Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 13 kwietnia 2025 09:15
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Nowe nazwy rond już w najbliższy czwartek

Rada Miejska w Tomaszowie Mazowieckim na sesji, która odbędzie się w najbliższy czwartek zajmie się projektami uchwał dotyczącymi nadania nazw kilku rondom na terenie miasta. Propozycje od kilku tygodni wywołują sporo emocji. We wtorek zebrały się w tej sprawie połączone komisje Rady. Przez pierwsze półtorej godziny radni dyskutowali intensywnie na temat procedur, sposobów głosowania, Nikt przy tym nie wspomniał ani słowem o Regulaminie Rady, który takie kwestie powinien regulować. Może radni go nie znają a może dokument nie nadąża za kreatywnością samorządowców. Dyskusje o samych sobie stają się więc normą.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

Ronda, którym nazwy nadawać będą radni to

Reklama
  1.  skrzyżowanie u zbiegu ulic: Zielonej i Legionów (im. Włodzimierza Smolarka). 
  2.  zbieg ulic: Opoczyńskiej, Wąwalskiej, Radomskiej i Gminnej (Rondo Białobrzeskie). 
  3. Podjęcie uchwały w sprawie nadania nazwy rondu drogowemu na terenie miasta Tomaszowa Mazowieckiego u zbiegu ulic: Szczęśliwej i Mireckiego (im. Ewy Demarczyk). 
  4.  zbieg ulic: Bohaterów 14 Brygady, Tadeusza Kawki i prof. Tadeusza Seweryna (im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy).
  5.  zbieg ulic: Zawadzkiej i Elizy Orzeszkowej (im. Żołnierzy Wyklętych). 

To, co istotne, na każde z wyżej wymienionych  rond wpłynęło po kilka propozycji patronów. Przysłuchując się dyskusji trudno było nie odnieść wrażenia, że jest ona podyktowana złośliwością i chęcią robienia sobie.... na złość. Problem pojawił się od razu na początku. Część propozycji miała charakter projektów uchwał, część złożono w formie petycji, a część indywidualnych wniosków. Dało to pretekst do podziału na te lepsze i gorsze. Te lepsze, to oczywiście te w formie projektów uchwał, będących (po przyjęciu) aktami prawa miejscowego. Petycje i wnioski to te "gorsze" formy. 

Co do zasady dyskusja i ostateczne głosowanie powinno być przeprowadzone w stosunku do wszystkich propozycji, niezależnie od formuły ich złożenia. Niestety podejście prezentowane przez radnych wykluczyło na starcie część obywatelskich inicjatyw. Czy na pewno o to chodzi  stosowaniu procedur demokratycznych. 

Wszystko zaczęło się od propozycji nazwy dla ronda u zbiegu ulic: Zawadzkiej i Elizy Orzeszkowej. Zaproponowano by nadać mu imię WOŚP. Wniosek z dużą liczba podpisów złożył tomaszowski Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Równoległy złożyli radni Koalicji Obywatelskiej. Nie trzeba było długo czekać, by inicjatywą wykazali się radni radni PiS, którzy złożyli własną propozycję ronda im, Żołnierzy Wyklętych. Po jakimś czasie złożono wniosek o rondo Solidarności, po czym zaproponowano jako patrona Rafała Wójcikowskiego. 

Parafrazując profesora Antoniego Kępińskiego można stwierdzić, że mamy do czynienia z prawdziwą psychopatologią życia publicznego, objawiającą się infantylizacją zachowań. A wszystko tylko po to, by sypnąć komuś piaskiem o oczach. Oczywiście wszystko to budzi skrajne emocje, które dodatkowo bywają podsycane. 

Ostatecznie Sztab WOŚP z ronda na Zawadzkiej zrezygnował i zmienił lokalizację na Boh. 14-tej Brygady. Z tym, że tu z kolei swój wniosek wcześniej złożyło Towarzystwo Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego, które chciało rondu nadać imię rotmistrza majora Kazimierza Ptaszyńskiego ps. "Zaręmba", żołnierza AK, żołnierza niezłomnego odznaczonego medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918–1921, Orderem Virtuti Militari kl. V, Krzyżem Walecznych i Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami. Wybór ronda nie jest przypadkowy ponieważ rotmistrz Kazimierz Ptaszyński ukończył szkołę handlową, późniejsze I liceum ogólnokształcące w Tomaszowie Mazowieckim. Ma to o tyle sens, że w pobliżu jest obelisk, który właśnie żołnierzom niezłomnym jest poświęcony. 

