Pompa ciepła – powietrzna czy gruntowa?
Odpowiedź na pytanie o to, jak działa pompa ciepła, jest taka sama bez względu na jej rodzaj. Urządzenie pobiera energię cieplną z dolnego, naturalnego źródła. Następnie przetwarza ją tak, aby zwiększyć ilość ciepła i oddać je do górnego źródła, a więc systemu ogrzewania budynku. Mimo to, dopasowanie odpowiedniego typu pompy ciepła to klucz do jej efektywnej pracy.
Najczęściej dokonuje się wyboru pomiędzy pompami powietrznymi a gruntowymi. Na czym polega różnica?
- gruntowe pompy ciepła oferują wysoki wskaźnik COP, a więc są zazwyczaj nieco wydajniejsze od powietrznych. Ich montaż wiąże się jednak z koniecznością dokonania odwiertu na posesji. A to przekłada się na wyższy koszt pompy ciepła typu gruntowego oraz na bardziej inwazyjną instalację,
- powietrzne pompy ciepła są nieco mniej wydajne i mogą wymagać do działania więcej prądu, gdy temperatura na zewnątrz spadnie mocno poniżej zera (np. do -30°C). Są jednak prostsze do zamontowania, a ostateczny koszt inwestycji może być niższy.
Wbrew obiegowej opinii powietrzne pompy ciepła dobrze radzą sobie, nawet gdy na zewnątrz panuje mróz. Nowoczesne urządzenia skutecznie ogrzeją samodzielnie dom także przy wyjątkowo niskich temperaturach. Warto też pamiętać, że „srogie zimy” z uwagi na globalne ocieplenie pojawiają się coraz rzadziej – wyjaśnia ekspert firmy Otwarta Energia, która specjalizuje się w pompach ciepła i fotowoltaice.
Pompa ciepła a zapotrzebowanie budynku na energię
Ważną kwestią przy wyborze pompy ciepła jest zapotrzebowanie ogrzewanego budynku na energię. Im jest ono wyższe, tym większą moc powinno mieć ogrzewanie. Warto więc je precyzyjnie określić jeszcze przed inwestycją.
W błędnie utartej opinii zmiana pieca na nowocześniejsze rozwiązanie ma doprowadzić do spadku kosztów ogrzewania. W rzeczywistości na koszty energii na ogrzewanie wpływa głównie stopień izolacji budynku, a nie rodzaj źródła ogrzewania . Dlatego, jeśli mieszkasz w budynku starszego typu, bez żadnego ocieplenia, przed montażem pompy ciepła pomyśl o termomodernizacji domu, a więc np. o dociepleniu ścian i dachu, a także wymianie stolarki okiennej i drzwiowej na nowszą. To może ograniczyć straty energii nawet o 60%, co pozwoli zmniejszyć moc kupowanej pompy ciepła oraz bardzo obniżyć koszty ogrzewania nawet w stosunku do obecnie ponoszonych. Co ważne, wraz z wymianą pompy ciepła można ubiegać się o dotację nie tylko do samej pompy, ale również do ocieplenia budynku, wymiany okien itp.
Moc pompy ciepła należy dopasować do zapotrzebowania energetycznego budynku
Funkcjonalność pompy ciepła
Pompa ciepła jest urządzeniem, które w pierwszej kolejności zasila system grzewczy. Doskonale współpracuje z niskotemperaturowym ogrzewaniem, np. podłogowym, ale praca przy instalacji grzejnikowej również nie będzie dla niej problemem. To jednak nie wszystko, co może zapewnić takie urządzenie. Wybrane modele mogą także zapewniać podgrzew ciepłej wody użytkowej, a nawet klimatyzację w okresie letnim. Zastanów się, czy potrzebujesz również tych funkcji – najlepiej skonsultuj to z ekspertami, aby dobrać najkorzystniejszą technologię.
Marka pompy ciepła
Chociaż cena pomp ciepła rekomendowanych marek może być wyższa, najczęściej warto zainwestować w jakość, którą one gwarantują. Sprawdzony producent, taki jak np. Mitsubishi, Hitachi, LG czy Innova, zapewnia m.in. długoletnią gwarancję na dostarczane urządzenia, jak również pełne wsparcie serwisowe.
Jeżeli masz wątpliwości, jaką dobrać pompę ciepła, skontaktuj się ze specjalistami w tym zakresie. Przeanalizują Twoje potrzeby i wskażą Ci najlepsze rozwiązanie.
Napisz komentarz
Komentarze