Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 12 kwietnia 2025 21:04
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

V EDYCJA DNI BEZPIECZEŃSTWA GMINY INOWŁÓDZ „Spała 2021”

Dni bezpieczeństwa Gminy Inowłódz na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń. W 2021 roku ćwiczenie odbyło się w Spale na terenie sąsiadującym bezpośrednio z nową - nowoczesną świetlicą – nazwaną „Sołtysówka w Spale”.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

W piątkowe przedpołudnie 8 października od godziny 10.00 zgromadzeni uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy uczestniczyli w szkoleniu na temat cyberbezpieczeństwa oraz niedozwolonego stosowania środków odurzających i substancji psychotropowych. Szkolenie prowadzili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim, jak również Komendant Komisariatu Policji w Czerniewicach.

Reklama

Drugim punkiem szkolenia było zapoznanie wszystkich uczestników z prawidłowym udzielaniem pomocy osobom poszkodowanym. To zadanie realizowane było przez przedstawicieli Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Mazowieckim. Niecenioną pomocą służyła Pani Joanna Jeske – nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Inowłodzu. Udało się czynnie zaangażować uczniów do treningu udzielania pomocy poszkodowanym. W czasie ćwiczenia propagowaliśmy nr alarmowy 112.

Nowością w naszych ćwiczeniach był udział przedstawicieli Nadleśnictwa Spała, którzy w pierwszej części w formie prezentacji pokazali, dlaczego warto stawiać na edukację ekologiczną, z jakim problemem musimy się zmagać i co młodzi ludzie mają do posprzątania po starszych pokoleniach. W drugiej części - po posiłku regeneracyjnym, w formie praktycznego warsztatu wszyscy udali się w piękne Spalskie Lasy. Celem warsztatu było poznanie bogactwa flory i fauny naszej okolicy. Pracownicy Nadleśnictwa uczyli uczniów jak należy zachować się w lesie i jakie przepisy mają zastosowanie wobec nas wszystkich oraz jakie zadania realizuje Nadleśnictwo Spała.

Sobotnie słoneczne popołudnie to praktyczne ćwiczenie. Założeniem do ćwiczenia było zdarzenie drogowe, gdzie kierowca samochodu osobowego z nieznanych przyczyn nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i zderzył się z drugim prawidłowo jadącym pojazdem. Przechodnie będący w pobliżu zdarzenia zawiadomili dyżurnego – prawidłowo dzwoniąc na nr alarmowy 112.

Na miejsce zdarzenia jako pierwsza przybyła jednostka OSP z Inowłodza. Po wstępnym rozpoznaniu przez Kierującego Działaniami Ratowniczymi (KDR) nakazał strażakom przystąpić do prowadzenia akcji ratowniczej mającej na celu uwolnienie osób poszkodowanych z pojazdów. W związku z tym, że strażacy z OSP Inowłódz nie byli w stanie sami uwolnić osób poszkodowanych zawiadomili o tym Stanowisko Kierowania. Do pomocy przystąpił drugi zastęp z jednostki OSP Królowa Wola. Strażacy wspólnie z obydwu jednostek uwolnili poszkodowanych i udzielili pierwszej pomocy. Koniecznym było użycie sprzętu hydraulicznego. W celu kontynuowania akcji ratowniczej na pomoc wezwano jednostkę OSP z Brzustowa. Strażacy uwolnili poszkodowanych – łącznie cztery osoby i udzielili pomocy według KPP. Jednostka z OSP Liciążna była w odwodzie i zabezpieczała teren.

Na miejsce ćwiczeń zaproszono seniorów z Gminy Inowłódz oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Brzustowie, Inowłodzu i Królowej Woli. Zaproszenie skierowano do wszystkich mieszkańców – wykorzystując system powiadamiania SMS.

Niewątpliwie ważnym punktem naszych ćwiczeń był występ zespołu CEKINKI z Brzustowa. Zespół prowadzony przez Pana Zbigniewa Kosylaka.

Uczestnicy ćwiczeń brali udział w losowaniu nagród ufundowanych przez Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej, Nadleśniczego Nadleśnictwa Spała oraz Pana Bogdana Kąckiego Wójta Gminy Inowłódz. Dla ocieplenia ducha i ciała do prac włączyli się pracownicy Gminnego Centrum Kultury w Inowłodzu. Pomocą również służyli pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz pracownicy Referatu Usług Komunalnych. Dzięki zaangażowaniu tych osób sprawnie przebiegł poczęstunek dla wszystkich ćwiczących.

Zarówno w roku ubiegłym jak i w bieżącym do naszych działań włączył się Starosta Powiatu Tomaszowskiego delegując członka Zarządu Powiatu Tomaszowskiego Pana Marka Kubiaka. Pan Tomasz Wojtaszek – Kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym, nadzorował i realizował działania strażaków ochotników z OSP Tomaszów Mazowiecki. Strażacy z OSP Tomaszów wykonywali swoje zadania wykorzystując pneumatyczny namiot ratowniczy. Ćwiczenia rejestrowane były za pomocą dronu obsługiwanego przez Krystiana Swarbułę pracownika Referatu Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym.

Na zakończenie Dni Bezpieczeństwa Gminy Inowłódz głos zabrał Pan Bogdan Kącki Wójt Gminy Inowłódz. Omówił przebieg ćwiczeń i podziękował wszystkim ćwiczącym tj.:

 

Zastępcy Komendanta PSP w Tomaszowie Mazowieckim st. bryg. Dariuszowi Polańskiemu oraz wszystkim strażakom z komendy,

Komendantowi Komendy Powiatowej Policji inspektorowi Szymonowi Herman i Policjantom, którzy prowadzili szkolenie.

Paniom Dyrektorkom szkół podstawowych: Iwonie Gabryszewskiej, Jolancie Łon i Stefani Ziętara.

Druhom strażakom z OSP Inowłódz, OSP Królowa Wola i OSP Brzustów i OSP Liciążna,

mł. asp. mgr Remigiuszowi Ambrozikowi za komentarz i prowadzenie bieżących zdarzeń,

Komendantowi Komisariatu Policji w Czerniewicach podinsp. Krzysztofowi Ludwiczakowi,

Zebranym Seniorom, pracownikom Gminnego Centrum Kultury, pracownikom Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i Referatu Usług Komunalnych.

W sposób szczególny podziękował zespołowi CEKINKI i obecnym uczniom ze Szkoły Podstawowej w Brzustowie, Inowłodzu i Królowej Woli, po czym zaprosił wszystkich biorących udział w ćwiczeniach na wspólny poczęstunek.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

Brygida T.Brygida T.

Dlaczego krytykujemy posłów, senatorów czy radnych? Czy jest to w ogóle sprawiedliwe? Przecież sami ich wybieramy, więc pretensje powinniśmy mieć tylko do siebie. Że zostaliśmy oszukani? No, cóż - metoda na wnuczka, czy na polityka, cóż to za różnica? Skoro wpuszczasz kogoś do mieszkania, to sprawdź kim ta osoba jest

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE uważają, że pomimo nowych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, polityka spójności oraz wspólna polityka rolna - które wykorzystują obecnie 2/3 budżetu UE - muszą być traktowane priorytetowo. „Europa musi stać się silniejsza i musi to znaleźć odzwierciedlenie w budżecie” - mówi europoseł Siegfried Mureșan.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:10
Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi

Odpowiednio przygotowany pies może być dobrym wsparciem dla osób zmagających się problemami zdrowia psychicznego i istotnym uzupełnieniem ich terapii; takie psy są już szkolone w Polsce. 7 kwietnia przypada Światowy Dzień Chorego Psychicznie.Data dodania artykułu: 07.04.2025 13:27
Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama