który znajduje jeszcze nabywcę. My jako miasto mamy problemem większy z sortowanymi odpadami. Nawet jeśli do nniebieskich pojemników trafia papier, to często wymga on dodatkowego sortowania. Koszt odbioru tony papieru za który płacimy sięga już 500 złotych - mówi Tomasz Surmański dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim. 

Wszyscy nasi rozmówcy podkreślają, że potrzebne są konkretne zmiany prawne. Obecnie segregacja odpadów (szczególnie komunalnych) jest niestety fikcją


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Seb 17.01.2020 07:42
Dodajmy, że gminy w planach zagospodarowania ochoczo wpisują zakaz gospodarowania odpadami a przedsiębiorca, który jadnak znajdzie miejsce gdzie mógłby przetwarzać odpady musi liczyć się z tym, że zezwolenie uzyska za... 2 lata.

Wczoraj Moskwa, dzis Bruksela 17.01.2020 23:35
Chcieliscie Europy... PiS te bzdury i tak dlugo wstrzymywal.

Ja 16.01.2020 19:45
Opowiadalam swojemu dziecku jak dawniej wygladala segregacja, butelki po mleku na wymiane, chodzilo sie i zbieralo butelki po wodce, mylo sie i do sklepu oplacalo sie zawsze pare groszy bylo. A teraz mamo, tato daj do Macdonalda, na pizze, tak dzieci spedzaja czas wolny. Makulture tez sie zbieralo i byl w zamian papier toaletowy, deficytowy podukt. A smieci wrzucalo sie do wiadra ktore bylo wylozone gazeta i wyrzucalo sie smieci raz na tydzien, bo to byly zazwyczaj obierki. A teraz wszystko w workach foliowych, czy to jest ekologiczne, opakowanie, goni opakowanie. Na zakupy chodzilo sie z siatka zylkowa, Czy ktos pamieta. Poprostu stalismy sie wygodni, przezremy cala ziemie, nie myslimy co bedzie jutro. Otaczamy sie coraz wieksza iloscia niepotrzebnych rzeczy. Zabawki dla dzieci, czy im jest tyle potrzebne? Mozna by bylo pisac i pisac, moze jakas refleksja was najdzie.

. 16.01.2020 20:41
To nawet nie wygoda. Nuuwoczesnosc, czyli - jedynie mniemanie - ze zyje sie na wyzszym standardzie bo kubelko workiem sie wylozy. A niejednokrotnie brakuje na podstawy zycia. Rozne sa strategie zagluszania kompleksow.

Ewa 17.01.2020 17:07
Co tu debatowac, jest jak jest i to kazdy widzi. Opakowania, kartony, pudelka, torebki i masa rzeczy, ktore nie sa potrzebne a jednak sie je kupuje. Dzieci tona w zabawkach, dorosli maja buty na sezon i w kontener, kurtka stara bo ma pol roku, do kosza, gacie jeszcze dobre ale w sam raz do smietnika. A co do siatek, ja pamietam, ze wczesniej byly takie plecione ze sznurka. Nosilo sie w nich chleb wypiekany na Zgorzelickiej, warzywa z rynku i nigdy one siatki nie zawiodly, zawsze cale i mocne. I komu one przeszkadzaly?

W
w_p 25.01.2020 23:10
A kto Tobie przeszkadza chodzić z siatka plecioną ze sznurka?

Co do ciuchów, 26.01.2020 13:20
to są w naszym mieście kontenery, do których można wrzucać zbędną odzież. Nie jest powiedziane, że to musi być odzież w super stanie, bo odbiorca segreguje ją i te w dobrym stanie przeznacza do sprzedaży (vide lumpex), a dziurawe, czy też podarte przerabia na czyściwo i sprzedaje zakładom do czyszczenia maszyn. No, ale ciężko niektórym ruszyć doopę z sofy i zanieść do kontenera, bo to zajmie 5-10 min. lepiej sru do pojemnika ze zmieszanymi, albo jeszcze lepiej - do kosza w parku.

