Tomaszów Mazowiecki otrzymał dotację na realizację projektu pn. Zintegrowany system zarządzania infrastrukturą miejską, komunikacji z mieszkańcami i zapewnienia usług publicznych w zakresie ruchu drogowego, bezpieczeństwa, zdrowia oraz ochrony środowiska naturalnego. Projekt otrzymał bardzo wysoką ocenę. Znalazł się z punktacja na poziomie 546 punktów na 3 miejscu spośród 15 wyłonionych do dofinansowania miast średniej wielkości. Nieznacznie lepsze od nas okazały się jedynie Mińsk Mazowiecki oraz Krosno
W efekcie już wkrótce nastąpi uruchomienie platformy partycypacji społecznej (obecnie znajduje się w fazie testów), która umożliwi szybkie zgłaszanie wszelkich problemów i zagrożeń, takich jak popsuta lampa uliczna, dziura w drodze czy inne zagrożenia dla dzieci idących do szkoły – wszystkie tego typu zgłoszenia trafią do służb miejskich, które podejmą odpowiednie działania. Z założenia system ma funkcjonować jako asystent mieszkańca.
Dokładnie taka była idea konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Współczesne inteligentne miasto (smart city) to przede wszystkim miasto przyjazne – takie, które oferuje mieszkańcom wysoki komfort życia – mieszkania, pracy, załatwiania codziennych spraw, wypoczynku i udziału w kulturze. To także miasto sprzyjające nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji między ludźmi. Wszystko to z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju.
Zrównoważony rozwój to proces przemian, który zapewnia zaspokajanie potrzeb obecnego pokolenia bez umniejszania szans rozwojowych przyszłych generacji, m.in. dzięki zintegrowanym działaniom w zakresie rozwoju gospodarczego, społecznego oraz w zakresie środowiska.
Poza informatyczną platformą komunikacji społecznej Tomaszów podejmie też szereg działań inwestycyjnych. Na szczególną uwagę zasługuje np. mobilna waga pojazdów ciężarowych. Służby drogowe uzyskają możliwość szybkiej i sprawnej identyfikacji pojazdów, które emitują szczególnie duże ilości spalin pogarszających jakość powietrza w naszym mieście. Pojazdy przeciążone zostaną wyeliminowane z tomaszowskich dróg. Do poprawy bezpieczeństwa w mieście przyczyni się również system czujników stanu wód na terenie miasta. Dzięki nim odpowiednie służby oraz mieszkańcy uzyskają możliwość bieżącego obserwowania stanu wód oraz reagowania na potencjalne zagrożenia.
Konferencja podsumowująca projekt odbyła się w Urzędzie Miasta 8 grudnia. Uczestniczyli w niej przedstawiciele samorządów lokalnych z województwa łódzkiego, mieszkańcy Tomaszowa reprezentujący różne grupy społeczne oraz przedstawiciele jednostek miejskich. Była więc okazja do zapoznania się z rezultatami wdrażania projektu oraz z ideą Smart City i partycypacji społecznej dzięki wykładom tematycznym ekspertów branżowych. Natomiast dzieci i młodzież – zwycięzcy konkursów organizowanych w ramach projektu, odebrali gratulacje i nagrody z rąk Izabeli Śliwińskiej – Zastępcy Prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego.
Choć idea Smart City jest już wdrażana w wielu polskich miastach dzięki projektom i programom związanym z zastosowaniem inteligentnych rozwiązań technologicznych, takich jak publiczne sieci WiFi, inteligentne sterowanie ruchem ulicznym lub różnorakie czujniki, liczniki i sterowniki, to kolejnym ważnym krokiem jest kreowanie dalszego rozwoju z aktywnym udziałem mieszkańców - Human Smart City – Smart cities generacji 3.0.
Rolą samorządów miejskich staje się więc tworzenie przestrzeni do wykorzystania potencjału obywateli zarówno przez zachęcanie mieszkańców do korzystania z nowoczesnych technologii, jak również umożliwienie im tworzenia własnych innowacyjnych rozwiązań społecznych z zakresu zarządzania miastem.
Smart Cities 3.0, która pojawiła się w ostatnim czasie, to najbardziej zaawansowana generacja miast. Charakteryzuje się ona tym, że kluczową rolę w rozwoju miast przejmują ich obywatele. Ale to coś znacznie więcej niż standardowa procedura budżetu obywatelskiego w Polsce, oddająca decyzję o ułamku wydatków miasta w ręce mieszkańców. W smart cities trzeciej generacji mieszkańcy zaczynają współtworzyć swoje miasta, a znaczącą rolę odgrywają projekty o charakterze społecznym: równościowe, z zakresu inkluzji społecznej, taniego budownictwa, itp.
Napisz komentarz
Komentarze