Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 stycznia 2025 17:08
Reklama
Reklama

Można już pojechać „Hubalczykiem”!

Spółka POLREGIO, Muzeum Regionalne w Opocznie oraz stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina” uhonorowały jednego z najważniejszych polskich bohaterów – dowódcę Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” oraz jego żołnierzy, nadając jednemu z pociągów zaszczytne imię „Hubalczyk”.

Uroczystość nadania nazwy, objęta patronatem honorowym Marszałka Województwa Łódzkiego, miała miejsce 2 października 2020 r.  Wzięli w niej udział liczni goście na czele z wnukiem majora Henryka Dobrzańskiego – Henrykiem Sobierajskim. Obecni byli przedstawiciele Sejmu RP, władz województwa łódzkiego, powiatów opoczyńskiego i tomaszowskiego, miasta Opoczna, wojska oraz wielu instytucji i organizacji kultywujących pamięć o majorze „Hubalu”. Znaleźli się pośród nich: poseł na Sejm RP – Robert Telus, wicemarszałek Województwa Łódzkiego – Zbigniew Ziemba, starosta opoczyński – Marcin Baranowski, starosta tomaszowski – Mariusz Węgrzynowski, przewodniczący Rady Powiatu opoczyńskiego – Józef Róg, zastępca burmistrza Opoczna – Tomasz Łuczkowski, przewodnicząca Rady Miejskiej w Opocznie – Anna Zięba, wójt Gminy Poświętne – Michał Franas, Kustosz Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego – płk Marian Zach, dowódca 25. Batalionu Dowodzenia w Tomaszowie Mazowieckim – płk Piotr Idus, zastępca dyrektora ds. Gospodarki Leśnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu – Piotr Kacprzak, prezes stowarzyszenia „Hubalowa Rodzina” – Andrzej Dyszyński. Ponadto dyrektorzy lokalnych instytucji kultury oraz nauczyciele ze szkół noszących imię majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” z Drzewicy, Łodzi i Aleksandrowa Kujawskiego wraz z uczniami.

Już przed godziną 9:00 na dworcu kolejowym w Tomaszowie Mazowieckim można było oglądać skład SA 139 LINK, który został przyozdobiony specjalnie na tę okazję stworzoną grafiką prezentującą majora i jego żołnierzy. – Mamy nadzieję, że pociąg „Hubalczyk” przyczyni się do wzrostu świadomości historycznej i wiedzy o polskich bohaterach II wojny światowej. Historia „Hubala” i jego oddziału to w końcu nasze wspólne dziedzictwo, warto o niej pamiętać – powiedział rozpoczynając uroczystość Krzysztof Urbaniak, dyrektor Łódzkiego Zakładu POLREGIO Sp. z o.o. Głos zabrali także wicemarszałek województwa łódzkiego – Zbigniew Ziemba oraz poseł na Sejm RP – Robert Telus, zgodnie podkreślając wielką rolę jaką spełni „Hubalczyk” w kształtowaniu świadomości historycznej zwłaszcza najmłodszego pokolenia.

Nadania nazwy i symbolicznego przecięcia biało-czerwonej wstęgi dokonali przede wszystkim obecni na uroczystości potomkowie żołnierzy majora „Hubala” – płk Wiesław Margas – wnuk Gajowego Jana Barana z Zych, Sylwester i Radosław Wilk – synowie hubalczyka Franciszka Wilka z Opoczna, Maciej Szufladowicz – syn hubalczyka Józefa Szufladowicza z Poświętnego, Tadeusz Jura ze Studzianny.

Dużą atrakcją był inauguracyjny przejazd „Hubalczykiem” do Opoczna, gdzie w miejscowym Muzeum Regionalnym miała miejsce dalsza część uroczystości rozpoczęta przez dyrektora placówki Adama Grabowskiego. Symboliczną minutą ciszy uczczono pamięć zmarłej w tym roku córki mjr. „Hubala” – Krystyny Sobierajskiej. W opoczyńskim Muzeum otwarta została wystawa poświęcona majorowi Henrykowi Dobrzańskiemu „Hubalowi” a także zbudowanemu 35 lat temu statkowi MS „Major Hubal”. Kanwą ekspozycji jest natomiast wyjątkowy portret majora „Hubala”, który na pokładzie masowca pływał aż do momentu jego złomowania w 2013 r.

W krótkich słowach historię pozyskania tego obrazu przez opoczyńskie Muzeum opowiedział Łukasz Ksyta ze stowarzyszenia „Hubalowa Rodzina”. Wiele szczegółowych informacji o samym statku, momencie jego wodowania, rejsie próbnym i podniesieniu bandery, przedstawił z kolei Andrzej Kobalczyk, któremu dane było w 1985 r. uczestniczyć w rejsie próbnym MS „Major Hubal” po Bałtyku.

