Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 9 kwietnia 2025 02:43
Reklama
Reklama

Jaka czeka nas pogoda w łódzkim latem? Mamy prognozę z IMGW specjalnie dla NaszTomaszow.pl

Jesteście ciekawi jakie czeka nas lato? Poprosiliśmy IMGW o prognozę długoterminową dla województwa łódzkiego. Poniżej prezentujemy odpowiedź. Lipiec i wrzesień powinny być ciepłe. Czerwiec i sierpień zapowiadają się raczej chłodniejsze. Czy prognoza się potwierdzi? Jak zawsze, życie pokaże.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

Eksperymentalna prognoza długoterminowa temperatury i opadu dla województwa łódzkiego na czerwiec-wrzesień 2022 r.

Reklama

Średnia miesięczna temperatura powietrza w Łodzi w czerwcu oraz sierpniu najprawdopodobniej będzie się mieścić w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020 (tab. 1), natomiast w lipcu i sierpniu – powyżej normy. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym okresie powinna mieścić się w zakresie normy.

Tabela 1. Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla miasta Łódź z lat 1991-2020 dla wybranych miesięcy w 2022r. wraz z prognozą dla Łodzi.

 

PROGNOZA DŁUGOTERMINOWA TEMPERATURY I OPADU

ŁÓDŹ 2022

Średnia temperatura powietrza

Suma opadów atmosferycznych

Norma [°C]

Prognoza

Norma [mm]

Czerwiec

16.6

do

17.6

w normie 

40.1

do

72.6

Lipiec

18.6

do

19.9

powyżej normy 

49.7

do

88.6

Sierpień

18.3

do

18.9

w normie 

40.3

do

59.9

Wrzesień

13.0

do

14.6

powyżej normy 

35.2

do

55.7

 

UWAGA! Aby poprawnie zinterpretować przedstawianą prognozę oraz zrozumieć pojęcia „poniżej normy”. „w normie” i „powyżej normy”.  

Co oznaczają pojęcia „powyżej normy", „poniżej normy" i „w normie"?

W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy”.

Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów:

- powyżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,

- poniżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,

- w normie można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.

Jak interpretować pojęcia „powyżej normy” i „poniżej normy” w prognozach na czerwiec-wrzesień?

Prognoza średniej temperatury powietrza „powyżej normy” nie jest równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 30°C, a prognoza „poniżej normy” np. dni z temperaturą minimalną poniżej 5°C. Jednocześnie prognoza średniej temperatury „poniżej normy" nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 30°C, a prognoza „powyżej normy” dni z temperaturą minimalną poniżej 5°C.

Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognoza sumy opadów „powyżej normy” nie oznacza, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu i burze, równocześnie prognoza "poniżej normy" nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).

 

Jakie modele prognostyczne wykorzystuje IMGW-PIB do opracowywania prognoz długoterminowych?

Opracowując końcową prognozę miesięczną, IMGW-PIB wykorzystuje własne autorskie modele IMGW-Reg i IMGW-Bayes oraz wyniki modeli NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) i ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts).

 

Dlaczego prognozy długoterminowe obarczone są dużą niepewnością i mogą się od siebie różnić?

Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych. Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego.

 Trąby powietrzne

Trąba powietrzna to zjawisko silnego wiru powietrznego, związane zazwyczaj z przechodzącą chmurą burzową. Do wykształcenie się trąby powietrznej w otoczeniu burzy konieczne są określone warunki. W dużym skrócie, musi wystąpić silny prąd wznoszący, który w trakcie wznoszenia w pewnych warunkach atmosferycznych wpada w ruch wirowy. Dalsze wznoszenie tego wiru powoduje jego pionowe rozciąganie i poziome zwężanie, co zwiększa prędkość wiru (podobnie jak podczas zbliżania rąk przy wykonywaniu piruetu – prędkość tancerza, tancerki wzrasta).

