Jak działa intercooler?
Pozornie intercooler budową przypomina klasyczną chłodnicę płynu chłodniczego. Jednak w tym przypadku przez urządzenie w rzeczywistości nie przepływa żadna ciecz, tylko powietrze, które ulega schłodzeniu. W zdecydowanej większości przypadków przy chłodnicy powietrza nie ma wentylatora. Obniżenie temperatury następuje w czasie jazdy samoczynnie. Tym samym do intercoolera trafia powietrza gorące emitowane przez element doładowujący. Potem jest ono schładzane i poprzez układ dolotowy trafia do silnika. Spore znaczenie ma przy tym pojemność intercoolera. Jeśli jest ona zbyt duża, niemożliwe może być utrzymywanie właściwego ciśnienia. Powstaje wówczas tzw. turbodziura. Z kolei pojemność zbyt mała sprawia, że potencjał silnika jest po prostu niewykorzystany.
Najczęstsze awarie intercoolera
Podobnie jak wszystkie inne elementy w samochodzie, również i intercooler może w końcu ulec uszkodzeniu. Eksperci z iParts.pl zwracają przy tym uwagę, że sporo zależy w rzeczywistości od sposobu eksploatacji samochodu.
Najpopularniejsze usterki intercoolera to m.in. nieszczelność czy zanieczyszczenie powodujące niewłaściwy przepływ powietrza. Na skutek oddziaływania kamieni czy innych przedmiotów znajdujących się na drodze, intercooler może ulec zniszczeniu zewnętrznemu, co prowadzi do jego rozszczelnienia. Zjawisku temu sprzyja także korozja. Dodatkowo w starszych samochodach do układu niekiedy dostaje się olej. Powoduje on zanieczyszczenie intercoolera, który z czasem przestaje należycie spełniać swoją rolę. Dzieje się tak m.in. wówczas, gdy turbosprężarka jest już mocno zużyta. Czasami za zanieczyszczenie chłodnicy doładowania odpowiada również zawór ERG, przez który przepływają spaliny. Rozwiązania w takiej sytuacji są dwa – próba wyczyszczenia tego elementu lub zakup nowej części.
Rodzaje intercoolerów
Nie wszyscy wiedzą o tym, że istnieją różne rodzaje intercoolerów. W samochodach z silnikami doładowywanymi stosowane są klasyczne urządzenia z wlotem i wylotem schłodzonego powietrza, znajdującymi się po tej samej stronie. Czasami stosuje się również intercoolery typu cross-flow. Dają one gwarancję skutecznego chłodzenia. Wynika to z faktu, że wlot i wylot znajdują się w tym przypadku po przeciwnych stronach.
W kwestii charakterystyki urządzenia wiele zależy też od samego koncernu. Przykładowo, niektórzy producenci oferują tylko chłodnice doładowania posiadające wentylator, który wymusza niejako obieg powietrza. Poza tym wyróżnia się chłodnice wodne czy systemy natrysku wody prosto na wspomniany intercooler. Możliwości jest więc naprawdę wiele. Niezależnie od tego, jaka chłodnica doładowania jest potrzebna, z pewnością każdy znajdzie dobry intercooler w iParts.pl. Jest to sklep internetowy z wyjątkowo bogatą ofertą.
Napisz komentarz
Komentarze