Prezentując budżet Marcin Witko stwierdził, że minione lata ze względu na pandemię oraz sytuację geopolityczną były wymagające dla każdego samorządu. Wymieniał dodatkowe zadania i konieczność obsługi rządowych programów. - Wymagało to ogromnego zaangażowania wielu osób. - Prezydent przypominał też zarzuty opozycji, która rok wcześniej krytykował zbyt niski poziom miejskich inwestycji. Apelował do wszystkich radnych o poparcie w głosowaniu projektu Przy okazji dziękował służbom finansowym i wszystkim pracownikom zaangażowanym w sprawy mieszkańców. Marcin Witko zwrócił też uwagę na wysokie, zaplanowane w budżecie dochody. Dodał też, że planowane przyszłoroczne inwestycje są wynikiem wielomiesięcznej a często wieloletniej pracy i przygotowań. Przywołał tu między innymi Fundusze Norweskie
Ważne, bo prospołeczne
Stacjonarne Hospicjum
Wśród inwestycji o charakterze społecznym na pierwszym miejscu znajduje się budowa hospicjum stacjonarnego, które zapewni opiekę paliatywną osobom nieuleczalnie chorym. Idea jego utworzenia pojawiła się kilka lat temu. Jej inicjatorem był ksiądz Grzegorz Chirk. Przez kilka lat prowadzono zbiórki społeczne na ten cel. Niestety nie udało się zebrać wystarczającej kwoty, ani załatwić finansowania zewnętrznego na odpowiednim poziomie. W ostatnim czasie Prezydent Witko zdecydował, że budową hospicjum zajmie się miasto i wystąpił o przyznanie funduszy na ten cel. Zadanie to okazuje się niezwykle kosztowne, bo wraz z infrastrukturą drogą, według aktualnych szacunków kosztować ma 21 milionów złotych.
Czy jest to, jak mówił swego czasu Piotr Kucharski, prywatna inicjatywa tomaszowskiego księdza? Zdecydowanie, nie. Opieka społeczna to zdecydowanie zadanie własne miejskiego samorządu oraz Państwa. Tę rolę zakresie opieki paliatywnej przejmują często organizacje społeczne, ale bez odpowiednich finansów nie są w stanie udźwignąć ciężaru. A skala potrzeb jest ogromna i dotyczy nie tylko schorowanych seniorów, ale również dzieci. U nas hospicjum chciała zbudować Fundacja "Dwa Skrzydła" wspomnianego księdza Grzegorza Chirka. Ale załatwienie funduszu przerosło jej siły i możliwości.
Prognozy demograficzne GUS zakładają, że w 2050 roku seniorzy w wieku 65+ będą już stanowić 32,7 proc. polskiej populacji, co będzie oznaczać wzrost o 5,4 mln osób w stosunku do bazy z 2013 roku, kiedy ten odsetek wynosił jeszcze 14,7 proc. Będzie to gigantycznym obciążeniem dla systemu opieki zdrowotnej, zwłaszcza że wraz ze starzeniem się społeczeństwa rośnie liczba zachorowań na choroby cywilizacyjne, w tym nowotwory.
Nie należy zapominać, że nie tylko zmiany demograficzne w Polsce, ale też dotychczasowa emigracja zarobkowa problem opieki paliatywnej jeszcze nasiliły. Według danych NFZ w województwie łódzkim jest aktualnie tylko siedem podmiotów zapewniających pacjentom opiekę na oddziale medycyny paliatywnej albo w hospicjum stacjonarnym. Czyni to nasze województwo jednym z najbardziej potrzebujących regionów.
Zmiany konieczne są natychmiast, bo rolę oddziałów geriatrycznych oraz medycyny paliatywnej przejmują oddziały wewnętrzne i neurologiczne a przecież ich zadania są zupełnie inne. Tomaszów Mazowiecki nie odbiega od tych danych. A przecież trudno sobie wyobrazić 80 letnich kobietę, czy mężczyznę po udarze pozostawionych samą w domu bez stałej opieki. Nawet jeśli żyje nadal małżonek, to jego siły nie pozwalają na to, zaopiekować się ukochaną osobą.
W maju Marcin Witko przekazał nam wiadomość, że na budowę hospicjum udało się pozyskać dotację w wysokości 15 milionów złotych.
Urząd dostępny dla każdego
W tomaszowskim Urzędzie Miasta już wkrótce pojawi się winda, dzięki której wszystkie piętra budynku będą dostępne dla osób mających problemy z poruszaniem się. To tylko część zmian, jakie są wprowadzany, aby urząd stał się bardziej przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami. Podniesienie standardów dostępności w obiektach użyteczności publicznej i przestrzeni miejskiej to główne założenie jednego z projektów realizowanego ze środków pozyskanych w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Przestrzeń ratusza zostanie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami takich jak: osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, osoby słabowidzące i niewidzące, osoby niesłyszące, osoby z niepełnosprawnościami umysłowymi itd. W ramach podniesienia standardów obsługi przyjęto służące temu celowi rozwiązania towarzyszące przebudowie holu głównego magistratu, do których należą m.in. odpowiednia kolorystyka ścian, dodatkowe punkty oświetleniowe z oprawkami rozpraszającymi światło, linie naprowadzające i pola szczególnej uwagi wytyczone na posadce, wypukłe tabliczki informacyjne zainstalowane na wysokości dłoni zamontowanych na drzwiach.
Powyższe działania prowadzone są w ramach większego projektu pn. URZĄDzamy – podniesienie standardów dostępności w obiektach użyteczności publicznej i przestrzeni miejskiej – Zadanie 3 Planu Rozwoju Instytucjonalnego projektu pn. „TOMASZÓW MAZOWIECKI – ARENA POZYTYWNEJ ENERGII: wzmocnienie spójności społecznej i gospodarczej oraz podniesienie jakości środowiska naturalnego w Tomaszowie Mazowieckim” finansowanego w ramach Programu „Rozwój lokalny” ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021.
Koszt tej inwestycji to 12 milionów złotych
Pożegnania najbliższych w godnych warunkach
Od dawna oczekiwana inwestycja to budowa nowej "kaplicy" na Cmentarzu przy ulicy Dąbrowskiej. Wstępnie jej koszt oszacowano na 7,5 miliona złotych. Przy czm kaplica, to określenie umowne. Komunalny Cmentarz służy bowiem pochówkom osób różnych wyznań oraz niewierzącym. Ta inwestycja to jeden z punktów z programy wyborczego Marcina Witko i jego komitetu. Niestety koszty budowy, miasto musi pokryć w całości z własnych środków finansowych.
Kolejny żłobek będzie na Niebrowie
Trzy miliony złotych zarezerwowano na budowę nowego żłobka. Ma on powstać na terenie po dawnym przedszkolu na osiedlu Niebrów. To ważne miejsce ze względu na pobliskie inwestycje o charakterze mieszkaniowym. Na ten cel Miasto zamierza pozyskać dotację z program Maluch +.
Pałać Ślubów w pełnym blasku
Za 1,35 zrewitalizowany zostanie Pałac Ślubów.
Dom dla seniorów
W przyszłym roku powstanie też kolejny Dom Seniora.
Pomnik jak herb
Na placu Tadeusza Kościuszki pojawi się natomiast pomnik Panny na Niedźwiedziu.
Napisz komentarz
Komentarze