Czy to nasza wina? 26.01.2020 13:06
Czy my produkujemy te odpady? Zróbmy zakupy w jakimkolwiek sklepie, bo niestety musimy coś jeść, to do domu przyniesiemy całą stertę plastiku. Kilka plasterków wędliny opakowane w w torebkę foliową, w której zmieściłoby się nawet kilogram tej wędliny, A nie można by taką ilość zapakować w kawałek papieru jak ongiś bywało? Kupujący jest wręcz zmuszany do zakupu art. żywnościowych pakowanych w folię, bo innej możliwości nie ma. Co do makulatury. Weźmy np. leki. Kupuję co 2 m-ce leki i jak są pakowane? Ano, kartonowe pudełko + wielka instrukcja użytkowania, a środku 1 blister leku o zawartości 30 tabletek. Już w aptece przepakowuję tą pełną reklamówkę leków i do jednego pudełka wkładam zawartość 3 pudełek i wychodzę z reklamówką zapełnioną do połowy, a puste opakowania pozostawiam w aptece. Zakłady produkują opakowania foliowe i zarabiają na tym, sklepy sprzedają nam te opakowania (za jednorazówkę w pewnym sklepie zażądano 0,50 gr) - zarabiają, a my musimy dodatkowo płacić za wywóz śmieci, a nie można tej opłaty za utylizację przerzucić na producenta? Dlaczego my konsumenci mamy być ich sponsorami? Zabronić w sklepach sprzedaży artykułów pakowanych w folię i zaraz będzie inaczej.

rwd 16.01.2020 18:32
Tu nie chodzi o ekologię, planetę, przyszłość dla dzieci tylko o pieniądze, olbrzymie pieniądze.

x 16.01.2020 18:58
100% prawdy!

Lubisz zadawac ból :( 17.01.2020 23:26
Ale dlaczego nie zaznaczyc gdzies jasno, ze Rzad RP, musial to wprowadzic, bo wymusza to prawo unijne?

LzB 17.01.2020 23:39
Tylko bez jakos numerow, bzdur formalnych. No nie wiem, nie zrozum mnie zle, to jest propozycja.

? 17.01.2020 23:38
Ktos stoi za Gretą Thumberg? To, ze tatus ktoremu sie nie chce pracowac, prowadzi jej profil - to juz wiemy. Ale kto na to daje hajs?

Opinie
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Malarska opowieść o rzece Marcina Stańca Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na wyjątkowy wernisaż malarstwa „W NURCIE”, który odbędzie się 17 stycznia, o godz. 18 w sali wystawowej MCK przy placu Kościuszki 18. Wstęp wolny.Ekspozycja obejmuje zbiór prac powstałych na przestrzeni ostatnich trzech lat w ramach cyklu „Rzeka”. Motyw rzeki w pejzażu jest obecnie głównym tematem malarskim realizowanym przez autora. Obrazy przedstawiają miejsca, które artysta lubi nazywać „swoimi”. Są to leśne strumienie i zbiorniki wodne znajdujące się w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego. Prace wykonane zostały w technice olejnej na płótnie.Marcin Staniec to artysta wszechstronny – malarz, grafik, ceramik, a także organizator licznych plenerów artystycznych. Jego bogaty dorobek obejmuje m.in. udział w prestiżowej wystawie „Najlepsze dyplomy ASP” oraz nagrodę Galerii Manhattan. Od 2017 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów oraz aranżuje wystawy w Miejskim Centrum Kultury. Jest także autorem projektów murali, scenografii dla lokalnych instytucji kultury, a także współtworzy elementy graficzne dla Love Polish Jazz Festival.Wystawa „W NURCIE” to nie tylko podróż po malowniczych zakątkach regionu, ale również okazja do zapoznania się z wyjątkową wrażliwością artysty, który z pasją i niezwykłą starannością uchwycił piękno natury.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.01.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 25 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 337 Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 337 w wykonaniu standardowym w kolorze buk. Akcesoria: stolik Rubens 3 w kolorze buk.Łóżko PB 337 jest szczególnym łóżkiem do opieki długoterminowej, które w przeciwieństwie do klasycznych łóżek posiada możliwość opuszczenia krawędzi leża do poziomu ok. 23 cm. Niskie, dolne położenie leża ułatwia dostęp osobom z problemami z koordynacją ruchową i zwiększa bezpieczeństwo pacjenta nawet przy opuszczonych barierkach bocznych.Więcej informacjiKolory standardowe: DETALE PRODUKTU:1. Położenie leża 23 cm od podłogi4. Solidne koło z hamulcem2. Zabudowane napędy podnoszenia łóżka5. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji3. Leże z regulacją twardości6. Dodatkowa regulacja za pomocą rastomatu OPCJE:zmiana wypełnienia leża • zmiana długości leża • zmiana kolorystykiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 23 do 63 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:219 × 102 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 7 cmCiężar całkowity:101,4 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-337 [PDF]
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama