Do wyboru będzie kilka wariantów. Jedną z propozycji jest przesunięcie części środków na dotacje do wymiany pieców i zawężenie budżetu jedynie do „ekologicznych projektów”.
‒ Dane, które uzyskaliśmy podczas inwentaryzacji źródeł ciepła w mieście, skłaniają do refleksji. Mam więc propozycję dla tomaszowian. Może część budżetu partycypacyjnego powinna być przeznaczona na zielone projekty? Na walkę ze smogiem? TBO to budżet mieszkańców i to oni zdecydują jak będzie on wyglądał i czy coś w ogóle zmieniać – mówi Marcin Witko i zachęca do głosowania w ankiecie.
W przyszłym tygodniu na stronie https://tomaszowskibo.pl/ pojawi się ankieta z przygotowanymi możliwymi wariantami.
Inwentaryzacja pieców została zakończona zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego do 15 października 2019 roku. Ankiety można było składać za pośrednictwem platformy internetowej oraz poczty elektronicznej lub w trakcie wizyty osobistej w Urzędzie Miasta w Wydziale Ochrony Środowiska. Ponadto ankieterzy starali się dotrzeć do wszystkich właścicieli nieruchomości, którzy ankiety nie złożyli w wyznaczonym terminie. Wypełnione ankiety nadal oczywiście można składać w Urzędzie Miasta.
W rezultacie przeprowadzonej inwentaryzacji pieców i urządzeń grzewczych w 2019 roku udało się uzyskać informację z 5134 posesji. Wyniki przedstawiają się następująco:
‒ 5834 urządzeń grzewczych w 5134 posesjach,
‒ 4290 urządzeń na paliwo stałe,
‒ 1284 pieców na gaz,
‒ 93 posesje ogrzewane jest z miejskiej sieci ciepłowniczej,
‒ 84 budynki ogrzewane olejowo,
‒ 75 posesji ogrzewane jest poprzez OZE,
‒ 8 budynków nie jest aktualnie ogrzewanych
Warto nadmienić, że różnica pomiędzy liczbą posesji, a liczbą pieców i urządzeń grzewczych wynika z faktu, że na jednej posesji jest więcej niż jedno źródło ciepła (np. jednocześnie jeden dom ma piec na paliwo stałe, jak i gazowe albo ogrzewany jest gazem ziemnym i dodatkowo ma kominek).
Z wykresu wynika, że ze starego źródła ciepła korzysta nadal 37% posesji. Nowych pieców jest 31%, natomiast z pieców i urządzeń grzewczych w przedziale wiekowym 5-10 lat korzysta 32% tomaszowian.
W 1225 posesjach właściciele deklarują wymianę pieców.
W 2019 roku Urząd Miasta zlecił opracowania Gminnego Programu Niskoemisyjnego. Autorem tego dokumentu jest firma EKOLOG Sp. z o.o. z Poznania. Prace nad nim potrwają do końca maja 2020 roku. Przedmiot zamówienia obejmuje kompleksowe przygotowanie dokumentu wraz z przeprowadzeniem strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.
- Podejmujemy wiele inicjatyw i akcji, żeby poprawiać czyste powietrze, chociażby takich, jak wymiana starych autobusów, pomagamy ludziom w wypełnianiu wniosków w programie "Czyste powietrze" i mamy bardzo duże uczestnictwo we wszystkich programach rządowych. Ostatnio przeprowadzona inwentaryzacja źródeł ciepła w Tomaszowie Mazowieckim pokazała, że pieców węglowych w naszym mieście jest, niestety, jeszcze wciąż bardzo dużo. Największa ich ilość, to są piece o wieku powyżej 10 lat, czyli możemy przypuszczać, że mogą mieć 15, a nawet 20 lat. Wiemy wszyscy, że tak stare piece, tak zwane śmieciówy, czyli piece na wszystko. W związku z tym, chcemy zaproponować mieszkańcem, w celu dbania o nasze zdrowie io czystość powietrza w mieście, aby przeznaczyć środki Budżetu Obywatelskiego lub ich część na tzw. zielony budżet.Przeznaczymy je na dofinansowanie źródeł ciepła, nowoczesne rozwiązania technologiczne i wymianę tych starych kopciuchów na nowe - mówił Prezydent Witko
Prezydent podkreślał, że władze miasta mają świadomość, że zakazy i kary nie pomagają. Przytoczył przykład Krakowa, gdzie już od wielu miesięcy funkcjonuje zakaz spalania paliw stałych w piecach, a mimo to, wczoraj powietrze było najgorsze w Polsce. - Nawet były propozycje, aby w Krakowie ogłaszać stan klęski żywiołowej, tak niskiej jakości było powietrze. Nic nie jest w stanie tak dobrze wpłynąć na poprawę, jak pomaganie mieszkańcom poprzez dofinansowanie wymiany źródeł ciepła
Napisz komentarz
Komentarze