Pierwszą rzeczą, jaką najczęściej się wymienia w kontekście ekologii, to zakup nowego taboru dla komunikacji miejskiej oraz wprowadzenie bepłatnych przejazdów dla mieszkańców miasta. Ma to ograniczyć liczbę poruszających się po ulicach samochodów. Czy tak stało się rzeczywiście w czasie ostatnich lat? Trudno powiedzieć. W każdym razie według danych Miejskiego Zakładu Komunikacji, autobusy przewożą coraz więcej pasażerów. Kolejne działania MZK planuje po połączniu ze ZDiUM.
W te działania w zakresie komunikacji ekologicznej włącza się też bezpośrednio miasto, które przymierza się do budowy stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. - Podpisaliśmy już umowę z PGE Nova Energia na budowę trzech stacji ładowania. W tej chwili prace nieco zwolniły ze względu na epidemię. Pojawią się one przy Arenie Lodowej, Urzędzie Miasta i na Placu Kościuszki. Mamy też w planach kolejne dwie lokalizacje przy Skansenie Rzeki Pilicy oraz w MZK. Dla miasta będą to inwestycje bezkosztowe - wyjaśnia dyrektor Adam Koziełek.
Prezydent Witko poszukuje też rozwiązań w zakresie mozliwości budowy farm fotowoltaicznych. Magistrat zinwentaryzował tereny miejskie, na których mogły by one być zlokalizowane. Urzędnicy zapoznają się też z dostępnymi na rynku technologiami. - Chcemy wejść też w projekt hydro agro, gdzie będziemy mieli możliwość nie tylko wytwarzania energii ale również zbierać wodę spływającą po panelach do zbiorników a następnie wykorzystywać do podlewania roślin. Wspólnie z moimi współpracownikami niedawno podobne instalacje oglądaliśmy - tłumaczy Prezydent. Miasto złożyło jakiś czas temu wniosek o dofinansowanie wymiany oświetlenia na ulicach. Dzięki temu projektowi będzie taniej i bezpieczniej. Zredukowana zostanie też ilość pobieranej energii.
Zakład Gospodarki Cieplowniczej, zgodnie z opracowaną strategią, przymierza się do zdywersyfikowania źródeł dostarczanego przez siebie ciepła. ZGC będzie wytwarzać je z tzw. biomasy. Podpisano już umowę z firmą, która zbuduje przy ulicy Wierzbowej nowy kocioł na biomasę o mocy 5 MW. Dzięki tej inwestycji spółka nie będzie ponosić opłat związanych z emisją dwutlenku węgla.
Prezes Jan Woźniak zapowiada także budowę nowoczesnej kotłowni gazowej. Inwestycja będzie możliwa na przełomie roku 2023/2024 kiedy PGNIG doprowadzi do Tomaszowa odpowiednią linię przesyłową. Ponadto ZGC wystąpił o zmianę w planie zagospodarowania przestrzennego terenów przy ul. Wierzbowej pod budowę farmy fotowoltaicznej 0 mocy 0,5 MW. Spółka zamierza finasować swoje inwestycje m.in. z tzw. funduszy norweskich.
Roman Derks, prezes Areny Lodowej planuje inwestycje, które pozwolą mu zaoszczędzić w skali roku ok. 300 tys. zł. Jedna z największych w Polsce "chłodni" ma wysokie zapotrzebowanie energetyczne. W spółce powinny pojawić się instalacje fotowoltaiczne.
Zakład Gospodarki Wodnej i Kanalizacyjnej chce wprowadzić energetyczny obieg zamknięty. Początek to gospodarka odpadami (więcej na ten temat: W Tomaszowie Mazowieckim powstanie nowoczesny PSZOK). ZGWIK złożył do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wnioski o dofinansowanie szeregu inwestycji w tym obejmujących wykorzystanie osadów powstałych po oczyszczaniu ścieków. Chciałoby również zainwestowac w farmę fotowoltaiczną. Spólka z środków NFOŚ zbudowała wzorcową turbinę wodną, która wykorzystuje do wytwarzania energii odprowadzane do Pilicy oczyszczone ścieki.
Największe problemy z działaniami związanymi z ochroną czystości powietrza ma Tomaszowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Zarządza zasobami nieruchomości, w których duża liczba mieszkań nie jest wyposażona w instalacje centralnego ogrzewania. To między innymi z nich dobywa się trujący dym. Spółka ponosi kolosalne koszty związane z adaptacją lokali mieszkalnych.
W ubiegłym roku przeprowadzono kompleksową termomodernizację (w tym doprowadzenie miejskiego ciepła) budynku wielorodzinnego wprzy ul.Farbiarskiej. Obecnie TTBS przymierza się do remontu kolejnych budynków. Montuje też panele (m.in. na swojej siedzibie przy ul. Majowej). Panele zaprojektowano także na nowych blokach przy ul. Barlickiego. Inwestycji mogłoby być więcej, gdyby spółka nie ponosiła strat przez lokatorów nie płacących czynszów oraz nie wnoszących opłat za zużyte media.
Warto pamiętać też, że na przestrzeni lat zmodernizowano szereg podległych miastu szkół i przedszkoli.
Napisz komentarz
Komentarze