Wyrazy wielkiego uznania i wdzięczności za podjętą i zrealizowaną inicjatywę tego wyjątkowego upamiętnienia postaci swojego przodka przekazał wnuk mjr. „Hubala” – Henryk Sobierajski, który od władz powiatu opoczyńskiego otrzymał pamiątkową płytkę ceramiczną z portretem majora. – Wszyscy wiemy jak ważna jest świadomość historyczna. Cieszy mnie, że mój dziadek i jego żołnierze stali się patronami najpierw statku a teraz pociągu. – powiedział wnuk „Hubala”. Po krótkim wystąpieniu zastępcy burmistrza Opoczna – Tomasza Łuczkowskiego, goście mogli obejrzeć, krótki, ale trzeba przyznać, niezwykle emocjonujący film prezentujący przeplatającą się historię majora „Hubala” i statku MS „Major Hubal”.

Ostatnią częścią piątkowych uroczystości było podsumowanie i wręczenie nagród w ogólnopolskim konkursie literackim ogłoszonym przez stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina” dla uczniów szkół ponadpodstawowych noszących imię mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Dodać trzeba, że do Opoczna przyjechali laureaci konkursu z wielu zakątków Polski, by odebrać nagrody i wyróżnienia z rąk wnuka majora „Hubala”.

Na zakończenie organizatorzy złożyli kwiaty przy Szańcu majora „Hubala” w Anielinie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ewa 22.10.2020 14:44
Muzeum ok, statek no prawie ok ale pociag z martylologicznymi zdjeciami no ludzie, kiedy zostawimy w spokoju te tragiczne historie. Ale brzmi dumnie z Opoczna do Tomaszowa Hubalem jechalem. Nie robmy cynkow ze spraw smutnych i przegranych.

tomaszowianin 06.10.2020 19:20
Ale cisza... Niekoniecznie tak wielu Oficjelom Organizatorzy tak hucznej (szkoda, że bezrocznicowej dla HUBALA) Uroczystości nie zabezpieczyli maseczek antycovidowych. Znowu na szczytach władzy może coś sensacyjnie urosnąć: ilość kwarantann. I może to nas więcej kosztować, niż przejazd od Tomaszowa do Opoczna. Czytaj: oryginał i zdjęcia z Uroczystości pociągowo - Hubalowej: www. muzeumopoczno.pl PS Po co my do Opoczna z naszym Starostą jeździmy, skoro do nas p. Poseł przywoził. I później jeszcze za to poświęcenie chorował.

LL 05.10.2020 20:43
Pięknie wygląda - moim skromnym zdaniem.

Opinie
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Malarska opowieść o rzece Marcina Stańca Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na wyjątkowy wernisaż malarstwa „W NURCIE”, który odbędzie się 17 stycznia, o godz. 18 w sali wystawowej MCK przy placu Kościuszki 18. Wstęp wolny.Ekspozycja obejmuje zbiór prac powstałych na przestrzeni ostatnich trzech lat w ramach cyklu „Rzeka”. Motyw rzeki w pejzażu jest obecnie głównym tematem malarskim realizowanym przez autora. Obrazy przedstawiają miejsca, które artysta lubi nazywać „swoimi”. Są to leśne strumienie i zbiorniki wodne znajdujące się w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego. Prace wykonane zostały w technice olejnej na płótnie.Marcin Staniec to artysta wszechstronny – malarz, grafik, ceramik, a także organizator licznych plenerów artystycznych. Jego bogaty dorobek obejmuje m.in. udział w prestiżowej wystawie „Najlepsze dyplomy ASP” oraz nagrodę Galerii Manhattan. Od 2017 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów oraz aranżuje wystawy w Miejskim Centrum Kultury. Jest także autorem projektów murali, scenografii dla lokalnych instytucji kultury, a także współtworzy elementy graficzne dla Love Polish Jazz Festival.Wystawa „W NURCIE” to nie tylko podróż po malowniczych zakątkach regionu, ale również okazja do zapoznania się z wyjątkową wrażliwością artysty, który z pasją i niezwykłą starannością uchwycił piękno natury.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.01.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 26 km/h

