Porządek przede wszystkim! Właściwie zaplanuj każdy drobiazg
Wniosek o wydanie opinii inspektora sanitarnego, podobnie jak ten dla straży pożarnej, zwierać musi szereg dokumentów. Wśród nich znajdzie się plan organizacyjny i graficzny. Konieczne jest uprzednie ustalenie wielu aspektów, takich jak dostęp do punktów wodnych, lokalizacja obiektów handlowych i gastronomicznych, sanitariatów i innego zaplecza dla obsługi oraz uczestników, czy miejscach, w których gromadzić będziemy odpady. Nie należy zapominać także np. o punktach pomocy medycznej.
Planowanie wydarzenia, jeśli tylko inne okoliczności, takie jak dogodne terminy czy lokalizację mamy już ustalone, powinniśmy więc rozpocząć od rzutu oka teren, jaki mamy do dyspozycji. Im więcej czasu spędzimy nad sporządzaniem poszczególnych wariantów planu, tym mniej kłopotów organizacyjnych grozi nam w momencie, gdy przyjdzie dzień wcielenia go w życie.
Właściwe zorganizowanie przestrzeni to jedno z naszych najważniejszych zadań. Tak, aby możliwa była sprawna komunikacja, również na wypadek sytuacji kryzysowych, a jednocześnie służące jej ciągi nie utrudniały realizacji zaplanowanego w danym miejscu programu. Wydzielenie niektórych przestrzeni będzie konieczne, przy czym warto odpowiednio dobierać ogrodzenia. Niekiedy najwłaściwsze będą pełne, innym zaś razem ażurowe lub nawet niskie, niezasłaniające widoku, a więc pozwalające na łatwą orientację gości w przestrzeni.
Toaleta przenośna to konieczność. Ile powinno ich być?
Bez dostępu do napojów i artykułów spożywczych trudno wyobrazić sobie udaną zabawę, jeśli ma ona trwać wiele godzin. To z kolei niesie ze sobą dodatkowe potrzeby. Zgodnie z przepisami, za zgodą inspektora sanitarnego można na terenach skanalizowanych sytuować ustępy tymczasowe, nieskanalizowane. W tej roli od wielu lat znakomicie sprawdza się dobrze nam znana toaleta przenośna w formie kabiny z tworzywa sztucznego, jakiej dostarczenie i obsługę oferuje np. firma Alfa Partner. Ile jednak powinno ich być?
Wszystko zależy rzecz jasna od liczby uczestników, nie ma tu jednak miejsca na uznaniowość. Gdy nie będzie ona przekraczała tysiąca, konieczna jest jedna na 250 osób. W przedziale powyżej tysiąca do dziesięciu tysięcy dodatkowo doliczamy po jednej na 750 osób. Jeśli spodziewamy się jeszcze liczniejszego grona, zliczamy – tak jak poprzednio, po jednej na 250, 750, oraz dodatkowo na 1000 osób. Istotna jest jednak także postać dostępnej na miejscu oferty gastronomicznej. Jeżeli bowiem podczas wydarzenia będzie miała miejsce konsumpcja piwa, liczba niezbędnych kabin ustępowych rośnie o połowę!
Napisz komentarz
Komentarze