Neuroforma to przede wszystkim program komputerowy do samodzielnych ćwiczeń ruchowych i poznawczych. Stworzony został przez ekspertów z dziedziny neurorehabilitacji i neuropsychologii. Program skierowany jest do wszystkich pacjentów ze schorzeniami i urazami neurologicznymi. W szczególności wspiera rehabilitację pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, po przebytym udarze czy urazie mózgu.
Oprogramowanie daje dostęp do ponad 20 modułów ćwiczeniowych. Angażują one jednocześnie funkcje ruchowe i poznawcze. Z Neuroformą można usprawniać m. in. precyzję ruchów, koordynację wzrokowo-ruchową, ruchomość stawów, siłę i wytrzymałość mięśni jak również procesy spostrzegania, podejmowania decyzji, uwagę i pamięć. Wszystko w atrakcyjnej, motywującej formie.
Co ważne, to Neuroforma dostarcza natychmiastowej informacji zwrotnej. Podczas ćwiczeń, program wskazuje rezultaty aktywności. Po ćwiczeniach zobaczyć można również podsumowanie informacji na temat systematyczności ćwiczeń danego pacjenta oraz czynionych przez niego postępów w ćwiczeniach.
- Program analizuje bodźce wysyłane przez pacjenta, są one odbierane przez kamerę, a następnie przetwarzane. Jest on tak skonstruowany, że wychwytuje wszelkie błędy w czasie ruchu. Urządzenie, jak każda nowość nie jest tanie, ale liczymy, że dzięki operatywności m.in. Stowarzyszenia uda nam się pozyskać pieniądze na jego zakup - mówi ordynator oddziału neurologicznego TCZ, Jarosław Dębiec.
Podobne oprogramowanie można także kupić lub wypożyczyć i zainstalować na domowym komputerze. Koszt zakupu to ok. 1000 złotych. Wersja szpitalna wraz ze sprzętem to wydatek rzędu 30 tysięcy złotych.
- Zgłosiłam się do ogólnopolskiego programu badania neuroformy, organizowanego przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Przez sześć tygodni ćwiczyłam i oceniałam jakie mogą być dobre lub złe efekty korzystania z urządzenia. Po tym czasie przeprowadzono mi badania i okazało się, że mój stan się poprawił. W nagrodę dostałam program do domu. Stwierdziłam też, że jeżeli jest narzędzie do ćwiczeń dostępne niemal dla każdego, to dlaczego o tym nie mówić. Zorganizowałam także pokaz w Starostwie Powiatowym - opowiada Anna Tomkiewicz.
- Ćwiczenia ruchowe usprawniają funkcjonowanie mózgu, co jest bardzo ważne dla osób ze schorzeniami neurologicznymi. Ćwiczenia wspomagają wzmacnianie kończyn góry zarówno zakresu ich ruchu jak i mięsni. Zwiększają też ruchomość kręgosłupa. Chory pracuje także nad swoją równowagą - wyjaśnia fizjoterapeuta, Zuzanna Popiela obsługująca zestaw w TCZ.
Przy okazji warto przypomnieć, że w ubiegłym roku przebudowano łącznik pomiędzy Oddziałem Neurologii a Oddziałem Chorób Wewnętrznych. Na wyremontowanym łączniku neurologia zyskała przestronniejsze pomieszczenia rehabilitacyjne, jak również zmodernizowano sieci teletechniczne, gazów medycznych i elektryczne umieszczając je w estetycznym suficie podwieszanym. Dodatkowo łącznik uzyskał dwa nowe sanitariaty dla pacjentów i personelu oraz nową podłogę zgrzewalną typu TARKETT i nowe drzwi przeciwpożarowe. Ma to być początek niezwykle potrzebnego na tym oddziale kompleksowego remontu.
- Wkrótce zaczynamy remontować drugą część oddziału. Zrobimy salę intensywnego nadzoru oraz dwie sale poudarowe czterołóżkowe, które wcześniej były ośmioosobowymi. Znacząco poprawi to komfort pacjentów. Będzie to zalążek pododdziału udarowego, którego u nas brakuje. Mamy dużo planów na przyszłość - dodaje doktor Dębiec.
Napisz komentarz
Komentarze