Czy Tomaszów straci Pogotowie Ratunkowe? /aktualizacja/
W miniony poniedziałek w sprawie problemów ze stacją ratownictwa medycznego obradowała komisja zdrowia rodziny i spraw społecznych rady powiatu tomaszowskiego. Radni liczyli, że uzyskają komplet rzeczowych informacji od Starosty Mariusza Węgrzynowskiego. Po raz kolejny się przeliczyli.... Starosta z radnymi rozmawiać najwyraźniej nie chce
- Kierując zaproszenie na posiedzenie komisji wyraźnie wskazałem, że ze względu na ważny interes społeczny mieszkańców naszego powiatu a także na fakt, że plany WSRM mogą wpłynąć znacząco na kondycję finansową należącego do powiatu Tomaszowskiego Centrum Zdrowia, należy obecność Starosty na posiedzeniu komisji traktować, jako sprawę wysokiej wagi i priorytetową. Niestety po raz kolejny się przeliczyliśmy, ponieważ Starosta Węgrzynowski jeszcze raz uciekł od rzeczowej dyskusji. Tym razem sprawa jest poważna, bo dotyczy zabezpieczenia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców. na posiedzenie komisji poprosiłem też o kopię ewentualnej korespondencji w tej sprawie, jaką Zarząd mógł prowadzić z innymi instytucjami. nie otrzymaliśmy praktycznie nic, więc przyjmujemy, że żadna korespondencja nie była prowadzona. To mało poważne zachowanie. Widać, że od zdrowia mieszkańców dla Starosty ważniejsze są pomysły partyjnych nominatów. I nie ma znaczenia, że są one dla mieszkańców Tomaszowa zwyczajnie szkodliwe.
- mówi przewodniczący komisji, Mariusz Strzępek.
Starosta Węgrzynowski rejteruje, ale broni nie składają dyrektorzy szpitali, które obecnie wchodzą w skład konsorcjum. Przygotowali pisma do lokalnych samorządów z prośbą o wsparcie.
- Od 2009 roku, kiedy powstało Tomaszowskie Centrum Zdrowia, mimo różnego rodzaju wewnętrznych sporów, wszystkim zależało na rozwoju tego szpitala. Dzisiaj mamy sytuację taką, że dochodzi do próby wyeliminowania TCZ z konsorcjum świadczącego usługi ratownictwa medycznego. Na początku tej kadencji cieszyliśmy się, że udało nam się rozszerzyć obszar działania naszej spółki na kolejne powiaty. Zakupiliśmy nawet cztery nowe karetki. Teraz ktoś próbuje nam tę działalność zawęzić.
- mówi Piotr Kagankiewicz, przypominając, że celem powołanego w 2018 roku konsorcjum było świadczenie usług zespołów wyjazdowych ratownictwa medycznego na terenie województwa łódzkiego. Żaden z podmiotów wchodzących w jego skład nie było w stanie samodzielnie tego celu realizować. Podkreśla też, że są one jedynie częścią systemu, w skład którego wchodzą również szpitalne oddziały ratunkowe. Te drugi nie są tak rentowne, jak pierwsze. Nic dziwnego, że Wojewódzka Stacja nie jest zainteresowana równoczesnym przejęciem SOR-ów.
Problemy z WSRM i nowym dyrektorem pogłębiły się, kiedy inni członkowie konsorcjum zanegowali 5 procentowe opłaty, liczone od wielkości kontraktu, jakie Stacja naliczała im za obsługę dyspozytorni. Dyrektorzy szpitali uznali, że skoro od 1 stycznia dyspozytornia przeszła razem z finansowaniem w gestie wojewody, pobieranie opłaty nie ma żadnego uzasadnienia. Tym bardziej, że obniżono wartość kontraktu w przeliczeniu na poszczególne karetki. Wspomniane 5 procent, to kwota rzędu 3 milionów złotych w skali pół roku.
Zdaniem dyrektorów placówek oburzającym jest, że WSRM już teraz odwiedza okoliczne gminy szukając stacji dla swoich karetek na terenie naszego i innych powiatów. Uważają, że w ten sposób Krzysztof Janecki łamie zapisy zawartej umowy.
- Działania dyrektora Janeckiego trwają już od kilku miesięcy. OD kilku miesięcy dochodzą nas słuchy, że zamierza zlikwidować pogotowia wchodzące w skład konsorcjum. Dotyczy to pogotowia w Tomaszowie Mazowieckim, które przejęło nowe rejony, powiaty brzeziński i łódzki wschodnim. Aby obsługiwać te powiaty Starostwo poniosło niemałe koszty, chociażby w postaci zakupu nowych karetek.
- mówi prezes Wiesław Chudzik.
- Naszym zespołom ratunkowym wiele osób zawdzięcza życie. Nasi ratownicy są doskonale wyszkoleni i przygotowani, stale się szkolą i doskonalą. Znają świetnie topografię terenu. Nie mamy się czego wstydzić. Trzeba pamiętać, że w dochody szpitala wkalkulowane są przychody z zespołów wyjazdowych.
- dodaje Krzysztof Kuchta,
Radni z komisji zdrowia rodziny i spraw społecznych złożyli wniosek o zwołanie w trybie pilnym sesji nadzwyczajnej Rady Powiatu, na której przegłosują stanowisko w sprawie utrzymania w strukturach Tomaszowskiego Centrum Zdrowia zespołów wyjazdowych ratownictwa medycznego,
Napisz komentarz
Komentarze