Zamek w Gniewie - Trochę historii i faktów
Budowla reprezentuje styl gotycki. W przeszłości była twierdzą obronną. Niejednokrotnie przybywali tu królowie i inne ważne osobistości. Ciekawostką może być fakt, że przez pewien czas jego starostą był Jan Sobieski - późniejszy król Polski.
Krzyżacy rządzili tu do roku 1464. Później został przejęty przez państwo polskie, a po dwustu latach w czasie potopu na krótko zdobyły go wojska szwedzkie. Jednakże aż do rozbiorów należał do Polski, do której ponownie wrócił w roku 1920. Niestety na skutek pożaru znaczna część zabytku uległa zniszczeniu. W czasie II wojny światowej było tu więzienie dla Polaków, a odbudowa rozpoczęła się w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia.
Zamek stoi na planie kwadratu. W czterech rogach ponad dachami jego skrzydeł wznoszą się wieże.
Obecnie na terenie zabytku znajduje się luksusowy hotel. Jest tutaj centrum konferencyjne, basen i strefa spa. Można skorzystać tu z suchej sauny, jacuzzi albo masaży. Na gości czekają luksusowo urządzone pokoje. Mile widziane są także rodziny z dziećmi. Oczywiście na miejscu jest także świetna restauracja. Zdarzają się pary, które planują urządzenie na zamku swojego wesela.
Istnieje możliwość zwiedzania zamku także wtedy, gdy nie planujecie noclegów w tutejszym hotelu. Ciekawa jest szczególnie sala tortur.
Turnieje rycerskie na zamku
Do najciekawszych atrakcji zamku w Gniewie należą inscenizowane turnieje rycerskie. Spektakl zainteresuje z pewnością wszystkich, którzy interesują się epoką średniowiecza. Przyda się także dzieciom. Będzie to ciekawa lekcja historii, o wiele lepsza niż w szkolnej ławce. Są pojedynki na miecze, włócznie, także na koniach. Co ciekawe goście zamku mogą w tym wszystkim uczestniczyć nie tylko jako widzowie. Widzowie są zaproszeni do nauki walk rycerskich.
Więcej informacji na temat turniejów, a także pobytu w zamkowym hotelu możecie znaleźć na stronie: https://www.zamek-gniew.pl/blog/turnieje-i-pokazy-rycerskie-na-zamku-w-gniewie
Napisz komentarz
Komentarze