Nie była to jedyna inicjatywa TPTM. Kolejną złożono dla ronda przy ulicy Szczęśliwej. Miałoby ono dostać patronkę, Joannę Kulmową – polską poetkę, autorkę utworów scenicznych oraz książek dla dzieci i młodzieży W 2013 roku została Honorową Obywatelką Tomaszowa Mazowieckiego. Wniosek o tytuł dla Joanny Kulmowej złożyło Towarzystwo Przyjaciół Tomaszowa, podkreślając jej związki z miastem nad Pilicą. Tytuł odebrała osobiście podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej. Była córką Wandy Cichockiej z domu Landsberg i Alfreda Cichockiego, a także wnuczką przemysłowca Aleksandra Landsberga. Dzieciństwo spędziła w Tomaszowie Mazowieckim. W czasie okupacji niemieckiej uczestniczyła w tajnych kompletach, wśród jej nauczycieli był m.in. Armand Vetulani. Z Tomaszowa wyjechała podczas II wojny światowej, ale swój dom rodzinny często w swojej poezji wspominała. Tomaszów Mazowiecki opisywała jako niezwykłą wyspę. Jako kontrpropozycja pojawiła się natomiast Ewa Demarczyk, która z Tomaszowem związek miała taki, że wyśpiewała wiersz Juliana Tuwima. 

Towarzystwo zaproponowało też, by na małym rondzie u zbiegu ulic Zielonej i Legionów uhonorować tomaszowską Lechię, która w przyszłym roku obchodzić będzie swój sety Jubileusz. Wszystko jednak wskazuje na to, że patronem tego miejsca będzie Włodzimierz Smolarek. 

Również rondo u zbiegu ulic: Opoczyńskiej, Wąwalskiej, Radomskiej i Gminnej miało kilka propozycji patronów. Wśród nich zasłużonego dla dzielnicy i Tomaszowa, Mariana Szymańskiego. 

 

Debatowanie na połączonych komisjach Rady Miejskiej miało prowadzić do uniknia ideologcznych sporów. Zamiast nich pojawiły się spory personalne. Nie wystarczy wyjść z ciekawą inicjatywą, trzeba być jeszcze właściwym inicjatorem. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

realista 07.12.2022 11:18
Ostatnie krótkie zdanie z artykułu oddaje charakter tej kuriozalnej elekcji patronów i dziwacznych rytualnych tańców włodarzy miasta - w takiej formie spotykanych chyba tylko w TM.

Reklama
edek 24.11.2022 15:21
totalna piaskownica , brak słów

tom 24.11.2022 17:52
Może niech wszyscy zabiorą swoje grabki, łopatki i wiaderka i wyjdą z tej piaskownicy.

do tom 07.12.2022 13:18
zapomniałeś o konewkach.

Opinie

Brygida T.Brygida T.

Dlaczego krytykujemy posłów, senatorów czy radnych? Czy jest to w ogóle sprawiedliwe? Przecież sami ich wybieramy, więc pretensje powinniśmy mieć tylko do siebie. Że zostaliśmy oszukani? No, cóż - metoda na wnuczka, czy na polityka, cóż to za różnica? Skoro wpuszczasz kogoś do mieszkania, to sprawdź kim ta osoba jest

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE uważają, że pomimo nowych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, polityka spójności oraz wspólna polityka rolna - które wykorzystują obecnie 2/3 budżetu UE - muszą być traktowane priorytetowo. „Europa musi stać się silniejsza i musi to znaleźć odzwierciedlenie w budżecie” - mówi europoseł Siegfried Mureșan.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:10
Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi

Odpowiednio przygotowany pies może być dobrym wsparciem dla osób zmagających się problemami zdrowia psychicznego i istotnym uzupełnieniem ich terapii; takie psy są już szkolone w Polsce. 7 kwietnia przypada Światowy Dzień Chorego Psychicznie.Data dodania artykułu: 07.04.2025 13:27
Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?
Cztery WOPR-y dostaną nowy sprzęt ratowniczy. W tym Tomaszów Mazowiecki

Cztery WOPR-y dostaną nowy sprzęt ratowniczy. W tym Tomaszów Mazowiecki

Sprzęt ratowniczy za prawie 600 tys. zł trafi w nowym sezonie do Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego w Tomaszowie Mazowieckim, Zduńskiej Woli, Skierniewicach i w Piotrkowie Trybunalskim. O jego zakupie z budżetu obywatelskiego woj. łódzkiego zadecydowali mieszkańcy.
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama