- Od 1 kwietnia jest nowa procedura, którą finansuje NFZ: świadczenie udzielane przez zespoły transportu medycznego. To po prostu przewóz pacjenta ambulansem z ratownikami z jednego szpitala do innego szpitala w ściśle określonych sytuacjach. Tak jak wyjaśniałam wcześniej dotąd organizowały to same szpitale i czasami czas oczekiwania na transport ryzykownie się wydłużał. Teraz, częściowo, organizuje to i opłaca NFZ - wyjaśnia Anna Leder, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
W wyniku konkursu ŁOW NFZ wybrał Falcka jako realizatora tego transportu w 4 obszarach w Łódzkiem. Oznacza to, że 4 ambulanse z 3 ratownikami są do dyspozycji szpitali w naszym województwie. Szpitale zgłaszają potrzebę transportu do dyspozytora. Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA ZDROWIA 1 z dnia 15 lutego 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. W przypadkach uzasadnionych medycznie dostęp do opieki lekarskiej odpowiedniej do stanu zdrowia pacjenta zapewnia szpital, który zleca transport. Lekarz może zastąpić pielęgniarkę systemu lub ratownika medycznego w realizacji świadczenia lub być trzecią osobą realizującą świadczenie. Ryczałt za dobę pracy zespołu 3-osobowego waha się od 2699 do 2932 zł.
Na te zapisy zwracają uwagę lekarze z Tomaszowskiego Centrum Zdrowia. Możliwość zapewnienia lekarza przez oddział, z którego organizowany jest transport są mocno ograniczone. W skrajnych przypadkach może okazać się, że pacjenci pozostający na oddziale pozostaną bez opieki.
- Świadczenia opieki zdrowotnej udzielane są przez zespół transportu medycznego tylko i wyłącznie w przypadkach określonych przepisami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 15 lutego 2019 r. tj. w przypadku konieczności przetransportowania pacjenta między świadczeniodawcami realizującymi świadczenia gwarantowane z zakresu leczenia szpitalnego - dodaje Anna LEder.
Rozporządzenie wymienia następujące stany chorobowe:
- niewydolność oddechowa wymagająca sztucznej wentylacji;
- niewydolność układu krążenia;
- stany wymagające interwencji chirurgicznej i po zabiegach;
- inne (np. drgawki).
Realizacja niniejszych świadczeń obejmuje transport oraz udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej przez zespół transportu medycznego w szczególności w przypadku konieczności:
- niezwłocznego wykonania zabiegu u innego świadczeniodawcy;
- zachowania ciągłości leczenia u innego świadczeniodawcy.
Wprowadzenie nowego świadczenia gwarantowanego (świadczenia udzielane przez zespół transportu medycznego), nie zwalnia świadczeniodawców udzielających świadczeń w rodzaju leczenie szpitalne z obowiązku zapewnienia świadczeniobiorcom transportu sanitarnego w ramach kompleksowości na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 10 listopada 2017 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego
NFZ podkreśla, że zespoły transportu medycznego nie mogą być wykorzystywane do transportu sanitarnego, w szczególności w przypadku:
- transportu pacjenta do innego podmiotu celem przeprowadzenia konsultacji specjalistycznej (i z powrotem),
- transportu pacjenta do innego podmiotu na badania diagnostyczne, np. TK, MRI, itp. (i z powrotem),
- transportu materiałów biologicznych i materiałów wykorzystywanych do udzielania świadczeń zdrowotnych.
Napisz komentarz
Komentarze