Czym dokładnie jest RIPOK. To skrót od Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Tytuł ten nadawany jest przez Marszałka Województwa zakładom, które spełniają wysokie standardy mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów. RIPOK musi cechować się ponadto możliwością przetwarzania odpadów z obszaru zamieszkanego przez co najmniej 120 000 osób. Dzięki RIPOKom codziennie odzyskiwanych jest wiele surowców wtórnych. Muszą one spełniać kryteria najlepszej techniki w zakresie przetwarzania odpadów komunalnych (BAT). O stworzenie w Tomaszowie Mazowieckim takiej instalacji Prezydent zabiega już od kilku lat. Jeszcze w ubiegłej kadencji starał się aby zgodę na jej budowę wydał samorząd województwa łódzkiego.
Kiedy wybuchła "rewolucja" cenowa w sektorze gospodarki odpadami, Tomaszów stanął niemalże pod ścianą. Dotychczasowi odbiorcy podnieśli ceny o niemalże 100 procent. Wzrost spowodowany był nie tylko uwarunkowaniami rynkowymi, ale przede wszystkim wzrostem tzw. opłat marszałkowskich. Prezydent zapowiedział, że zrobi wszystko, by tomaszowianie nie przepłacali za odbiór odpadów.
Pierwszym krokiem był zakup aut do odbioru śmieci. Zajęła się tym jedna z miejskich spółek, a dokładnie ZGWiK. Kolejny to punkt zbiórki odpadów wielkogabarytowych, zlokalizowany przy ZDiUM. Dzisiaj przyszła pora na otwarcie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. (PSZOK).
Dzisiaj otwieramy punkt selektywnej zbiórki odpadów w Tomaszowie Mazowieckim. Przed chwilą też zakończyliśmy spotkanie z wójtami naszego powiatu. Rozmawialiśmy o możliwości utworzenia Międzygminnego Związku, który miałby w swoim zakresie zadań również zajmowanie się szeroko rozumianą gospodarką komunalną, ale i wspólnym rozwiązywaniem innych dręczących nas problemów. Wspólnie to znaczy sprawnie i tanio
- mówił Marcin Witko na dzisiejszej konferencji prasowej, przypominając równocześnie, że na gminach spoczywa też obowiązek odbioru odpadów wielkogabarytowych. Prezydent podkreśla też, że niezwykle ważne jest dla niego środowisko naturalne i by śmieci nie trafiały do okolicznych lasów. Zapowiada też budowę RIPOK oraz składowiska odpadów na terenie pod wysypisku wistomowskim.
Inwestycja służy ochronie środowiska i ekologii. Ważne są też ceny dla mieszkańców, by można było przeciwdziałać zmowie cenowej. Będzie tu też ścieżka edukacyjna. Dlaczego ta inwestycja związana jest ze zdrowiem? Mówię to jako lekarz. 20 procent naszego zdrowia zależy od środowiska. Kolejne 20 zależy od genetyki. 50 procent, to styl życia, a ostatnie 10, to ochrona zdrowia. Proszę więc zauważyć jak ważne jest tu środowisko. Działając na jego rzecz, chronimy własne zdrowie.
- mówił wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk.
Napisz komentarz
Komentarze