W konferencji prasowej, która odbyła się w piątek, 8 września 2017 roku, udział wzięli: Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego - Marcin Wiko, prof. dr hab. Zbigniew Rau - Pełnomocnik Rektora
Uniwersytetu Łódzkiego ds. Filii w Tomaszowie Mazowieckim, dr Blanka Gosik i dr Waldemar Cudny- adiunkci w Instytucie Turystyki i Rozwoju Gospodarczego oraz Paweł Abratkiewicz - tomaszowianin, trener kobiecej kadry narodowej. Swoją obecnością konferencję zaszczycili także: dr Maria Piech - pełnomocnik ds kierunku Turystyka i Rekreacja i Wiesław Kmiecik - trener kadry narodowej.
- W odpowiedzi na dynamiczny rozwój Tomaszowa Mazowieckiego otwieramy nową specjalność na kierunku turystyka i rekreacja. Centrum sportowe, jakim staje się Tomaszów Mazowiecki, musi dysponować fachowym zapleczem edukacyjnym na poziomie szkoły wyższej. Uniwersytet Łódzki jest obecny w Tomaszowie Mazowieckim już dziewiętnaście lat. Pojawiliśmy się tutaj na prośbę ówczesnych władz miasta po to, by zwiększyć stopień scholaryzacji w tej części województwa łódzkiego. Teraz chcemy odpowiedzieć na społeczne zapotrzebowanie dotyczące oferty edukacyjnej
– mówi prof. Zbigniew Rau, pełnomocnik rektora Uniwersytetu Łódzkiego ds. filii UŁ w Tomaszowie Mazowieckim.
Filia Uniwersytetu Łódzkieg działa już w naszym mieście dziewiętnasty rok. Władze uniwersyteckie odpowiadają zawsze na społeczne zapotrzebowanie kierunku, w jakim mogłaby kształcić się młodzież. Tak było przed kilku laty, kiedy otwarty został kierunek leśnictwo. Tak jest i teraz, kiedy widoczne jest zapotrzebowanie na nową ofertę edukacyjna, otwarcie nowej specjalności na kierunku Turystyka i Rekreacja, menedżer sportu i rekreacji. - powiedział prof. dr hab. Zbigniew Rau.
- Dziękuję panu profesorowi Zbigniewowi Rau za tę inicjatywę. Jest ona wynikiem naszych rozmów, które prowadzimy od początku budowy Areny Lodowej. Jesteśmy dumni z tego, że pierwszy tego typu obiekt w Polsce powstanie właśnie w Tomaszowie Mazowieckim. To również pierwsza tak duża inwestycja sportowa w naszym mieście, ale nie ostatnia. W Polsce ponad tysiąc osób uprawia wyczynowo łyżwiarstwo szybkie, a na łyżwach jeżdżą tysiące tomaszowian. Duża część sportowców z pewnością będzie pojawiać się w Tomaszowie Mazowieckim ze względu na Arenę Lodową. Chcemy, by mieli więcej powodów do związania się z naszym miastem. Proponujemy im nie tylko treningi i udział w prestiżowych zawodach, ale także edukację na bardzo wysokim poziomie
– mówi Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego.
Rozmowy na temat nowej specjalności rozpoczęły się już przy rozpoczęciu budowy nowego obiektu w Tomaszowie Mazowieckim, Areny Lodowej, jedynej w Polsce takiej inwestycji. - stwierdził Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego, Marcin Witko.
Dr Blanka Gosik i dr Waldemar Cudny zaprezentowali podstawowe informacje dotyczące kierunku Turystyka i Rekreacja, na którym to kierunku powstaje nowa specjalizacja. Atutami podstawowymi do powstania tej specjalizacji jest między innymi bliskość Spały i wielkiego kompleksu sportowo-rekreacyjnego, powstanie w bliskiej przyszłości Areny Lodowej i wieloletnie tradycje uprawiania sportu w naszym mieście. Studia o specjalizacji menedżer sportu i rekreacji będą trwały trzy lata, studenci będą uczyć się dwóch obcych języków: angielskiego i niemieckiego, przewidziane jest aż dziesięć tygodni praktyk zawodowych, które mają związek z wiodącą specjalnością., Cechą wyróżniającą kierunek są ćwiczenia terenowe, organizowanych jest kilka wyjazdów: nad morze, w góry i wyjazd zagraniczny.
- Specjalność menadżer sportu i rekreacji w filii Uniwersytetu Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim pozwoli sportowcom łączyć edukację i sport w jednym miejscu Cieszę się, że prezydent Marcin Witko podjął się trudu budowy pierwszej w Polsce Areny Lodowej. Inwestycja będzie wizytówką Tomaszowa Mazowieckiego, regionu i kraju. Dzięki nowej specjalności, sportowcy będą mogli trenować i kształcić się w naszym mieście. Ja musiałem dojeżdżać na uczelnię do Warszawy
– mówi Paweł Abratkiewicz, trener kobiecej kadry narodowej Rosji w łyżwiarstwie szybkim.
Menedżer spotu i rekreacji jest to specjalność typowo interdyscyplinarna z pogranicza zarządzania, marketingu, psychologii i turystyki, Sto dziewięćdziesiąt godzin jest przewidzianych na naukę, w sześciu przedmiotach: zarządzanie obiektami sportowymi i rekreacyjnymi, finansowanie i sponsoring sportu i rekreacji, logistyka imprez sportowo-rekreacyjnych, marketing i komunikacja społeczna w zarządzaniu sportem i rekreacją, podstawa animacji w rekreacji i sporcie i organizacja imprez sportowych i rekreacyjnych. Każdy student na zakończenie studiów musi napisać pracę dyplomową dotyczącą swojej specjalności.
W spotkaniu udział wzięli też gimnazjaliści. Władze filii zapraszają absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, szczególnie osoby z pasją do podjęcia studiów w nowej specjalizacji na kierunku Turystyka i Rekreacja.
[reklama2]
Napisz komentarz
Komentarze