Reklama
Bez poglądów i bez zasad, za to z dużą dozą cynizmu Czy ktoś jeszcze pamięta Andrzeja Olechowskiego oraz to, że brał on udział w wyborach prezydenckich, a nawet osiągnął całkiem niezły wynik? To właśnie wówczas powstał ruch Obywatele Dla Rzeczypospolitej, który stał się zalążkiem Platformy Obywatelskiej. Do Olechowskiego dołączył Donald Tusk "wycięty" w wyborach władz ówczesnej Unii Wolności. Trzecim tzw. tenorem był Maciej Płażyński. Dopiero później pojawił się Jan Maria Rokita. Dzisiaj pozostał już tylko Tusk. Niewiele osób pojechało na zjazd "założycielski" do hali gdańskiej "Oliwii". Do nielicznych należał Jacek Kowalewski i jeśli już kogoś można byłoby nazywać "ikoną tomaszowskiej Platformy" to chyba właśnie jego a nie posła, który spędził w niej zaledwie chwilę. Pytacie: kto na to pozwolił? Kolejne decyzje personalne podejmowane przez starostę Mariusza Węgrzynowskiego budzą nie tylko zdziwienie ale i oburzenie. Na portalu NaszTomaszow.pl, jako pierwszy informowałem o zatrudnianiu nowych dyrektorów w szpitalu, pisałem także o stworzeniu nikomu niepotrzebnego stanowiska prokurenta. Chyba jako jedyny radny występowałem przeciwko "występom" Antoniego Macierewicza w "Mechaniku" na rozpoczęciu roku szkolnego. Być może dlatego wiele osób pyta mnie o to, jak to się stało, że ktoś taki jak Mariusz Węgrzynowski został po raz kolejny starostą, mimo, że w poprzedniej kadencji nie brakowało konfliktów, a jakość jego zarządzanie wymyka się racjonalnej ocenie. Do tego władza Starosty opierała się jedynie na grupce skorumpowanych radnych KO.
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: chewezTreść komentarza: O co w tym wszystkim chodzi??????Źródło komentarza: W. Wendrowski znowu dyrektoremAutor komentarza: OloTreść komentarza: Katecheta dyrektorem muzeum , nic mnie już nie zdziwi w tym bantustanie.Źródło komentarza: W. Wendrowski znowu dyrektoremAutor komentarza: Mariusz StrzępekTreść komentarza: No nie do końca. Postępowanie stało się bezprzedmiotowe i taka powinna zapaść decyzja, ponieważ do czasu rozpatrzenia odwołania p. Gajewski powinien nadal być pełnoprawnym członkiem, chyba, że sam złożyłby rezygnację. Wtedy nie ma potrzeby obradować i kogokolwiek wykluczać, bo przecież już wcześniej wykluczył się sam. Tak też zrobił i miał rację. Dokładnie jak w każdym postępowaniu sądowym. Analogicznie jak ze sprawą wytoczoną panu Utrackiemu. W internecie znajdziemy informację, że ją wygrał. A on niczego nie wygrał, a Sąd wydał jedynie postanowienie o umorzeniu postępowania z uwagi na jego bezprzedmiotowość wynikająca z faktu, że oskarżyciel wycofał prywatny akt oskarżenia. Podsumowując informacja z tezą zawarta została w gazecie a nie w moim tekście :)Źródło komentarza: Gajewski wykluczony z PO? Fajno jakbym sam coś o tym wiedział - odpowiada były radnyAutor komentarza: andyTreść komentarza: To, że polityka to w krysztale pomyje pisano i śpiewano już dawno, ale autor powinien zachować elementarne poczucie staranności, zamiast pisać teksty z tezą. Z informacji TIT wynika, że decyzja o wykluczeniu pana Gajewskiego z partii zapadła w pierwszej instancji 15 października 2024 r. Został wykluczony z PO i od tej decyzji się odwołał do sądu II instancji. Jak zatem można złożyć rezygnację, która nastąpiła (zgodnie z pismem jakie pan Gajewski zamieścił na swoim fb) 20 listopada 2024 r., kiedy nie jest się już członkiem partii, a odwołanie dotyczy przywrócenia w prawach członka? Nie zmienia to oczywiście faktu, że partyjne gierki (każdej partii) to jedna wielka kloaka.Źródło komentarza: Gajewski wykluczony z PO? Fajno jakbym sam coś o tym wiedział - odpowiada były radnyAutor komentarza: nbrTreść komentarza: A gdzie doktryna, jeśli będziesz w PO to będziemy cię bronić jak niepodległości? Cyrk na kółkach w ostatnim czasie w tej lokalnej PO. Na górze wcale nie lepiej, bo już nawet głosują inaczej w tęczowej Koalicji, ale to akurat dobre dla Polski i Polaków.Źródło komentarza: Gajewski wykluczony z PO? Fajno jakbym sam coś o tym wiedział - odpowiada były radnyAutor komentarza: TomaszówTreść komentarza: Były też walczy za złem z sepsa i co?wszyscy byli w niebo wzięci,albo zimny Lech już wszyscy zapomnieli?Źródło komentarza: LV ukarani za zwulgaryzowanie reklamy. Takie bilbordy znajdują się też w okolicy Tomaszowa
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama