Głównym celem przedsięwzięć bibliotecznych w Szkole Podstawowej nr 12 w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 2 w Tomaszowie Mazowieckim była promocja czytelnictwa, wzbogacenie wiedzy, rozbudzenie zainteresowań, kształtowanie kultury czytelniczej, zwrócenie uwagi środowiska uczniów, nauczycieli i rodziców na bibliotekę, jako aktywną, widoczną część szkoły. W tym roku obchody utrudniała sytuacja epidemiczna, jednak z zachowaniem odpowiedniego reżimu sanitarnego udało się zrealizować zamierzone projekty.
Już pod koniec września uczennice z Koła Czytelniczego, podczas Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, zaprezentowały młodszym kolegom i koleżankom legendę Artura Oppmana „Syrena”. Potem zaprosiły ich do udziału w konkursie plastycznym pt. „Syrenka warszawska z wizytą w Tomaszowie". Konkurs rozpoczynał obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych i cieszył się wielkim powodzeniem wśród uczniów z klas I – III. Klas starsze mogły sprawdzić swoją znajomość polskich przysłów w konkursie pt. „Nie daj plamy”.
1 października ogłoszona została akcja pn. „Jesienne Drzewo czytelnicze” dla uczniów klas II – IV. Każda klasa miała swój kolor liści. Zadaniem młodych czytelników było wypożyczenie i przeczytanie książki oraz napisanie na listku jej tytułu i autora. Dzieci bardzo chętnie wzięły udział w przedsięwzięciu. Każdy chciał przykleić jak najwięcej swoich listków.
Przedszkolaków z „Tęczowej Akademii” uczennice z Koła Czytelniczego zapoznały z baśnią H.Ch. Andersena pt. „Brzydkie kaczątko”. Dzieci pilnie słuchały, a potem wykonały pracę plastyczną na temat czytanej baśni.
Przedszkolaki odwiedziły też bibliotekę szkolną. Z wielką ciekawością zwiedziły wszystkie zakątki w wypożyczalni i magazynie bibliotecznym. Obejrzały wystawkę pt. „Baśnie i legendy z całego świata”. Potem poznały katalogi biblioteczne i księgozbiór podręczny. Wszystkie dzieci chciały sprawdzić, jak bardzo ciężka jest encyklopedia. Pani bibliotekarka zapoznała je z wierszem Jana Brzechwy o „Kwoce”. Przedszkolaki wspólnie wybrały do przeczytania książkę „Cukierku, ty łobuzie!” Waldemara Cichonia. Na pamiątkę zajęć dostały zakładki do książek, które mogły samodzielnie pokolorować.
Pomimo trudnego czasu epidemii obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek przebiegły w przyjaznej atmosferze. W przedsięwzięciach organizowanych przez bibliotekę wzięło udział wielu uczniów.
Napisz komentarz
Komentarze