To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek w kraju i wygląda na to, że nasze województwo ma stanowić poligon doświadczalny dla podobnych działań centralizacyjnych w całej Polsce. Niestety nikt nie myśli o tym, w jaki sposób zrekompensować straty dotychczasowym operatorom, którzy często dzięki dochodom pogotowia mogli w jakimś stopniu zrekompensować sobie straty na innych szpitalnych oddziałach.
Aktualna umowa o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ratownictwo medycznego została zawarta przez Narodowy Fundusz Zdrowia z Wojewódzką Stacją Ratownictwa Medycznego w Łodzi, reprezentującą także pozostałych 11 współrealizatorów (w tym Tomaszowski Centrum Zdrowia), którzy razem z WSRM przystąpili do postępowania konkursowego.
Umowa została zawarta na okres od 01.04.2019 r. do 31.12.2020 r. Z końcem roku więc wygaśnie z mocy prawa. Powstaje więc oczywiste pytanie: co dalej z Pogotowiem w naszym mieście? Mimo, że upłynęła połowa września, nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie.
Groźba przejęcia całości przez WSRM jest realna, dlatego zarówno Prezes Wiesław Chudzik jak i Zarząd Powiatu Tomaszowskiego prowadzą rozmowy zarówno z dyrektorem łódzkiego oddziału NFZ, jak i wojewodą łódzkim. Włączyli się w nie także poseł Grzegorz Wojciechowski oraz senator Rafał Ambrozik. Z jakim skutkiem dowiemy się zapewne dopiero w grudniu.
Co na to NFZ?
- Jeśli realizatorzy umowy chcą częściowo lub całkowicie wycofać się z umowy konsorcyjnej w takiej sytuacji dopuszcza się przejęcie zadań przez pozostałych uczestników konsorcjum, co ma na celu zapewnienie ciągłości opieki nad pacjentami i uniknięcie rozwiązania umowy. Decyzje w tej sprawie wymagają wprowadzenia zmian w treści umowy konsorcyjnej, co oznacza, że zapadają za wiedzą i zgodą współrealizatorów. Stosownie do nowych zapisów umowy konsorcyjnej - o ile pozwalają na to przepisy prawne - aneksowana jest umowa o udzielanie świadczeń z ratownictwa medycznego zawarta z WSRM. Łódzki Oddział Funduszu nie bierze udziału w postanowieniach współrealizatorów. Nie otrzymaliśmy informacji o tym, aby Tomaszowskie Centrum Zdrowia zamierzało zrezygnować z udzielania świadczeń.
- odpowiada na nasze pytania Anna Leder, rzeczniczka prasowa NFZ.
Zatem nic nowego. Rzeczniczka przypomina jedynie, że czas obowiązywania umowy kończy się 31.12.2020 r. Jeżeli nie ulegną zmianie przepisy dotyczące sposobu zawierania umów, to podmiot leczniczy będący dysponentem zespołów ratownictwa medycznego może przystąpić do postepowania konkursowego: samodzielnie, wspólnie z współrealizatorami. samodzielnie z podwykonawcami.
Wszystko wskazuje na to, że WSRM zainteresowana jest głównie pierwszym z wariantów.
Pamiętamy wszyscy jak przed ostatnimi wyborami Rząd i wojewoda hucznie rozdawali szpitalom karetki pogotowia. Za każdym razem organizowano 3-4 konferencje prasowe. Teraz będą pełnić rolę „przewozówek” lub przejmować je będzie WSRM.
- Przedmiotowa tematyka została uregulowana w stosownej umowie konsorcyjnej zawartej pomiędzy dysponentem liderem ZRM a dysponentami współrealizatorami. Działanie to miało na celu przystąpienie do konkursu organizowanego przez Łódzki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w marcu 2019 r., a dotyczącego organizacji kontraktacji świadczeń w rodzaju ratownictwo medyczne zgodnie ze znowelizowaną ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Umowa konsorcyjna umożliwiała podmiotom ubiegającym się o kontrakt zapewnienie odpowiedniego potencjału kadrowo-organizacyjnego do zabezpieczenia 103 ZRM na terenie województwa zgodnie z określoną przez wojewodę w Wojewódzkim Planie Działania Systemu PRM liczbą, rodzajem i lokalizacją ZRM. Wojewoda Łódzki nie jest stroną ww. umowy konsorcyjnej, a jedynie organem sprawującym nadzór nad systemem. W zakresie planowania i organizacji do zadań wojewodów należy dbałość o zapewnienie ustawowych czasów dotarcia ambulansów na miejsce zdarzenie do przypadków spełniających kryteria stanu nagłego zagrożenia zdrowotnego. Decyzje co do składu konsorcjum podejmują jego członkowie, a wszelkie działania polegające na zmianach liczby członków lub udziału w liczbie ZRM nie mogą naruszać warunków określonych w konkursie ŁOW NFZ i WPDS PRM.
- wyjaśnia dodatkowo wojewoda
Napisz komentarz
Komentarze