Celem Programu Debat Historycznych było przekazanie jego uczestnikom umiejętności prowadzenia debaty, w której tworzeniu logicznej argumentacji towarzyszy otwartość na racje drugiej strony oraz szacunek dla dyskutanta i jego odmiennych poglądów. Historia to także fascynujące dylematy, które są nieustająco aktualne i inspirują do podejmowania dialogu i przemyśleń nad współczesnością.
28 listopada ub.r. odbyła się czwarta już edycja debat historycznych w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (niestety informacje uczestnicy przekazali nam dopiero teraz) . Po raz pierwszy całość zrealizowano w całości w formule on-line, na platformie Mixidea.
W czasie turnieju debatowały drużyny z I i II edycji programu, czyli ze szkół z województw mazowieckiego i łódzkiego, które zaczynały swoją przygodę w 2018 i 2019 roku. Zmierzyli się ze sobą w 3 rundach i w debacie finałowej, do której zakwalifikowane zostały drużyny z największą ilością punktów.
Uczniowie i uczennice debatowali m,in. nad tezami:
- Ta izba, jako PSL „Piast”, po wyborach w 1922 r. i zamachu na prezydenta Narutowicza starałaby się stworzyć rząd z PPS, PSL „Wyzwolenie” i mniejszościami narodowymi zamiast z endecją.
- Ta izba uważa, że II Rzeczpospolita osiągnęła sukces w dziedzinie edukacji.
- Ta izba uważa, że problemy gospodarcze II RP były wynikiem przede wszystkim błędnej polityki gospodarczej władz państwa
- Jest rok 1921. Ta izba wprowadziłaby powszechne wybory na prezydenta Polski.
W przygotowaniach do turnieju debatantom i ich opiekunom pomagali wykwalifikowani tutorzy i trenerzy, którzy spotykali się z nimi w czasie szkoleń i webinarów. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku udostępniło także specjalne materiały stworzone z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tak powstał PODRĘCZNIK DO DEBAT HISTORYCZNYCH oraz Zeszyty do debat historycznych, które wraz z filmami instruktażowymi są dostępne na stronie internetowej muzeum. Wszystkie materiały dostępne są bezpłatnie.
Debaty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
Napisz komentarz
Komentarze