Najsilniejsze trąby powietrzne na ogół stowarzyszone są z bardzo specjalnym typem chmury burzowej – tzw. superkomórką burzową, która niesie ze sobą bardzo silny wir unoszącego się powietrza i względnie najczęściej jest uznawana za odpowiedzialną powstaniu trąby powietrznej – zwłaszcza w przypadku trąb silnych. Klasyfikacja siły trąb powietrznych jest bardzo rozległa. W skali Fujity prędkość wirów w najniższym, zerowym stopniu skali wynosi od 64-116 km/h, a w najwyższym przekracza 260 km/h.

Jeżeli chodzi o częstotliwość występowania trąb powietrznych w Polsce, należy wyróżnić strefę brzegową Bałtyku, przy czym są to na ogół niezbyt groźne trąby wodne. Mimo że wyglądają spektakularnie i są widoczne z daleka, klasyfikuje się w najniższym stopniu w skali Fujity ze względu na występowanie nad akwenem i na ogół niewielkich szkodach. Jeżeli chodzi o silniejsze trąby powietrzne, tj. stopnia 2. i wyżej w skali Fujity, wyróżniają się obszary Polski południowej i centralnej, gdzie zjawisk tego typu jest nieco więcej. Nie oznacza to jednak, że są w naszyj kraju obszary niezagrożone trąbami powietrznymi. Z drugiej strony trudno wyróżnić w Polsce jakąś zwartą i jednoznaczną „aleję tornad”.

Nie znając zawartości filmu przesłanego do redakcji nie wypowiemy się, czy faktycznie mogła to być trąba powietrzna, ale warto wspomnieć o kilku efektach, które czasem są utożsamiane z trąbą powietrzną, ale tak naprawdę są czymś innym.

Podam trzy przykłady: lejek chmurowy (funnel cloud) – jest to wir powietrza schodzący z chmury kłębiastej, ale niesięgający ziemi, czasem nazywany zalążkiem trąby powietrznej. Jednak ponieważ nie sięga ziemi, to formalnie trąbą powietrzną nie jest.

Drugi przykład – to wir pyłowy (dust devil – diabełek pyłowy), który jest zawirowaniem powietrza niezwiązanym z chmurą burzową. Czasem w angielskiej nomenklaturze uznaje się go za specyficzną odmianę tornada (dużo mniejszy w zasięgu i na ogół mniej niszczący), ale formalnie nie jest klasyfikowany jako trąba powietrzna.

Trzeci przykład – to tak naprawdę chmura typu fractus (stratus fractus, cumulus fractus), branżowo określana jako scud cloud. Chodzi o strzępy chmur występujące na ogół po przejściu opadu przelotnego czy burzy, występujące często poniżej podstawy chmur i czasem mają specyficzny kształt przypominający lejek, ale nie wirują – dlatego w żadnym razie nie są trąbami powietrznymi.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE uważają, że pomimo nowych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, polityka spójności oraz wspólna polityka rolna - które wykorzystują obecnie 2/3 budżetu UE - muszą być traktowane priorytetowo. „Europa musi stać się silniejsza i musi to znaleźć odzwierciedlenie w budżecie” - mówi europoseł Siegfried Mureșan.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:10
Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi

Odpowiednio przygotowany pies może być dobrym wsparciem dla osób zmagających się problemami zdrowia psychicznego i istotnym uzupełnieniem ich terapii; takie psy są już szkolone w Polsce. 7 kwietnia przypada Światowy Dzień Chorego Psychicznie.Data dodania artykułu: 07.04.2025 13:27
Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 0°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Mariusz StrzępekTreść komentarza: Panie Janie, przecież Krawczyk niczym nie rożni sie od pozostałego draństwa.Źródło komentarza: Urzędnicy odpowiadają Kucharskiemu: tezy nie mają potwierdzenia w faktachAutor komentarza: ????Treść komentarza: Cieszyć się , ale czy nie było tam jakiegoś kumoterstwa ? Czy wszyscy zostali prawidłowo ocenieni ?????Źródło komentarza: Wokalistki PCAS z nagrodamiAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Najpierw moja formalno-emocjonalna uwaga: jestem zaskoczony tym, że na ten chłam (komisję), zorganizowany przez inny społeczny i samorządowy chłam, czyli przez P. Kucharskiego, dał się namówić mój dobry i porządny znajomy - Marek Krawczyk. Marek: jak mogłeś dać się namówić takiemu społecznemu i samorządowemu ciemniakowi na taki chłam. Ten badziewiak nie dorasta Tobie do pięt pod każdym względem. Ponadto, ustalenia tej komisji są ŻADNE. Ostatnie ustalenie tego chłamu (komisji) jest takie: "1. Wystąpienie przez Komisję Rewizyjną Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego o przeprowadzenie szczegółowej kontroli w ramach uprawnień przez służby Wojewody Łódzkiego, oraz przez Regionalną Izbę Obrachunkową w zakresie realizacji zadań zgodnie z zawartymi umowami przez Wydział Spraw Społecznych i Rodziny z Klubem Sportowym Arena oraz Tomaszowskim Centrum Sportu Sp. z o.o. w Tomaszowie Mazowieckim." Już, kur.a, widzę, jak RIO trzęsie gaciami i pędzi na pilną kontrolę do UM w Tomaszowie, bo tak sobie zażyczył totalny, społeczny i samorządowy dureń pod tytułem: Piotr Kucharski, który znalazł do swojej komisji paru innych badziewiaków. PS. Prezydent Miasta będzie miał z tymi badziewiakami z po i tej drogi donikąd przechlapane. Ta Klatka, ten Ogórek, ten - pożal się Boże- poseł i inne wygibusy...Źródło komentarza: Urzędnicy odpowiadają Kucharskiemu: tezy nie mają potwierdzenia w faktachAutor komentarza: z UnewlaTreść komentarza: Tak to byłoby super rozwiązanie, z uwagi na to że wielu przyjezdnych robi zakupy w Kerfurze!Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Umowa okrągłostołowa nadal obowiązuje ,,wy nie ruszacie naszych, my nie ruszamy waszych" i tyle w temacie.Źródło komentarza: Kataklizm w powiatowym samorządzieAutor komentarza: TomaszowianiTreść komentarza: Bardzo dużo jezdzi bez uprawnień, nikt tego nie sprawdza.Źródło komentarza: Jechał pijany. Został zatrzymany
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 533DB

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 533DB

Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisCzy łóżko rehabilitacyjne można otrzymać od nas niemal za darmo? Tak. Pomożemy załatwić wszelkie formalności  Na zdjęciu: Obudowa PB 533 DB w kolorze orzech, z dwoma wkładami PB 521 wraz z okrągłymi podstawami łóżka.Obudowa PB 533 DB wraz z wkładami PB 521, to nasza propozycja rozwiązania umożliwiającego korzystanie z łóżka przez oboje partnerów przy zachowaniu wszystkich jego istotnych funkcji. To jedyne w swoim rodzaju łóżko umożliwia stałe wsparcie i obecność opiekuna/partnera, co stanowi istotny czynnik w rekonwalescencji i opiece nad chorym.Więcej informacji Kolory standardowe: Kolory niestandardowe*:DETALE PRODUKTU:1. Aplikacje z drewna bukowego4. Indywidualne sterowanie leżami2. Możliwość konfiguracji z barierką składaną5. Podwójny system podnoszenia3. Różne wymiary leża 6. Okrągłe podstawy łóżkaOPCJE:zmiana długości i szerokości leża • zmiana kolorystyki • możliwość zastosowania okrągłych podstaw kółPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze330 kgMaksymalna waga użytkownika2 × 140 kgRegulacja wysokości leża:od 39 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:206 × 165 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 16 cmCiężar całkowity:
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama